Karl Mayer: Türk Müşterilerimiz İçin Yeni Ürünler Geliştirmeye Devam Edeceğiz

Participating at ITMA 2019 with a wide product portfolio, Karl Mayer presented new and exciting applications and smart textile solutions with the motto "Future of Textile."

Karl Mayer: Türk Müşterilerimiz İçin Yeni Ürünler Geliştirmeye Devam Edeceğiz

ITMA 2019 Fuarına geniş bir ürün portföyü ile katılan Karl Mayer, ‘Tekstilin Geleceği’ mottusuyla, yeni, heyecan verici uygulamalar ve akıllı tekstil çözümlerini sundu. Firmanın çözgü örme, çözgü hazırlama, teknik tekstiller ve dijital çözümü KM.ON büyük ilgi topladı.

ITMA Fuarı sırasında ziyaret ettiğimiz Karl Mayer Örme İş Birimi Kıdemli Satış Müdürü Bastian Fritsch ve Kurumsal İletişimden Sorumlu Başkan Yardımcısı Christine Wolters, stanttaki ürünleri tek tek gezdirerek bilgi verdi. Türkiye’nin ev tekstili sektöründe büyük bir potansiyele sahip olduğunu söyleyen Fritsch, özellikle tül perde makinelerine yönelik Türkiye’den gelen taleplerin kendilerini çok memnun ettiğini dile getirdi. Çözgü örme bölümü için Türkiye’nin ikinci en büyük pazarları olduğunu hatırlatan Fritsch, “Türk müşterilerimiz için yeni ürünler geliştirmeye devam edeceğiz” dedi.

ITMA 2019 Fuarı’nda sergiledikleri makinelerle ilgili bilgi veren Wolters, “İkisi çözgü hazırlama, dördü çözgü örme ve bir tanesi teknik tekstil olmak üzere ITMA’da toplam 7 makinemizi sergiledik. Dijitalleşme trendinin, inovasyona ve süreç optimizasyonuna yön vereceğine inandığımız için kendi dijital markamız KM.ON’u hayata geçirdik ve ilk kez ITMA Asia 2018’de tanıttık. ITMA 2019’da gördüğünüz dijital alandaki yeniliklerimizin tamamı KM.ON tarafından geliştirildi.” ifadelerini kullandı.

Karl Mayer’den Çözgü Örme ve Çözgü hazırlama sektörü için yenilikler

Wolters, ITMA 2019’da sergiledikleri ürün portföyü ile ilgili ise şunları söyledi. “Raşel makineleri alanında yeni bir RSJ 4/ 1 EL’i piyasaya sunduk. Bir önceki modele kıyasla aynı hızda %50 daha fazla çalışma genişliği sunan bu makine oldukça üretken ve benzersiz bir esnekliğe sahip. Çift raşel teknolojisi alanında RDPJ 6/2 EL makinesinin nasıl kullanılabileceğini gösterdik. Üstün çözgü örgülerimizi 4D-Knit.Solutions altında pazarlıyoruz. Ziyaretçilerimiz göz alıcı 4D-Knit.Solutions ürünlerimizi ‘Tekstilin Geleceği’ alanında yakında görme fırsatı yakaladı. Triko makineleri alanında ise ilk üç barlı HKS modelini elektronik kılavuz bar kontrolü ile sergiledik. Yeni HKS 3-M-ON, önceki sürümle hız ve tasarım çeşitliliği açısından aynı performansı sunmakla birlikte yenilikçi dişli çözümü sayesinde, desen değiştirme sırasında daha hızlı ve basit. Numune ve kısa üretim çözgüleri üretmek için yeni Multi-Matic® 32’yi sergiledik. Bu yeni makine, mükemmel fiyat-performans oranı ile etkileyici ve Kamcos® 2 platformunun tüm avantajlarını sunuyor. Prototip olarak yeni stop motion Multiguard’ı gösterdik. Cağlık çıkışına konumlandırılan bu yeni ürün, tüm ipliklerin gerginlik değerlerini sürekli olarak belirler, böylece iplik kopmalarını kontrol eder.”

“Sürdürülebilirlik ve Enerji Tasarrufu Odak Noktamız”

Sürdürülebilirlik ve verimliliğin Karl Mayer için vazgeçilmez unsurlar olduğunu hatırlatan Christine Wolters, tüm ürünlerinin sürdürülebilirlik stratejilerine bağlı olarak üretildiğini söyledi. Wolters, odak noktalarından biri olan sürdürülebilir denim konusunda geliştirdikleri yeni bir teknolojiyi de ITMA 2019’da sergilediklerini söyledi. Bu yeni teknoloji, daha az boya banyo hacmi, kimyasal ve su gerektirirken, aynı zamanda da sağlamlık ve parlak ton bakımından boyanın optimum şekilde ayarlanmasını sağlıyor. Wolters, “Sergilediğimiz ürünlerin tamamında LEO® (Düşük Enerji Seçeneği) bulunuyor. Bu geleneksel emsallerine göre ortalama %10 enerji tasarrufu sağlıyor ve böylece kaynakların tüketimini azaltmaya yardımcı oluyor.” diye konuştu.

“Türkiye Çözgü Örme Bölümümüz İçin 2. En Önemli Pazarımız”

Karl Mayer ayrıca ‘Cleaner.Productions’ bölümünde ise sürdürülebilir çözgü örgüleri be uygulama konseptlerini sergiledi. Bunlar arasında modern sokak giysileri ve TERRY.ECO havlu kumaş üretimleri vardı.

Karl Mayer Örme İş Birimi Kıdemli Satış Müdürü Bastian Fritsch ise  firmanın Türkiye pazarına yönelik yatırımları ve ürün portföyü ile ilgili bilgiler verdi. Çözgü örme bölümü için Türkiye pazarının  Çin’in ardından ikinci sırada geldiğini söyleyen Fritsch, “Türkiye’de döviz kurunda yaşanan hareketlilik nedeniyle satışlarımız düşmesine rağmen, Türkiye en büyük ikinci ya da üçüncü pazarımız olma özelliğini koruyor.” ifadelerini kullandı.

“Tül Perde Sektörü İçin İlk Talepler Türk Müşterilerimizden Geldi”

Tül perde ürünleri için ilk taleplerin Türk müşterilerinden geldiğini belirten Fritsch, onların ihtiyaçlarına cevap verecek ürünler geliştirmeye devam edeceklerini dile getirdi. Fritsch, “ Tül perde üreticilerinin tümü yeni bir şey arıyor ve hepsi de birçok fikre sahip. En son gelişmeler temel olarak çeşitli zeminlere ve entegre desenlere sahip hafif ve şeffaf tüllerin üretimi ile ilgiliydi. Karl Mayer olarak, E 28 ölçüsündeki HKS 3-M makinesinde böyle bir kumaş koleksiyonu geliştirdi ve ITM 2018’de sunduk ve çok fazla müşterimizden olumlu geri dönüş aldık. Şu anda 300’den fazla jakarlı tül perde makinesi Türkiye pazarında faaliyet gösteriyor ve hepsi kapasiteye yönelik çalışıyor.” dedi. Türkiye pazarına yönelik olarak atkı çözümlerinde yeni bir konsept geliştirdiklerini söyleyen Fritsch, bunları diğer ülkelere de tanıtacaklarını sözlerine ekledi.

Haber: Dilek Hayırlı

COMMENTS