İsviçreli Tekstil Makine Üreticileri ITM 2022 Fuarı’na Hazır

Swissmem Genel Sekreteri Cornelia Buchwalder, “ITM 2022, uzun bir aradan sonra dünya tekstil endüstrisinin buluştuğu ilk fuar olacak. Üye firmalarımızın birçoğu kendileri için çok önemli olan bu pazarda yer alacak ve ürünlerini sergileyecekler.” dedi.

İsviçreli Tekstil Makine Üreticileri ITM 2022 Fuarı’na Hazır

Cornelia Buchwalder, Swissmem Genel Sekreteri 

Swissmem, İsviçre’nin mekanik ve elektrik mühendisliği endüstrilerinde ve ilgili teknoloji odaklı sektörlerde KOBİ’ler ve büyük şirketler için önde gelen birliktir. Swissmem Genel Sekreteri Cornelia Buchwalder ile ‘İsviçre Özel Bölümü’ için bir röportaj gerçekleştirdik. Buchwalder, pandeminin etkilerinin azaldığı 2021 yılında İsviçreli makine üreticilerinin güçlü bir toparlanma dönemine girdiğini söyledi. Buchwalder, “2021 yılında ihracat hacmi %17.4 artarak 600 Milyon İsviçre Frangı (CHF) seviyesine ulaştı.” diye konuştu.

Öncelikle 2021 İsviçreli tekstil makine üreticileri için nasıl geçti? 2021 yılını rakamlarla değerlendirebilir misiniz?

2021’e baktığımızda, üyelerimizin çoğu çok güçlü bir yıl geçirdiklerini açıkladı. İş çevresi, beklenenden daha hızlı ve daha güçlü bir şekilde toparlandı. Bu olumlu ve hızlı toparlanmaya rağmen, üstesinden gelinmesi gereken bazı zorluklar vardı. Karmaşık ve oldukça pahalı nakliyeler, hammadde kıtlığı, uzun teslimat süreleri ve seyahat planlamasının karmaşıklığı gibi problemler hâlâ devam ediyor. İsviçre için, esas olarak Euro ile karşılaştırıldığında, yeniden güçlenen İsviçre para birimiyle ilgili de zorluk vardı. Çok güçlü bir yıl olduğu için hem kapasite kullanım oranı hem de verimlilik oranı olumlu yönde gelişti.

2021 yılında ihracat hacmi %17.4 artarak 600 Milyon İsviçre Frangı (CHF) seviyesine ulaştı. Türkiye, Çin ve Almanya’nın ardından en önemli üçüncü ihracat pazarı oldu. 2021 yılında Türkiye’ye ihracat durakladı ancak diğer tüm ana ihracat pazarları ise 2020’ye göre %50’ye varan artış gösterdi.

Pandemi süreci, sürdürülebilirlik ve dijitalleşmenin ne kadar önemli olduğunu bir kez daha kanıtladı. İsviçreli tekstil makine üreticilerinin sürdürülebilirlik ve dijitalleşmeyi göz önünde bulundurarak sunduğu en son yenilikler nelerdir?

Hem dijitalleşme hem de sürdürülebilirlik sadece moda sözcükler değil, aynı zamanda tekstil makineleri endüstrisindeki tüm gelişmeleri ve yenilikleri etkiliyor. Sürdürülebilirlik, büyük ve çok önemli bir konu ve öyle kalacak.  Uzun yıllardır vardı bu konu,  ama şimdi sürdürülebilir tekstiller için yeni AB stratejisi nedeniyle daha da önemli hale geldi. Dernek olarak biz de bu konuyu ele aldık ve şu anda üye şirketlerimiz için bireysel bir program geliştiriyoruz. Tabii ki, bazı üye şirketler bu konuda zaten çok ilerlemiş durumda, ancak diğerleri kesinlikle faydalanabilecek.

