Karl Mayer’den Ekolojik Kumaş

Karl Mayer, polyester esaslı, elastikiyete sahip triko kumaş üretti. Esnek ve geri dönüştürülebilir olan bu yeni ekolojik kumaşın; yıkanması kolay ve ütülemek gerekmiyor

Karl Mayer’den Ekolojik Kumaş

Avrupa’daki devasa atık dağlarının sorumlusu tekstil endüstrisidir: Yalnızca Almanya’da her yıl 390 bin ton tekstil atığı üretiliyor. Labfresh moda etiketi tarafından görevlendirilen 15 Avrupa Birliği ülkesinde atık bertaraf hareketi üzerine yapılan bir çalışma, yılda yaklaşık 466 bin ton atık ile İtalya’nın birinci sırada olduğunu gösteriyor.

Daha ileri araştırma sonuçlarına göre, her Alman 4,7 kilogram tekstil atığı üretiyor, bunun sadece 0,5 kilogramı geri dönüştürülüyor ve 0,4 kilogramı işlem görmeden yeniden kullanılıyor. Geri kalanı yakılıyor veya çöpe atılıyor.

Saf malzeme, düşük geri dönüşüm

Düşük geri dönüşüm oranına katkıda bulunan temel neden, malzemenin saflığıdır. Pek çok giyim tekstili, işlem prosesi için ayrılamayan veya büyük güçlüklerle ayrılabilen elyaf veya iplik karışımlarından oluşuyor.

Örneğin, giyim sektörü için sağduyulu, rahat ve esnek bir kumaş gerekiyorsa, Karl Mayer’in yeni kumaşı ekolojik bir alternatif sunuyor. Tekstil, farklı polyester polimerlerden yapılmış ipliklerden üretiliyor: Yumuşak bir görünüm için yarı mat bir versiyon ve üzerinde çok kafa yorarak geliştirilmiş bir yapıya sahip orta düzeyde mekanik esneklik sunan iki bileşenli bir elyaf.

Gerilebilir lifin elemanları da farklı polimerlerden oluşuyor ve farklı çekme davranışı gösteriyor: Isıtıldığında spiral bir kıvrım oluşuyor. Hacimli deformasyon tekstüre ipliklerin aksine mekanik olarak tetiklenmediğinden karşılaştırıldığında daha kalıcı ve belirgin bir esneklik sağlıyor.

İki polyester iplik, E 32 ölçüsünde yüksek performanslı bir HKS 3-M triko makinesinde yoğun bir kumaşa işlendi. Kumaş 202 g / m² ağırlığındadır. Yoğun, zengin duruşu ve ağır dökümü ile öne çıkıyor. Bundan yapılan giysilerin giyilmesi rahat, yıkanması kolaydır, ütülenmesine gerek yoktur ve düğme ve toka gibi aksesuarlar çıkarıldıktan sonra geri dönüştürülebilir.

COMMENTS