Karl Mayer’dan Dijital Baskılı Çözgülü Örme Havlu Kumaş

Karl Mayer tarafından üretilen havlu kumaş, ister havuz başında, ister sahilde, hatta banyoda küvetin yanında olun, parlak renklere sahip hayat dolu motiflerle canlı vurgular yaratıyor.

Karl Mayer’dan Dijital Baskılı Çözgülü Örme Havlu Kumaş

Sözü edilen kumaş, nihai ürünün sadece sahip olunması gereken bir banyo aksesuarı değil, aynı zamanda gerçekten göz alıcı bir obje olmasını sağlamak için çift taraflı kumaşla bir TM 4-TS EL ünitesi üzerinde üretildi. Bir yüzünde yoğun bir pamuk ilmek tabakası bulunuyor. Banyodan sonra ciltteki nemi hızla emiyor ve vücuda nazikçe temas ediyor. Diğer yüzü ise kırpılmış polyesterden oluşuyor. Yumuşak dokusu sizi rahatlamaya davet ederken, pürüzsüz yüzeyi hem üzerine baskı yapılmasını kolaylaştırıyor hem de daha çabuk kurumasını sağlıyor.

Bu yaratıcı tasarım Zimmer Austria’da dijital bir baskı işlemi kullanılarak oluşturuldu. Baskı, kaplama ve terbiye sistemleri uzmanı başarılı bir iş çıkardı. Karl Mayer firmasının tekstil geliştiricisi Melanie Bergmann, sonuçlardan oldukça mutlu olduğunu belirterek şunları söyledi: ‘‘Hatlar oldukça keskin iken renkler son derece canlı ve hayat dolu. En ince çizgiler bile açıkça görülebiliyor.’’

İlmekli havlu ünitesi ile entegre ilmekli çözgülü örme teknolojisi, renkli havluların uzun süre kullanılmasına olanak sağlıyor. Kabarık lif tabakası, iplik çekici etmenlere karşı son derece dayanıklıdır. Uzun hizmet ömrü ve üretim sürecindeki çevre duyarlılığı ile ilgili avantajları, çözgülü örme havlu ürünlerini dokuma kumaş ile üretilen muadillerinden ayırıyor.

TM 4-TS EL ünitesi, geleneksel airjet rapierli dokuma tezgâhları gibi sıkıştırılmış havaya gereksinim duymaz ve bu nedenle üretilen bir kilogram kumaşa karşılık yaklaşık yüzde 87 daha az enerji tüketir. Çözgülü örmede kullanılan haşıllama işlemi de ortadan kalkıyor. Bu da üretilen kumaş kilogramı başına, tekstil kimyasalları, atık su ve enerjiden 0.20 dolar civarında tasarruf sağlıyor.

Bu da iplik hariç hammadde üretimi için üretim maliyetlerinin yaklaşık yüzde 30’una tekabül ediyor. Tasarruf maliyetlerinin yanı sıra, çözgülü havlu örme makinesi son derece verimlidir. 186” genişliği ve 800 rpm hızı ile TM 4-TS EL ünitesi, 24 saatlik çalışmada her gün 400 g/m2 ağırlığında yaklaşık 1.800 kg havlu kumaş üretiyor. Bu, hava jetli bir rapier dokuma tezgâhından yaklaşık yüzde 250 daha fazladır.

COMMENTS