Korteks, Pet Şişeden Polyester İplik Üretecek

Korteks, inovasyona dayalı yeni nesil tekstil yaklaşımıyla, 10 milyon dolarlık yatırım yaptı. Devreye aldığı Polimer Geri Dönüşüm Tesisi ile Avrupa ve Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek yüzde 100 pet şişeden polyester iplik üretecek.

Korteks, Pet Şişeden Polyester İplik Üretecek

Korteks, Zorlu Holding’in sürdürülebilirliği bir iş yapış biçimi haline getiren Akıllı Hayat 2030 strateji doğrultusunda 10 milyon dolar yatırım yaptı. Devreye aldığı Polimer Geri Dönüşüm Tesisi ile Avrupa ve Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek yüzde 100 pet şişeden polyester iplik üretecek. Tesiste pet şişe ve diğer üretim firesi ipliklerden  “RPET Cips” üretimi yapılarak filament polyester ipliğe dönüştürülecek.

Toplam 17.000 m² kapalı alanda aylık 600 ton üretim kapasitesine sahip Polimer Geri Dönüşüm Tesisi ile Korteks; virgin PES iplik tesisinde sıfır üretim firesiyle üretim yapabilecek. Yerli ve yabancı müşterilerine çevreci bir üretim tekniğiyle üretilmiş, geniş bir ürün yelpazesi sunabilecek.

Korteks Genel Müdürü Barış Mert: “Dünyanın içinden geçtiği bu süreç sürdürülebilir bir yaşamı hep birlikte inşa etmemizin gerekliğini bir kez daha ortaya koyuyor. Biz Zorlu Grubu’nda Akıllı Hayat 2030 stratejisi doğrultusunda sürdürülebilirliği bir iş yapış biçimi haline getirerek  önemli adımlar atmaya devam ediyoruz. Korteks çatısı altında hammaddeden, iş süreçlerine su ve enerji yönetiminden nihai ürüne kadar tüm aşamalarda sürdürülebilirliği 360 derecelik bir yaklaşımla yönetiyoruz. Döngüsel ekonomi tabanlı inovasyona dayalı yeni nesil bir tekstil anlayışını adım adım hayata geçiriyoruz. Pandemi sürecinde, daha sürdürülebilir bir yaşama olan inancımızla hayata geçirdiğimiz Polimer Geri Dönüşüm Tesisi bunun en güzel örneklerinden birisidir.”

COMMENTS