Korteks’ten Avrupa’da ve Türkiye’de bir ilk

Döngüsel ekonomi tabanlı inovasyona dayalı yeni nesil tekstil yaklaşımını sürdüren Zorlu Tekstil Grubu şirketlerinden Korteks, bu yıl sonunda devreye alacağı Polimer Geri Dönüşüm Tesisi ile Avrupa ve Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek yüzde 100 pet şişeden polyester iplik üretmeye hazırlanıyor.

Korteks’ten Avrupa’da ve Türkiye’de bir ilk

Döngüsel ekonomi tabanlı inovasyona dayalı yeni nesil tekstil yaklaşımını sürdüren Zorlu Tekstil Grubu şirketlerinden Korteks, bu yıl sonunda devreye alacağı Polimer Geri Dönüşüm Tesisi ile Avrupa ve Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek yüzde 100 pet şişeden polyester iplik üretmeye hazırlanıyor.

Korteks, yeni yatırımı Polimer Geri Dönüşüm Tesis Projesi’ni yılın son çeyreği itibariyle devreye almaya hazırlanıyor. Şirket, söz konusu tesiste pet şişe ve diğer üretim firesi ipliklerden polyester ipliğin ham maddesi olan ‘RPET Cips’ üretimi yaparak bunları filament polyester ipliğe dönüştürecek.

Aylık 600 ton üretim kapasitesine sahip olacak

Toplam 17.000 m2 kapalı alanda aylık 600 ton üretim kapasitesine sahip olacak tesis ile Korteks, virgin PES iplik tesislerinde sıfır üretim firesiyle üretim yapabilecek. Üretilecek geri dönüşümlü polyester iplikler, giyimden ev tekstili ve otomotive kadar farklı pek çok sektörde kullanılabilecek.

Çevresel etkiyi her geçen gün daha da azaltma hedefiyle çalışmalarını yürüten Korteks, Polimer Geri Dönüşüm Tesisi ile birlikte mevcut kaynakları daha verimli kullanırken küresel sorun haline gelen plastik atıkların yarattığı çevresel etkiyi azaltmak adına önemli bir adım atmış olacak.

“Sürdürülebilir ürünler ile doğayı koruyoruz”

Türkiye, Avrupa ve Orta Doğu tekstil piyasası, teknik tekstiller, otomotiv tekstilleri ve fonksiyonel ürün pazarlarında elde edilen liderliği sürdürülebilir kılabilmek için en büyük etkenlerin başında Ar-Ge ve inovasyonun geldiğinin altını çizen Necat Altın, “AR-GE ve inovasyona yaptığımız yatırımlara ara vermeden devam ediyoruz. Yatırımlarımız ile inovasyon temelli sürdürülebilir ürünler yaratmaya devam ediyoruz. Korteks Ar-Ge merkezlerimizde 40 mühendis çalışıyor. Ar-Ge çalışmaları kapalı kapılar ardında, tüketiciden kopuk bir şekilde yapılmıyor. Sık sık tüketici araştırmaları yapıyoruz. Yaptığımız araştırmalarda tüketicileri dinliyoruz, Ar-Ge mühendislerimiz aldığımız geribildirimlere göre ürün geliştiriyor. Tasarımcılarımız buna uygun ürünler tasarılıyor. Ar-Ge ve inovasyona yaptığımız yatırımla tüketicilere son derece yenilikçi ürünler sunabiliyoruz. Patenti bize ait olan bu ürünler sektörümüzde geleceğin ürünlerine yönelik önemli ipuçları sunuyor. Akıllı tekstil ürünleri sayesinde hem çevrenin korunmasına katkı sağlıyor hem de bu sayede dünya ile rekabet gücümüz giderek büyüyor. Geleceğin tekstilini oluşturmak noktasına inovasyon, tasarım ve AR-GE çalışmaları temel kılavuzumuzu oluşturuyor. Korteks olarak gündemimizde sürdürülebilir bir dünya bulunuyor. Bu dünya için çevreci bir üretim anlayışı benimsiyor; mısır, şeker kamışı gibi yüksek oranda nişasta içeren tarım ürünlerinden elde edilen PLA ipliklerinden ürünler üretiyoruz. Aynı zamanda Polimer Geri Dönüşüm Tesisi yatırımız ile atık pet şişelerin hammadde olarak kullanıldığı recycle polyester filament iplik üretimiyle, atık PET şişeleri ve iplik firelerini tekrar polyester iplik üretiminde kullanarak bir yandan doğayı koruyacak diğer yandan döngüsel ekonomiye de katkı sağlamış olacağız.” diye konuştu.

COMMENTS