Kipaş, AB’nin Finanse Ettiği Projede Tek Üretim Ortağı Seçildi

Monforts müşterisi Kipaş, tedarikçiler, yenilikçiler ve araştırma enstitüleriyle bir konsorsiyumda çalışan, adidas ve H&M markalarının yer aldığı Avrupa Birliği tarafından finanse edilen 6.7 milyon Euro değerindeki Yeni Pamuk Projesi'nde tek denim üretim ortağı olarak seçildi.

Kipaş, AB’nin Finanse Ettiği Projede Tek Üretim Ortağı Seçildi

Monforts müşterisi Kipaş, tedarikçiler, yenilikçiler ve araştırma enstitüleriyle bir konsorsiyumda çalışan, adidas ve H&M markalarının yer aldığı Avrupa Birliği tarafından finanse edilen 6.7 milyon Euro değerindeki Yeni Pamuk Projesi’nde tek denim üretim ortağı olarak seçildi.

Kahramanmaraş merkezli Kipaş, denim üretimine adanmış birleşik konfigürasyonda üçüncü Monfortex sanfor sistemi ile birlikte üçüncü Monforts Montex ram makinesini kuruyor.

Bu karar, Kipaş Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ahmet Öksüz’ün beklentileri anında aştığını söylediği ve 2018 yılında Kahramanmaraş fabrikasında ikinci Montex ve Monfortex hatlarının başarılı bir şekilde kurulup devreye alınmasının ardından geldi.

Öksüz bir dergiye verdiği röportajda; “Neye ihtiyacımız olduğunu belirlemek için satın almadan önce en son Endüstri 4.0 analizine dayalı çok kapsamlı bir teknik araştırma yaptık ve Monforts teknolojisi tüm gereksinimlerimizi karşıladı. Monfortex, klasik sanfor makinelerinde bulunmayan çeşitli özelliklerle donatılmış ve üretim baştan sona izlenebiliyor. Enerji maliyeti tasarrufunda da beklentilerimizi aştı. ” demişti.

Kipaş daha sonra teknolojiyi tam potansiyel ile olağanüstü bir şekilde kullandığı için Monforts’tan özel bir plaket almıştı.

Kipaş’a kurulan yeni Montex ram makinesi, en son otomasyon özelliklerinin tümünü içeren, 2 metre çalışma genişliğine sahip 12 odalı bir üniteden oluşuyor. Yine 2 metrelik çalışma genişliğine sahip Monfortex ünitesi, iki sanfor çekme ünitesi ve sıralı iki keçe silindirinden oluşan bir “çift kauçuk” konfigürasyonundadır. Bu, üretim hızlarında önemli bir artış için elastan elyafların ısıyla sertleştirilmesine ve kotta kalan büzülmenin eşzamanlı olarak gerçekleştirilmesine izin veriyor.

Öksüz, “Denim kumaş üretiminin yaklaşık yüzde 90-95’i artık elastan elyaf içeriyor ve Monforts sistemi bu konuda üretimimizi ve kalitemizi aynı anda artırmamızı sağladı. ”dedi.

Rejenere pamuk

Kipaş, önümüzdeki üç yıl boyunca ‘Yeni Pamuk Projesi’ kapsamında Finlandiya Infinited Fiber Company’nin selüloz bazlı elyaflarından toplanan, ayrıştırılan ve rejenere edilen tüketici sonrası tekstil atıklarından üretilen denim kumaşlar üretecek.

12 şirketin oluşturduğu konsorsiyumun lideri olan Infinited’in patentli teknolojisi, selüloz açısından zengin tekstil atıklarını pamuk gibi görünen ve pamuk gibi hissettiren elyaflara dönüştürüyor.

Infinited kurucu ortağı ve CEO’su Petri Alava, “Tekstil endüstrisinde döngüselliği gerçeğe dönüştürmek söz konusu olduğunda çığır açan bu projeye liderlik etmekten büyük heyecan ve gurur duyuyoruz. Moda için daha temiz, daha sürdürülebilir bir gelecek için çalışmak üzere tüm konsorsiyumun bir araya geldiği coşku ve bağlılık gerçekten ilham verici.” diye konuştu.

Geri alma programları

Adidas ve H&M, yaşam döngülerinin bir sonraki aşamasını belirlemek için üretilen kıyafetleri toplamak için geri alma programları oluşturacak. Artık giyilemeyen giysiler, yeni elyaflara dönüştürülmek üzere Infinited’e iade edilecek ve bu da tekstillerin asla israf edilmediği, bunun yerine yeniden kullanıldığı, geri dönüştürüldüğü veya yeni giysilere dönüştürüldüğü döngüsel bir ekonomiye katkıda bulunacak.

Tekstil endüstrisindeki yüksek döngüsellik potansiyelini tespit eden AB, aynı zamanda sürdürülebilir ve döngüsel biyo-temelli malzemeler üretmek ve tasarlamak için teknolojilerin geliştirilmesi için acil ihtiyaç olduğunu vurguladı.

Sürdürülebilir ürünleri sıradan hale getirmek, atıkları azaltmak ve döngüselliğe yönelik önde gelen küresel çabalar, Avrupa Komisyonu’nun Döngüsel Ekonomi Eylem Planında ana hatlarıyla belirtildi.

Moda markaları bugün 20 yıl öncesine göre neredeyse iki kat fazla kıyafet üretiyor ve talebin artmaya devam etmesi bekleniyor. Aynı zamanda, her saniye bir çöp kamyonuna eşdeğer tekstil ürünü katı atık depolama alanına gömülüyor ya da yakılıyor. Tekstil endüstrisinin çevre sorunlarının çoğu, endüstride kullanılan pamuk, polyester gibi fosil bazlı lifler ve en yaygın insan yapımı selülozik elyaf olarak viskon gibi hammaddelerle ilgilidir.

COMMENTS