“Tekstil Sektöründe Toparlanma İşaretleri Görmekten Mutluyuz”

Saurer Tekstil A.Ş. Genel Müdürü Ersoy Buran pandemi nedeniyle ertelenen yatırımların yeniden yapılmaya başlandığını belirterek, “Tekstil sektörünün önümüzdeki aylarda toparlanma işaretleri göstereceği konusunda iyimseriz.” dedi.

“Tekstil Sektöründe Toparlanma İşaretleri Görmekten Mutluyuz”

Ersoy Buran, Saurer Tekstil A.Ş. Genel Müdürü

 

Saurer Tekstil A.Ş. Genel Müdürü Ersoy Buran ile Tekstil Teknoloji dergimizin ‘Alman Özel Bölümü’ için bir röportaj gerçekleştirdik. Saurer firmasının pandemi sürecinde aldığı önlemleri, sektördeki ve müşteri taleplerindeki değişiklikleri konuştuğumuz Buran, Türkiye pazarı ile ilgili ise şunları söyledi. “Tedarik konusunda sınır komşusu ya da yakın mesafedeki ülkelerden faydalanma ile ilgili devam eden tartışmaların gelecek yatırımları etkileyeceği görülüyor. Benim için Türkiye, Avrupa ve bölge için önemli bir tedarikçi olarak mükemmel bir konuma sahip.”

 “Müşterilerimizi kriz boyunca ve sonrasında desteklemeye odaklıyız”

 2020 yılı firmanız açısından nasıl geçti? Firmanızın pandemi ile mücadelesi ve pandemiye tepkisi nasıldı?

Satış sonrasından sorumlu ekiplerimiz, üretim tesislerinin kapatılması ve yeniden üretime başlaması sırasında bir yandan müşterilere destek olurken, bir yandan da tüm lokasyonlarda zamanında yedek parça teminini sağladılar. Yatırım yapan ve üreten fabrikalara gereken parça ve makineleri tedarik etmek için elimizden gelenin en iyisini yaptık ve Covid-19 önlemleri nedeniyle müşterilerimiz sevkiyat ertelemesi talep ettiğinde esneklik gösterdik. Saurer, tüm bu zorluklara rağmen Almanya’da yerleşik üretim tesislerimizin yıl boyunca çalışıyor olmasıyla gurur duyuyor.

Saurer firmasında, çoğu şirkette olduğu gibi, Covid-19 sürecinde iletişim şekli değişti, şirket içi toplantılara ve müşteri aramalarına dijital bir boyut eklenerek, web seminerleri ve sanal fuarları da beraberinde getirdi. Ancak yine de hepimizin çok iyi bildiği üzere dijital medya üzerinden gerçekleştirilen bir görüşme ya da toplantı, müşteriye yapılan kişisel bir ziyaretin veya bir fuarda yüz yüze görüşmenin ağırlığı ve öneminin yerini tutamaz.

“Türkiye, Avrupa ve Bölge İçin Önemli Bir Tedarikçi”

Tekstil makineleri sektörünün bu zor dönemde global olarak durumu hakkında ne düşünüyorsunuz ve Pandemi sonrası dönem için tahmininiz nedir?

Geçtiğimiz yıl tekstil sektörünün büyük bir kısmı için zorluklarla geçerken aynı zamanda medikal tekstil sektöründeki şirketler büyüme yaşadı. Geçen yılın ilk yarısı, tekstil değer zincirindeki bazı darboğazlara ve zayıflıklara dikkatimizi çekti. Tedarik konusunda sınır komşusu ya da yakın mesafedeki ülkelerden faydalanma ile ilgili devam eden tartışmaların gelecek yatırımları etkileyeceği görülüyor. Benim için Türkiye, Avrupa ve bölge için önemli bir tedarikçi olarak mükemmel bir konuma sahip.  Yaklaşan trendlerden biri de geri dönüşümdür ve bu durumun bazı müşterilerimizin işlerini daha da büyütmeleri için harika fırsatlar sunacağını öngörüyorum.

Saurer firması olarak pandemi sonrası dönem için ne tür hazırlıklar yapıyorsunuz? Firmanızın ürünlerinde çeşitlilik veya üretim modellerinde değişiklikler olacak mı?

Tüm önemli tekstil alanlarındaki yerel kuruluşlarımızla birlikte sınıfının en iyisi üretim tesislerinden oluşan küresel ağımız, Saurer’in benzersiz gücünü oluşturuyor. Covid-19 kısıtlamaları sırasında bu durum, uluslararası uçuşların azaltılmasından önce parça stoklamamıza yardımcı oldu ve üretimde esneklik sağladı. Olası her kriz senaryosunu kapsayacak şekilde planlı olmak gerçekçi olmasa da, Almanya’daki üretim tesisimizin tüm yıl boyunca üretim yapabiliyor olması, ileriyi çok iyi planladığımızı göstermesi açısından oldukça önemlidir.

