“Toyota: Türkiye Pazarını Fethetmek İçin Yeni Bir Strateji Başlattık”

Toyota, Türkiye'deki yerel servis ağını sürekli olarak geliştiriyor. Bu geliştirme stratejisi, yüksek vasıflı kişileri işe almayı, hızlı ve güvenilir yedek parça tedarikini ve müşteriler ile Toyota çalışanları arasında doğrudan ve karmaşık olmayan iletişim bağlantıları sunmayı kapsıyor.

“Toyota: Türkiye Pazarını Fethetmek İçin Yeni Bir Strateji Başlattık”

Toyota Operasyon Direktörü Markus Lichtenstein

Toyota, Türkiye’deki yerel servis ağını sürekli olarak geliştiriyor. Bu geliştirme stratejisi, yüksek vasıflı kişileri işe almayı, hızlı ve güvenilir yedek parça tedarikini ve müşteriler ile Toyota çalışanları arasında doğrudan ve karmaşık olmayan iletişim bağlantıları sunmayı kapsıyor.

Toyota Group‘un kökleri, ünlü Japon mucit Sakichi Toyoda’ya ve onun otomatik dokuma makinesini icat etmesine dayanıyor. Toyota Industries’in Tekstil Makineleri Birimi kuruluşundan bu yana, çoğunluğu Japonya dışındaki müşterilere tedarik edilen tekstil makinelerini geliştiriyor, üretiyor ve pazarlıyor. Firma, iki ana tekstil makinesi kategorisinde üretim yapıyor: Eğirme makineleri ve dokuma makineleri. Tekstil makineleri, ürünleri yıllar içinde biriken teknolojik uzmanlıkla geliştirildiğinden, yüksek güvenilirliği ve üretkenliği nedeniyle dünya çapındaki müşterilerden büyük övgü alıyor. Özellikle amiral gemisi hava jetli dokuma makinesi, sektördeki en yüksek paya sahip.

Toyota Operasyon Direktörü Markus Lichtenstein ile Tekstil Teknoloji dergimizin ‘Dokuma Özel Bölümü’ için röportaj gerçekleştirdik.  Lichtenstein, “Türkiye sadece üretim hacmi ile değil, aynı zamanda kumaş kalitesi, yaratıcılık ve yerel bilgi birikimi açısından da yadsınamaz bir şekilde dünya çapındaki en büyük tekstil pazarlarından biri. Birkaç yıl önce Toyota, bu önemli pazarı fethetmek için yeni bir yaklaşım başlattı ve Air-Jet teknolojisinde Türkiye’de bir numaralı konuma ulaştı. Firmanın stratejisi bu konumu, daha da desteklemek olacak.” dedi.

Toyoto’nun dokuma makinelerindeki en önemli gelişmeleri ve başarıları ile ilgili neler söylersiniz?

Yeni ve öncü elektronik ağızlık açma sistemi E-ağızlık (her soket makinesi, kam hareketi veya armür yerine servo motorlar tarafından ayrı ayrı çalıştırılır). Toyota, olağanüstü kalite, maksimum esneklik ve üretkenliğe yönelik artan talebi karşılamak için bu yeni konsepti sürekli olarak geliştiriyor.

Tekstil makineleri endüstrisinde hangi teknolojik değişikliklere tanık oluyorsunuz?

Pazarda rekabetçi kalabilmek için Avrupa ve Türkiye’deki tekstil üreticilerinin yaratıcılık, kalite ve ayrıca “pazara sunma süresi” açısından daha iyi performans göstermesi gerekiyor. Toyota; müşterilerimizin her zaman Asya’daki düşük fiyat rekabetinden bir adım önde olmasını sağlayan yeni teknolojiler ve çözümler geliştirmeyi hedefliyor.

Toyota, güvenilir ve ekonomik makineler sunmak için nasıl çalışmalar yapıyor?

Benzersiz kalitesini, yenilikçiliğini ve hizmet standartlarını her zaman tüm pazarlarda eşit olarak uyguluyor. Tekstil Makineleri Bölümü, dünyanın önde gelen teknoloji merkezlerinden biri olan Toyota Industries Corporation’ın bir parçasıdır. Bu büyük bir avantaj çünkü Toyota Textile Machinery, tekstil alanında uygulanabilecek en son teknolojilere ve gelişmelere her zaman sınırsız ve doğrudan erişime sahip.

Türkiye pazarı Toyota için ne kadar önemli ve bu bölgede ne kadarlık bir iş hacmine sahipsiniz?

Türkiye sadece üretim hacmi ile değil, aynı zamanda kumaş kalitesi, yaratıcılık ve yerel bilgi birikimi açısından da yadsınamaz bir şekilde dünya çapındaki en büyük tekstil pazarlarından biridir. Birkaç yıl önce Toyota, bu önemli pazarı fethetmek için yeni bir yaklaşım başlattı ve Air-Jet teknolojisinde Türkiye’de bir numaralı konuma ulaştı. Toyota’nın stratejisi bu konumu, daha da desteklemek olacak.

Üretim tesislerinize yatırım yapmayı veya genişletmeyi planlıyor musunuz?

Firma, Türkiye’deki yerel servis ağını sürekli olarak geliştiriyor. Bu geliştirme stratejisi, yüksek vasıflı kişileri işe almayı, hızlı ve güvenilir yedek parça tedarikini ve müşteriler ile Toyota çalışanları arasında doğrudan ve karmaşık olmayan iletişim bağlantıları sunmayı içeriyor.

Tekstil sektörüne yönelik yeni ürünler piyasaya sürmek için herhangi bir planınız var mı?

Toyota sürekli olarak ‘kaizen’ = sürekli iyileştirme ilkesine dayalı yeni teknolojik çözümler üzerinde çalışıyor. Bu yeni inovasyonların çoğu, mevcut makinelere kolayca uyarlanabiliyor.

Bildiğiniz gibi son dönemde tüm dünya koronavirüs salgını ile mücadele ediyor. Pandemi sonrası dönem için planlarınız neler?

Genel olarak Toyota, devam eden salgından çok fazla etkilenmedi. Başlıca pazarlarımız, durumun batı dünyasına göre çok daha kontrol altında olduğu Asya’da bulunuyor. Kriz biter bitmez, mümkün olan en kısa sürede normal işimize dönmeye çalışacağız. Şu an için organizasyonumuzda, pazarlama veya satış faaliyetlerimizde kalıcı bir değişiklik beklemiyoruz.

Röportaj: Dilek HAYIRLI

COMMENTS