Karl Mayer’in Yedek Parça Webshop Uygulamasına Yeni Özellikler Eklendi

Karl Mayer’in Yedek Parça Webshop uygulaması, statik bir satın alma sistemi değil, sürekli olarak geliştirilen ve iyileştirilen bir araçtır. Bu uygulamının en yeni gelişmelerden biri, akıllı bir telefon aracılığıyla yedek parçaların hızlı ve kolay bir şekilde sipariş edilmesini sağlayan, siparişe göre tarama özelliği.

Karl Mayer’in Yedek Parça Webshop Uygulamasına Yeni Özellikler Eklendi

Başlangıçta sadece iğne üniteleri için mevcut olan bu özelliğin daha sonra diğer bileşenlere genişletilmesi planlanıyor.

Karl Mayer, bu işlev için Check Parts uygulamasını Yedek Parça Webshop departmanı ile birleştirdi. Bir sipariş, herhangi bir ek veri girmek zorunda kalmadan, iğne ünitesinin kontrol fişi üzerindeki veri kodutarayarak yerleştirilir. Taranan ürünler web mağazasının alışveriş sepetine otomatik olarak eklenir ve sipariş süreci otomatik olarak çalışır.

Bu online süreç, Çin’de daha da gelişti. Sipariş edilen ürün için, popüler Alipay ödeme platformu kullanılarak doğrudan ödeme yapılabilir. Karl Mayer Yedek Parça Webshop Departmanı Başkanı Axel Wintermeyer, “Modern ödeme yöntemleri söz konusu olduğunda Çin, bizden önde. Bu nedenle Çinli kullanıcılarımıza bu sürecimizi adapte ettik.” dedi.

Bu yeni işlev, şirketin müşterilerinin günlük operasyonları sırasında hem sipariş hem de depolama için, yedek parça siparişi vermesini daha kolay hale getiriyor. Bir parça tükenirse, herhangi bir ek dahili yönetim masrafı olmaksızın, siparişe göre tarama fonksiyonuyla otomatik veri aktarımı kullanılarak yeniden düzenlenebiliyor. Dahili yetkilendirme kılavuzlarının sürdürülmesi, kullanıcı hiyerarşilerinin kolayca oluşturulmasını da sağlıyor.

Seçilen ürünlere ek olarak, Yedek Parça Webshop, gelecekte ek teknik ürünlerin sipariş edilmesini de sağlayacak. Şirketin merkezindeki web mağazasının kullanılabilir dil sayısı şu an 12’ye çıkarıldı ve Korece, Çince, Vietnamca, Endonezyaca, Tayca, Portekizce, İtalyanca ve Fransızca da eklendi.

Haziran 2018’de Japonya, büyük ilgi uyandıran kendi web mağazasını başlattı. Yedek Parça Ürün Yönetimi Müdürü Tetsuji Yasumura, önemli müşterilerinin çoğunun bu sisteme kayıtlı olduğunu dile getirdi. Yasumara, “Lansmanın başlangıcında, Japon pazarındaki birçok şirket bu kullanımı kolay online araç hakkında soru soruyordu.” ifadelerini kullandı.

Japon versiyonunun kurulumu ile Yedek Parça Webshop kolaylığı artık Karl Mayer Group’un her lokasyonunda bulunuyor. Bir sonraki değişiklikler şimdiden planlanıyor. Axel Wintermeyer, “Web mağazamıza aldığımız geri bildirimler, bu yolda devam etmemiz ve sipariş sistemimizi genişletmemiz için yeterli bir motivasyon. Amacımız, çevrimiçi yedek parça temini için “Sınıfının En İyisi” olmaktır. ”dedi.

COMMENTS