Tedarikçi tabanımızı ciddi bir şekilde gözden geçirmek için geçen yılki zorlu dönemi bir şans olarak değerlendirdik, esnekliğimizi ve dayanıklılığımızı artırmak adına tüm dünya genelinde ek malzeme kaynaklarına erişim sağladık. Bu aynı zamanda gelecekte benzer olaylardan korunmak için gerekli idi. Ancak elbette bu önlemlerin gerekli olmayacağını ümit ediyoruz. Ürün arzımız açısından, müşterilerimizin kısa süreli bir duraklama süresinden sonra iplik üretimine  hızlı ve verimli bir şekilde yeniden başlayabilmeleri  ve duraklama sürelerini tesislerdeki bakım ve iyileştirmeler için verimli bir şekilde kullanabilmeleri için yeni satış sonrası teklifler geliştirdik. Son olarak, pandemi, iş süreçlerimizin dijitalleşmesi için çeşitli olanaklar sağladı. Bünyemizde, tedarikçilerimiz ve müşterilerimizle yeni işbirliği modellerini hayata geçirme imkânı bulduk.

Bugünlerde müşterilerinizden sahip oldukları makineleri ile ilgili en sık hangi talepleri alıyorsunuz?

Mevcut taleplerde, müşterilerimizin günlük olarak karşılaştığı zorluklardan kaynaklanan birkaç ana eğilim görmekteyiz.

Üretimde esneklik giderek daha önemli bir hale geliyor: Daha küçük hacimlerde üretim, hızlı parti değişimleri ve geri dönüştürülmüş malzemeler dâhil olmak üzere üretimde çeşitli malzemelerin kullanılması, müşterilerimizin bugün karşılaştığı zorluklardandır.

Autocoro open-end  iplik eğirme makinemiz, muhtemelen bugün mevcut olan en yüksek üretkenliğe sahip en esnek makinelerden biridir. Birden fazla parti siparişin aynı anda üretimi (MultiLot), kesintisiz parti değişimi, SynchroPiecing 36 ve TurboStart esnek üretime olanak tanıyor.

Ring iplik eğirme işindekiler için ZI/ZR 72XL, OptiSpeed teknolojisi ile akıllı hız maksimizasyonu sunarak eğirme hızını fitil kalitesine ve eğirme ortamına uyarlıyor. Önceden ayarlanmış iplik kopuş limitlerine bağlı olarak ve bireysel iğ izleme ile takip ediliyor, hız optimize ediliyor ve bu da artan üretkenlikle sonuçlanıyor. Ek olarak, Texparts ürün serimizin baskı tabancası PK 2630, ayarlarda esneklik sunuyor.

Müşterilerimizin bugün karşı karşıya kaldığı ikinci zorluk ise iş gücü eksikliğidir. Otomasyon artık bir lüks değil modern üretim tesislerinde artık bir zorunluluk haline geldi.

Saurer firması olarak, fitilden ringe ve bobinlemeye kadar nakliye otomasyonunda öncülük etmekteyiz ve tüm süreci tek kaynaktan sunabilen tek şirket olmaya devam ediyoruz. Bugün, hem kesik elyaf hem de filament otomasyonunu destekleyen Saurer Automation Solutions adında özel bir iş kolumuz var. Kova taşıma, paletleme ve bobin taşıma otomasyonu anahtar unsurlar haline gelmiş durumdadır.

Makinelerin bünyesinde bulunan yapay zekâ ile birlikte otomasyon derecesi de sürekli artıyor. Operatör yönlendirmesi için ışık özelliklerinin yanı sıra hızın kendi kendini düzenlemesi, daha yüksek bağlama ve takım çıkarma kapasitelerinin tümü, müşterinin tasarruf etmesine katkıda bulunuyor.

Gördüğümüz en son trend, geri dönüşümden elde edilmiş elyafların işlenmesidir. Yüksek oranda kısa lif içeren, özellikle mekanik olarak geri dönüştürülmüş lifler, eğirme işlemi için zorluk oluşturuyor. Günümüzde geri dönüşüm lif işlemlerinin çoğu, kısa lifleri daha iyi işleme kabiliyetleri nedeniyle open-end iplik eğirme makinelerinde gerçekleştirilen işlemlerdir. Saurer, özellikle kısa elyaf işleme için uyarlanmış çeşitli özelliklere sahip bir portföy sunuyor.

Pandeminin etkileri 2021’in ilk aylarında da devam edecek gibi görünüyor. Saurer firması olarak 2021 yılından beklentileriniz nelerdir? Yeni ürün ve yatırım planlarınız var mı?

2021’i dört gözle bekliyoruz ve 2020 için planlanan yatırımların şimdi gerçekleştirildiklerini görüyoruz. İyileşmenin ilk işaretleri, kapasite kullanımının yanısıra yeni makine yatırımlarında görülmekte. Barselona’da çok sayıda yeniliği tanıttık ve müşteri günleri ile fuarlar 2020’de çoğunlukla iptal edildiğinden, bunları 2021’de müşterilerimize ayrıntılı olarak tanıtmayı dört gözle bekliyoruz. Ayrıca 2021’de çıkacak yeni özelliklerimiz var, bu yüzden bizi tüm medya kanallarından takip edeceğinizi umuyoruz.

 

Röportaj: Dilek HAYIRLI

COMMENTS