Saurer: İnovasyona Yönelik Tutkumuz, Yeni Teknolojiler Geliştirmemizde Büyük Rol Oynuyor

İplik eğirme teknolojileri pazarının güçlü üreticilerinden Saurer Group, faaliyet gösterdiği Saurer Spinning ve Saurer Technologies bölümlerine ait en son yeniliklerini, otomasyon ve teknolojilerini ITMA 2019’da sergiledi.

Saurer: İnovasyona Yönelik Tutkumuz, Yeni Teknolojiler Geliştirmemizde Büyük Rol Oynuyor

İplik eğirme teknolojileri pazarının güçlü üreticilerinden Saurer Group, faaliyet gösterdiği Saurer Spinning ve Saurer Technologies bölümlerine ait en son yeniliklerini, otomasyon ve teknolojilerini ITMA 2019’da sergiledi.

Saurer Group, ITMA Fuarı’ndaki standında bir basın konferansı düzenleyerek faaliyet alanları, yeni ürünleri ve yatırımlarıyla ilgili bilgilendirme yaptı. Konferansın ardından röportaj gerçekleştirdiğimiz Saurer CEO’su Clement Woon, firmanın stratejisi, büyüme rakamları ve Türkiye pazarına yönelik önemli açıklamalarda bulundu.

Saurer yeni teknolojilerin tasarımı ve üretimi aşamasında nelere odaklanıyor?

Saurer grubu bir çözüm sağlayıcı olarak yeniden konumlandırmaya odaklandık. Müşterilerimiz için inovasyon, bizim ana ilkemiz. Müşterilerimize sadece tekstil makineleri sağlamanın ötesinde, iş tutkularını gerçekleştirmek için onlarla partner olmayı amaçlıyoruz. İnovasyona yönelik tutkumuz, yeni teknolojiler geliştirmemizde önemli rol oynuyor.

Hedeflerine ulaşmak için çaba harcayan yatırımcıların ve iplikhane çalışanlarının ihtiyaçlarını karşılamaya odaklandık. Bu nedenle bizim için çözüm, makinelerden daha fazlasını kapsıyor; otomasyon, dijitalleştirme, servis, eğitim, danışmanlık ve hatta proje finansmanı gibi.

E³ (enerji, ekonomi ve ergonomi) ilkemiz ile tasarım felsefemizin temelini atarken, çözümlerimiz arasına akıllı teknolojiyi de eklemeye başladık. . Makinelerimizin kendi kendine öğrenme özelliği sayesinde, işlenen malzemeye uygun bir hız optimizasyonu sağlanıyor. Saurer ürünleri, bir sistemde işçilikten tasarruf sağlayan ve üretim süreçlerini daha verimli kullanarak israfı azaltan, kârlılıkta önemli bir etkiye sahip olan unsurlar içeriyor.

Eğirme Ürün Portföyümüzü Daha da Genişlettik

Saurer Spinning Solutions ITMA Fuarı’na geniş bir ürün yelpazesiyle katıldı. Ürünlerinizi ve en son yenilikleri sizden dinleyebilir miyiz?

Saurer olarak her eğirme uygulaması için tek bir kaynaktan mükemmel bir bobin kalitesi sağlamaya odaklanıyoruz. Eğirme sistemlerimizi ring eğirme (Zinser) ve open-end eğirme (Schlafhorst) olarak ikiye ayırdık. Zinser Sistemi yüksek hızlı ring iplikçiliğinde esneklik ve akıllı bağlantıya odaklanıyor ve yeni modüler yapı ve akıllı RFID tabanlı malzeme akışı sunuyor. Open-end iplikçilikte Schlafhorst sistemi, farklı iplik yapıları için çözümler ve çok yönlülük sağlıyor. Kilit öneme sahip iplik özellikleri zaten hammadde hazırlık aşamasında belirlendiğinden, beş iplik eğirme süreci için de en iyi şerit kalitesini yakalayarak, tüm süreci kontrol etme ve yönetmeyi hedefledik. Yenilikçi Autocard ve cer makinesi Autodraw’ın da eklenmesiyle, eğirme ürün portföyümüzü daha da genişlettik.

Saurer Technologies Segmenti’nin öne çıkan ürünleri nelerdi?

Doğrudan kablolama makinesi CableCorder CC5 hali hazırda beşinci nesliyle fuarda yerini aldı. Halı sektöründe yeni CarperCabler/ CarpetTwister serisi var. Dört milyondan fazla iğ satışı ile pazarda hâkimiyetini kanıtlamış olan CompactTwister’ın en yeni neslini piyasaya süreceğiz.

