“Türk Firmaları Pandemi Sürecinde de En Son Makine Teknolojilerine Yatırım Yaptı”

Trützschler Eğirme Bölümü ve Temasa Türkiye Genel Müdürü Christoph Weber, “Pandemi sürecinde Türk tekstil sektörünün güçlülüğü karşılığını buldu: Tekstil firmaları her zaman çok yönlü ürünlere ve esnek sipariş miktarlarına odaklanarak en son makine teknolojisine yatırım yaptılar.” dedi.

“Türk Firmaları Pandemi Sürecinde de En Son Makine Teknolojilerine Yatırım Yaptı”

Christoph Weber, Trützschler Eğirme Bölümü ve Temasa Türkiye Genel Müdürü 

 

İplik eğirme, nonwoven, yapay elyaf ve garnitür çözümleri konusunda dünya çapında faaliyetlerini sürdüren Trützschler, uzun yıllardan bu yana Türk tekstilcileri ile yakın iş birliği içinde bulunuyor. Trützschler tüm dünyayı etkileyen pandemi sürecinde de Türkiye’deki firmalardan yoğun siparişler almaya devam etti.

Tekstil Teknoloji Dergimiz için Trützschler Eğirme Bölümü ve Temasa Türkiye Genel Müdürü Christoph Weber ile bir röportaj gerçekleştirdik. Pandemi sürecinde tekstil sektöründe yaşanan değişiklikleri ve Trützschler firmasının yol haritasını konuştuğumuz Weber, Türkiye pazarıyla ilgili de önemli açıklamalarda bulundu.

 Bu zor dönemde global olarak tekstil makine endüstrisinin durumu hakkında ne düşünüyorsunuz ve koronavirüs sonrası için öngörüleriniz nelerdir? Sektörde ne gibi değişiklikler olacağını düşünüyorsunuz?

Sektörümüz zorlu bir süreçle karşı karşıya. Bununla birlikte, Trützschler 2020’nin son çeyreğinde talepte önemli bir artış olduğunu gözlemledi. Bu nedenle 2021 yılı için beklentimiz olumlu yönde, tüm pazarın toparlanmaya devam etmesini bekliyoruz.

2020 yılı firmanız açısından nasıl geçti? Süreci daha az hasarla atlatmak için nasıl bir yol haritası oluşturdunuz?

2020 zor geçmesine rağmen geriye dönüp baktığımızda memnunuz. Krizi nispeten iyi yönettik. Dünya çapında ilk kendi kendini optimize eden tarak olan akıllı tarağımız TC 19i, bir pazar başarısı yakaladı ve dünya çapında çok iyi satış rakamlarına ulaştı. TC 19i ile birlikte Trützschler Card Clothing tarafından yüksek performanslı garnitürlerin sistematik gelişimi çok iyi sonuçlara yol açtı. Bu durum, özellikle 2020’de yüksek talep gördüğümüz Türkiye’deki müşterilerimiz tarafından çok iyi karşılandı. Hız kaybetmemek ve güvenilir bir ortak olmak müşterilerimiz ve bizler için her zamankinden daha önemliydi. Her çalışanın esneklik kabiliyeti ve bağlılığı, müşterilerimiz ve ortaklarımızla yakın temas halinde kalmamızı ve onların ihtiyaçlarını karşılamamızı sağladı.

Eğirme alanında, Trützschler’in yıllar içinde tanık olduğu gelişmeler nelerdir ve Trützschler’in sunduğu sistemlerin rakiplerinin teknolojilerine kıyasla ne gibi avantajları var?

Trützschler makineleri; müşterilerimizin daha yüksek üretkenlik, verimlilik ve kalitenin yanı sıra tüm eğirme hazırlık sürecinde optimum hammadde kullanımı ve sürdürülebilirlik taleplerine cevap veriyor. Bu süreci daha da akıllı hale getirmek için sürekli çalışıyoruz. TC 19i, akıllı iplik fabrikası vizyonumuzdaki ilk kilometre taşıydı. Hedefimiz, eğirme hazırlığındaki tüm makineleri dijital hale getirmek.

Tekstil pazarındaki küresel büyüme ve sürdürülebilir tekstil ürünlerine yönelik artan talep nedeniyle, tekstil geri dönüşümü alanındaki faaliyetlerimizi daha da ileriye taşımak istiyoruz. En son yeniliğimiz olan, geri dönüşüm için akıllı TC 19i, müşterilerimize yırtık tekstil atıklarından ikincil elyafları tararken maksimum kaliteyi elde etme gücü veriyor.  Bu tarak özellikleri sayesinde, güvenilir bir açma ve temizleme ile kısa elyafların nazik ama etkili bir şekilde işlenmesini sağlıyor. Bu, gereksiz elyaf israfını önlemeye yardımcı oluyor.

Türkiye, özellikle pandemi sürecinde Avrupa için yine önemli bir tedarik noktası haline geldi. Türk tekstil sektörünün önemini nasıl değerlendiriyorsunuz?

On yıllardan beri Türk tekstil endüstrisi, Avrupa moda markaları için tekstil tedarik zincirinde son derece önemli bir yere sahip. Yakınlık, her zamankinden daha hızlı değişen moda döngülerine çok esnek adaptasyon, en yüksek kalitede tekstil ürünleri, profesyonel ve güvenilir sipariş işleme, daha önce sadece Uzak Doğu’dan ucuz ithalat arayan alıcıların dikkatini çekmeye kesinlikle katkıda bulundu.

Pandemi sürecinde Türk tekstil sektörünün güçlülüğü karşılığını buldu: Tekstil şirketleri her zaman çok yönlü ürünlere ve esnek sipariş miktarlarına odaklanarak en son makine teknolojisine yatırım yaptılar. Bu firmalar sadece kitlesel ürünler üretmek için değil, özelleştirilmiş ve esnek üretim için iyi donanıma sahiptirler.

Trützschler için Türkiye her zaman önemliydi: Yıllar önce servis bayiimizi Gaziantep’e kurduk ve yakın zamanda ofisimizi, yedek parça depomuzu Kahramanmaraş’a taşıdık. Ürünlerimize yönelik artan talebi karşılamak için personelimiz ve servis istasyonlarımız kademeli olarak artırıldı. Trützschler Spinning ve Trützschler Card Clothing’in 2020 yılında Temasa şemsiyesi altında hizmetimizin optimizasyonunu destekledi: Trützschler, tarak garnitürü ile bağlantılı olarak tüm hizmetleri ve bunların takibini içeren, tarağın tüm ömrü boyunca örneğin, taşlama servisi, yeniden garnitürleme gibi eksiksiz bir hizmet sunuyor.

Ayrıca, Türkiye’deki yerel temsilcilerimizle yakın işbirliği de başarımıza önemli katkı sağlıyor. Sonuçlar, doğru yönde kararlar aldığımızı kanıtlıyor: Daha kısa mesafeler, daha kısa geri dönüş süreleri ve müşterilerimizle daha yakın alışveriş süreçleri, Türkiye genelindeki tüm ana tekstil bölgelerinde hızlı, verimli ve güvenilir hareket etmemizi sağlıyor.

Trützschler olarak 2021’den beklentileriniz nelerdir? Paylaşmak istediğiniz yeni ürünleriniz var mı?

Akıllı makinelerimizi ve dijital çözümlerimizi piyasaya süremeye devam edeceğiz. Ayrıca harman hallaç için yenilikler ve müşterilerimiz için pek çok heyecan verici sürprizler sunacağız.

 

Röportaj: Dilek HAYIRLI

COMMENTS