Mersan Makineden Ergene’ye Yeni Fabrika Yatırımı

İstanbul Esenyurt’taki fabrikasında üretimine devam eden Mersan Makine, makine taleplerinde yaşanan artış nedeniyle Çorlu Ergene’de yeni bir fabrika kurdu. Pandemi sürecinde Ar-Ge çalışmalarına ağırlık veren firma, patentini aldıkları 3 keçeli sanfor makinesini devreye aldı ve yeni siparişlerin üretimine başladı.

Mersan Makineden Ergene’ye Yeni Fabrika Yatırımı

Çağatay Sümer, Mersan Makine İdari Müdürü

Mersan Makine, 1983 yılında Tekstil Finisaj Makineleri imalatı yapmak için kuruldu. Bugüne kadar sahip olduğu bilgi ve tecrübeyi, müşterilerinin ihtiyaçlarına uygun çözümlerin tespit ve temini için kullanan firma, sürekli gelişim ve kalite odaklılığına inanıyor. Dünya üzerinde bulunan birçok mümessilliği ile tüm dünyaya makine üreten Mersan Makine, çevreye ve topluma katma değer sağlayacak ürünler tasarlıyor.

İstanbul Esenyurt’taki fabrikasında üretimine devam eden Mersan Makine, makine taleplerinde yaşanan artış nedeniyle Çorlu Ergene’de yeni bir fabrika yatırımı yaptı. Pandemi sürecinde Ar-Ge çalışmalarına ağırlık veren firma, patentini aldıkları 3 keçeli sanfor makinesini devreye aldı ve yeni siparişlerin üretimine başladı.

Mersan Makine İdari Müdürü Çağatay Sümer ile Tekstil Teknoloji dergimiz için bir röportaj gerçekleştirdik. Sümer, Ergene’deki yeni fabrikanın kuruluş hikâyesi, yeni geliştirdikleri ürünleri ve pandemi sonrası tekstil sektörüne yönelik beklentilerini anlattı.

Ürün portföyünüzden ve kullanım alanlarından bahseder misiniz? En çok hangi ürünleriniz talep görüyor? Yıllık üretim kapasiteniz nedir?

Mersan Makine, Ar-Ge konusunda kalite kontrolü yapılmış imalat sürecine, insan kaynaklarının ve endüstriyel kaynakların optimize edilmesine inanıyor. En gelişmiş teknolojiyi kullanan firmamız, uzman kadrosu ile kendi Ar-Ge departmanında orijinal üretim yapıyor ve müşterilerine profesyonel çözümler sunuyor.

Üretimini yapmış olduğumuz açık en örme kumaşlar için zincirli, keçeli sanfor makinesi ve kauçuk blanketli sanfor makinesi, açık örme dokuma kumaşlar için gaze makinesi ile öne çıktığımızı söyleyebilirim. Örme kumaşlarda istenilen düzgün yüzeyi sağlayarak kumaşta istenilen çekmezlik değerlerini garanti etmekle beraber boyutta sabitleme ve kumaşa mükemmel bir tuşe vermek için geliştirmiş olduğumuz açık en sanfor makinemiz, yüksek üretim hızı ve optimum kumaş kalitesi kazandırıyor.

Özellikle yeni geliştirmiş olduğumuz kauçuk blanketli sanfor makinemizin dizaynından dolayı ekstra parlaklık, ekstra tuşe ve ekstra görüntü vererek diğer kumaşlardan farklı olmasını sağladık. Örme ve dokuma kumaşlar için gaze görünümü güzelleştirici ve daha sonraki proses özeliklerini geliştirici dış yüzey işlemidir. Aynı işlem kumaşın iç yüzeyi için de geçerlidir. İki paralel su soğutmalı beklerden çıkan hava gaz karışımı sayesinde kesintisiz devamlı bir alev bandı sayesinde kumaş üzerindeki fazla olan elyafları yakarak temizleme işlemi sunuyoruz. Aynı zamanda  Gaze makinesi, rotasyon baskı ve parça baskı için en sağlıklı şekilde istenilen prosesi sağlıyor. Kumaş üzerindeki elyaflardan kurtarıyor. Bu da baskı kalitesini arttırmakla beraber fireyi düşürüyor.  Enerji, su, zaman ve kimyasal maddelerden tasarruf sağlanmış oluyor.

“Yeni Fabrikamızda Üretim Kapasitemizi 3 Katına Çıkardık”

Mersan Makine olarak, son yıllarda özellikle terbiye sektörüne yönelik geliştirdiğiniz  teknolojik yeniliklerden ve sektöre sağladığı avantajlardan bahsedebilir misiniz?

