Kordsa, İtalyan Microtex Composites Firması’nı Satın Aldı

Türkiye’de geliştirdiği teknolojilerle, kompozit alanında çalışmalarına devam eden Kordsa, İtalyan Microtex Composites firmasının çoğunluk hisselerini satın aldı. Bu yatırım, Kordsa’nın Avrupa’daki mevcut konumunu daha da güçlendiriyor.

Kordsa, İtalyan Microtex Composites Firması’nı Satın Aldı

İtalyan Microtex Composites firması, süper lüks otomotiv sektörü ve motor sporlarına karbon fiber dokuma ve prepeg üretimi gerçekleştiriyor. Kordsa firması, Microtex firmasının çoğunluk hisselerini satın alarak Türkiye’de ve Avrupa’da sürdürdüğü çalışmalarına ivme kazandırıyor. Böylece artık güçlendirme teknolojilerini sadece Türkiye’ye değil tüm dünyaya sunacak.

Lastik güçlendirme sektöründe öncü firmalardan biri olan Kordsa, Amerika’dan Asya Pasifik Okyanusu’na kadar geniş bir coğrafyada üretim ağına sahip. Kodrsa, Avrupa’da hizmet vereceği yeni tesisiyle de kompozit alanda küresel ayak izini genişletmeye hazırlanıyor.  Kordsa ayrıca; sektörel ve ürün bazlı çeşitliliğini arttırmayı hedefliyor.

Türkiye’de Kompozit Teknolojileri Mükemmeliyet Merkezi’nde Türk mühendislerle geliştirdiği teknolojilerin ihracatını yapan Kordsa, küresel ısınmayı 1,5°C‘ nin altında sınırlandırmak için faaliyetler sürdürüyor.

“Microtex Composites Yatırımıyla Sektöre Öncülük Etmeyi Amaçlıyoruz.”

Sabancı Holding Sanayi Grubu ve Kordsa Yönetim Kurulu Başkanı Cevdet Alemdar, şirketin yeni yatırımını şöyle değerlendirdi: “Kordsa’nın Microtex Composites satın alımı, ülkemizde geliştirdiğimiz ürünlerin dünya pazarına açılmasında ve ileri teknolojinin ülkemize kazandırılmasında çok önemli bir adım. Microtex Composites, Avrupa’da lüks ve elektrikli araç pazarında önemli bir oyuncu. Bu satın alma ile birlikte ileri malzemeler şirketi olan Kordsa, Avrupa’daki konumumuzu daha da güçlendiriyor. Sürdürülebilirlik odaklı büyüme stratejimizin önemli bir parçası olan kompozit teknolojilerinde yaptığımız Microtex Composites yatırımıyla sektöre öncülük etmeyi amaçlıyoruz.”

Kordsa CEO’su İbrahim Özgür Yıldırım yapılan yeni yatımla, ürün yelpazelerini geliştirirken bir yandan da ileri malzeme teknoloji şirketi olarak var olan konumlarını güçlendirdiklerini dile getirdi. Yıldırım, 2012 yılında girdikleri kompozit teknolojileri pazarında üzerinde çalışılan alanlardan birinin mobilite olduğunu ve daha az emisyon hedefi güttüklerini söyledi ve şunları ekledi: “ Avrupa’daki Microtex Coposites yatırımız ile operasyonel kabiliyetimizi ve tedarik zincirindeki yerimizi güçlendirecek önemli bir adıma imza atmış olacağız.”

“Kordsa ile yaptığımız ortaklıktan memnuniyet duyuyoruz”

Microtex Composites Genel Müdürü Masimo Becagali, yatırım hakkında şunları söyledi; “Kordsa gerek kompozit teknolojilerinde Amerika’daki havacılık endüstrisindeki girişimleriyle gerekse Türkiye’deki Ar-Ge merkezleriyle önemli bir şirket. Teknik tekstil sektöründe de dünyadaki liderlerden biri olan Kordsa ile yaptığımız ortaklıktan memnuniyet duyuyoruz. Bu ortaklığın Microtex Composites’i de güçlendireceğine ve uluslararası bir dinamizm katacağına inanıyorum.”

 

 

 

COMMENTS