Endüstri 4.0, ürün veya süreç optimizasyonu veya tamamen yeni iş modellerinin geliştirilmesi gibi çeşitli olanaklar sunuyor. Üye firmalarımız bu imkânları maksimum müşteri faydası yaratmak için kullanıyor. Özellikle pandemi bize dijitalleşmenin ne kadar önemli olabileceğini gösterdi. Örneğin; bu süreçte uzaktan hizmet sunabilen müşteriler ve tedarikçiler kesinlikle avantajlı bir durumdaydı.

İsviçreli şirketlerin gelecekteki krizlerle mücadele için herhangi bir özel girişimi var mı?

Bu soruyu cevaplamak için biraz geçmişe gitmek istiyorum. Tekstil makineleri üreticileri derneğimizde yer alan birçok firma 19. yüzyılın ikinci yarısında kurulmuş, birçok iniş çıkışlardan geçmiş ve zaman içinde üstün bir itibar kazanmıştır. Böylesine uzun bir geçmişe sahip olan İsviçreli şirketler, sürekli olarak değişiklikleri öngörmeyi başarmış, iş stratejilerini geliştirmiş ve sürekli olarak evrim geçirmiştir. Ar-Ge bu konuda önemli bir rol oynuyor. Makinelerimiz ve çözümlerimiz ancak böyle bütüncül bir yaklaşımla gelecek nesillerin ihtiyaçlarını karşılayacaktır.

Tekstil endüstrisindeki son trendler nelerdir? İsviçreli şirketler trendlere ayak uydurmak için ne tür yatırımlar yapıyor?

Daha önce de belirtildiği gibi, iki önemli konu; dijitalleşme ve döngüsel bir ekonomiye doğru sürdürülebilirlik olmaya devam ediyor. Bu, önümüzdeki yıllarda tamamen yeni iş modelleriyle sonuçlanacak. Bunu yenilikçi İsviçre tekstil makine endüstrisi için büyük bir fırsat olarak görüyorum.

SWISSMEM’in önümüzdeki yıl üyelerinin iş ve marka tanıtımı için ne tür çalışmalar planlıyor? Bu yıl yapılacak ITM 2022 Fuarı içi  İsviçreli firmaların hazırlıkları neler?

Bu yıl fuarlar ve etkinliklerle dolu bir yıl olacak. Ertelenen fuarların tekrar düzenlenebileceklerine  inancım tam. Bu, hem ortaklar ve müşterilerle tanışmak hem de yenilikleri ve yeni ürünleri yakından deneyimlemek için önemli. ITM 2022, uzun bir aradan sonra dünya tekstil endüstrisinin buluştuğu ilk fuar olacak. Üye firmalarımızın birçoğu kendileri için çok önemli olan bu pazarda yer alacak ve ürünlerini sergileyecekler.

ITM 2022’den kısa bir süre sonra gerçekleşecek olan Frankfurt Techtextil’de ilk kez bir İsviçre pavyonu olacak. Yılın ikinci yarısında ise Endonezya, Özbekistan, Çin ve Hindistan’da ilave faaliyetler planlanıyor.

Bir başka önemli organizasyon da;  “Tekstil Dünyasını Dönüştürmek” sloganıyla gerçekleştirilecek olan ITMA 2023 olacak. Üye şirketlerimizin makine ve çözümlerinin dijitalleşme ve sürdürülebilirlik alanı da dahil olmak üzere tüm çabaları ve geliştirmeleri burada sergilenecek.

2022 tekstil sektörü için nasıl olacak? İsviçreli tekstil makine üreticilerinin beklentileri ve 2022 hedefleri nelerdir?

Bu soruyu cevaplamak çok zor, çünkü bu çeşitli faktörlere bağlı. Hükümetler tekstil endüstrisi için özel destek programları oluşturdu mu? Tam üretim nerede devam ettirilebilir ve nerede hâlâ kısıtlamalar var? Daha yakın zamanlarda, jeopolitik durumun iş ortamını ne kadar değiştirdiği sorularına cevap vermek gerekir. Ancak kişisel olarak tüm belirsizliklere rağmen olumlu bir 2022 bekliyorum ve iyimserlik ruhunun tekstil sektörüne de yansıyacağını düşünüyorum.

Röportaj: Dilek Hayırlı 

COMMENTS