Kaeser’den İşletmelerin İhtiyacına Uygun Kompresörler

Uzun yıllardır ITM İstanbul Fuarlarının sadık bir katılımcısı olan şirket, bu sene Barselona’da düzenlenecek olan ITMA 2019’da da yerini alacak ve Türkiye’den gelen misafirlerini standında (Kaeser Kompressoren / Hall H6, Stand D101) ağırlayacak.

Kaeser’den İşletmelerin İhtiyacına Uygun Kompresörler

Günümüzde hemen hemen tüm sektörlerde kullanılan basınçlı hava, tekstil sektörü için elektrik, su ve buhar kadar büyük öneme sahiptir. Tekstil sektöründe özellikle iplik eğirmede, iplik aktarmada, dikişte, baskı makinelerinde, hava jet dokumalarında, tekstüre ve poy iplik üretimi uygulamalarında basınçlı havaya ihtiyaç duyuluyor. Bu uygulamaların türüne göre, örneğin tekstüre iplik üreten tezgâh ile hava jet dokuma tezgâhı için gerekli olan hava ihtiyacı debi ve basıncı olarak değişkenlik gösteriyor. Topkapı Endüstri / Kaeser Kompresörleri Proje- Satış Mühendisi Birkan Işık, “Kaeser olarak önceliğimiz her işletmenin ihtiyacına uygun en doğru seçimi yapmaktır. Bu sebeple öncelikle son kullanım noktasında gerekli basınç değeri, tesisat kayıpları ve tezgâhların hava tüketim değerleri dikkate alınarak işletmeye uygun kompresör seçilmelidir.

Örneğin tekstüre uygulamasında 4 bar basınç ihtiyacının olduğu prosese özel Kaeser düşük basınç kompresörleri kullanılarak daha fazla havayı daha az güç tüketimiyle sağlayabilirsiniz. Basınçlı hava istasyonunda, kompresör haricinde şartlandırma ekipmanı olarak filtre ve kurutu- cuların doğru seçimi ve kurulumu da tezgâhların düzenli ve verimli çalışması için büyük öneme sahiptir. Tezgâh üreticileri ISO 8573-1 (2010)’a göre tezgâha sağlanması gerekli havanın kalitesini belirtiyorlar.

Çoğunlukla tezgâhların yağa ve suya karşı hassasiyetleri yüksektir. Bu sebeple gerekli filtrelerin ve doğru kurutucu tipinin seçilmesi ile tezgâhlarda veya ürünlerde yaşanabilecek bazı problemlerin önüne geçilmiş oluyor. Işık şöyle devam etti: “Enerji maliyetlerinin sürekli artış göstermesi, kompresörden çıkan atık ısıdan faydalanmamız için önemli bir nedendir. Çünkü kompresörler giren 100 birim enerjinin 4’ünü kullanmakta geri kalan %96’sını atık ısı olarak ha- vaya atmaktadırlar. Eşanjör sayesinde bu atık ısının %76’sı geri kazanılabilir ve 70 C’ye kadar sıcak su alınabilir. Uzun yıllardır ITM İstanbul Fuarlarının sadık bir katılımcısı olan şirketimiz, bu sene Barselona’da düzenlenecek olan ITMA 2019’da da yerini alacak ve Türkiye’den gelen misafirlerini standımızda (Kaeser Kompressoren / Salon H6, Stand D101) ağırlayacaktır.”

COMMENTS