Ayrıca Saurer bir baştan bir başa brode çözümü sağlıyor. Müşteriler, tasarımın ilk çiziminden Epoca 7 makinesindeki son adımına kadar; tüm üretme işleminin her aşamasını tamamlayabiliyor. Hemen her kumaşı kesebilen yeni bir lazer kafası da içeren HeadLine uygulama sistemi, müşterilerin sınırsız tasarımlar üretmesini sağlıyor.

Elastomer ürünler bölümünün piyasaya çıkarttığı, yumuşak ile sert manşon arasında yer alan yeni 68 ° shore J468A manşon kullanıcıların tüm ihtiyaçlarını karşılıyor.

Saurer otomasyon ve dijitalleştirme konusunda da sektöre öncülük ediyor. Bu anlamdaki stratejinizden ve ürünlerinizden bahsedebilir misiniz?

Saurer’in bu stratejisi Endüstri 4.0’ın getirdiği teknolojik gelişmeleri de kapsıyor. Buradaki ana odak noktasını otomasyon ve sensör teknolojilerinin yanı sıra veri analitiği oluşturuyor. İsviçre’nin Arbon kentinde bulunan yeni Saurer Teknoloji Merkezi, akıllı teknolojiyi Saurer’in ürünlerine entegre etmek için gruptaki mühendisleri destekliyor.

Gerek eğirme, gerekse nakış ya da eğirmede, tüm müşterilerimiz üretim, kalite ve makine verilerini analiz etmede Saurer’in tesis takip sistemi Senses’dan faydalanabilir. Bu sistem, ekstra bir avantaj olarak,  üçüncü parti makinelerle de uyumludur. Kullanıcılar, üretim sürecini kontrol edip daha şeffaf hale getirerek, yeni optimizasyon potansiyelinden yararlanabilirler.

Müşterilerimiz aynı zamanda, fuarda tanıtımı yapılan Autolab serimizde bulunan makineleri ve yeni laboratuar ekipmanlarını, yazılım platformlarına bağlama seçeneğine de sahip olacaklar. Kapasite analitiğinin verdiği güçle birleşen bu çözüm, kullanıcıya operasyonda yer alan tüm işlemlerin durumunu yansıtan verileri gerçek zamanlı olarak izleme imkânı sağlıyor.

Tüm ürünlerimizde olduğu gibi, otomasyon teknolojimizi nakış makinemize de entegre ettik. Yeni Otomatik Arka Hazne ayarı, makinede ayar süresini azaltırken, akıllı iplik izleyici SmartMon da hem mekik hem de iğne ucunda iplik kopmalarının tespitini hassas ve hızlı bir şekilde sağlayarak, tamir maliyetlerini büyük ölçüde düşürüyor.

Saurer’in bazı iş kolları ve ürünleri yıldönümlerini kutluyor. Bu konuda neler söylemek istersiniz?

Bu ITMA fuarı, hizmet yelpazemizin yanı sıra çeşitli ürün gamlarının da yıldönümü olduğundan, bizim için özel bir öneme sahip. TechnoCorder 20 yıldan beri müşterilerimizin hizmetinde. İlk Saurer ring iplik eğirme makinesini 70 yıl önce çalıştırdık. Bir buçuk asır önce ise manuel bir makine ile nakış sektörüne girmiştik. En uzun süredir faaliyette olan, brode bölümü 150 yıl önce kuruldu.

2018’de Gelirlerimizi Yaklaşık %6 Oranında Arttırdık

Satış rakamları açısından değerlendirecek olursanız, 2018 yılı ve 2019’un ilk 6 ayı firmanız için nasıl geçti?

2018 yılında sergilediğimiz güçlü performansla gelirlerimizi  %5.8 arttırarak 9 milyar 220 milyon Yuan’a yükselttik. Net kârımızı ise %14,3 arttırdık.

Yıllık bazda Spinning Solutions satışlarını %6,4, Saurer Technologies ise %3,7 oranında arttırdı. Saurer Technologies segmentinin satışlarında Çin Pazarı ortalamanın üzerinde %47 oranında büyürken, ABD pazarında bu segmentin satışları %44 artış kaydetti. Türkiye’de ise Spinning Solutions segmenti öne çıktı.

İhracat pazarları açısından değerlendirdiğinizde, Türkiye şirketiniz için nasıl bir öneme sahip?

Bence Türkiye çok önemli bir ülke. Tekstil pazarında köklü bir yeteneğe sahip olması sayesinde, piyasada büyük bir rol oynuyor. Ayrıca müşterilere yaklaşım ve deneyim kazanma bakımından da büyük öneme sahip. Türkiye’deki satışları etkileyen politik belirsizliğe rağmen, Saurer Spinning Solutions segmentinde en büyük 3. Pazarı olarak büyümeyi sürdürdü.

Röportaj: Dilek Hayırlı

COMMENTS