Yakın geçmişte yaptığımız bazı yatırımlar ile birlikte ürün çeşitliliğimizi artırdık. Bu gelişimi sağlarken global düzeyde bir rekabet ve perspektif ile çalışıyoruz. Çorlu Ergene’de yeni kurduğumuz fabrika ile birlikte, üretime her zamankinden daha kurumsal ve profesyonel bir bakış açısı ile yaklaşıyoruz. Firmamızda, sanfor, gaze, fikse gibi makine modelleri ile hizmet veriyoruz. Yeni fabrikamızda, üretim kapasitemizi 3 katına çıkarmış bulunuyoruz. Makinelerimizi başta Türkiye olmak üzere Peru, Kolombiya, Rusya, İran, Özbekistan, Bangladeş, Mısır, Hindistan gibi dünya genelinde 30’dan fazla ülkeye makinelerimizi ihraç ediyoruz.

Ergene’deki yeni fabrikaya taşınmanızın nedenlerini açıklar mısınız?

Esenyurt fabrikamız aktif olarak üretimine devam ediyor. Burada yedek parça, talaşlı imalat ve bazı makinelerin üretimini yapıyor. Esenyurt fabrikamıza ek olarak, Çorlu Ergene’de yapmış olduğumuz bu yatırımın sebebi makine taleplerinin kısa sürede artmasıydı. Hem müşterilerimizin tekrarlayan siparişleri hem de bilgi sahibi olan sektördeki diğer firmalardan gelen yeni siparişlere hızlı cevap vermek adına yeni fabrikamızı kurduk. İstanbul fabrikamızda devam ederken bir ayağımız sürekli Çorlu bölgesindeydi. Tekstilin kalbinin burada attığını söylersem pek yanlış olmaz sanırım. Bu bölgedeki müşterilerimiz için hızlı olan servisimize ekstra hız kattık. Bunun da şimdiden olumlu geri dönüşlerini hissediyoruz bu da bizi mutlu ediyor.

Önümüzdeki yıllarda özellikle tekstil terbiye sektöründe ne tür yenilikler ve gelişmeler bekliyorsunuz?

Yıllar önce yapılan büyük yatırımlar devamında Türk tekstil sektörü dünya pazarında büyük pay elde ederek söz sahibi oldu. Moda ve tasarım anlamında Avrupa ülkelerinden pay almaya başlaması ile oluşturduğu kalite ile ihracatı arttı. Tekstil ihracatta Türkiye’nin lokomotif gücü olmaya devam ediyor. Tekstil sektörünün ve kalite standartlarının büyümesi ile yerli makine üretim sektörünün gelişmesine katkı sağlıyor.

“Patentini Aldığımız 3 Keçeli Sanfor Makinemizi Devreye Aldık”

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs pandemisi tekstil sektörünü de etkiledi. Firma olarak pandemi sürecini nasıl atlattınız? Pandemi satışlarınız ve üretiminizi düşürdü mü? Pandemi sonrası dönem için planlarınız neler?

Makinelerimize online bağlanabildiğimiz ve uzaktan teknik servis sağlayabildiğimiz için bu süreçte büyük problemlerle karşılaşmadık. Mersan Makine olarak zaten üretim sürecimizi sürekli teknoloji ile entegre ediyoruz. Bu sayede oluşabilecek aksaklıklara karşı çözümler üretebilme kabiliyetine sahip oluyoruz.

Pandemi sürecine bağlı olarak birçok fuarımızın iptali gerçekleşmesine rağmen teknolojinin nimetlerinden faydalanarak müşterilerimize ulaşmakta zorlanmadık. Daha çok kendimizi tanıtma fırsatı bulduk.  Covid-19 salgınının başlattığı mevcut küresel sağlık krizi, bireylerin ve şirketlerin eşi görülmemiş güvenlik önlemleri almasını gerektirdi. Bunun sonucu olarak insanların yaşamlarında, şirketlerin iş yapış biçimlerinde, sektörlerin dinamiklerinde birçok ani değişiklik meydana geldi. Çalışanların izolasyon gereği evden çalışma ya da artık çalışamama durumu, iş yerlerinin kapanması, fabrikalarda üretimlerin durması gibi nedenler birçok şirketin hızla gelir kaybetmesine yol açtı.  Pandeminin her sektöre etkisi birbirinden farklı olarak gerçekleşti. Şirketler için iki ortak önemli adım öngörülebilir. İlki, ihracat stratejisinin yeniden şekillendirilmesi. İhracatın sadece kısa dönemli değil, orta ve uzun dönemli bir yatırım olarak değerlendirilmesi. İkincisi ise müşteriye daha yakın olabilmek. Artık satış her yerde. Bu sebeple, şirketler geleneksel kanallar dışında online ve dijital mecralarda müşteriyle ilişki kurabilmeli.

Mersan makine olarak kısa vadeli aksiyonların yanı sıra uzun vadeli düşünüp müşteri odaklı bir strateji belirleyerek mevcut krizi fırsata çevirmeyi yol haritamız olarak görüyorum. Hedefimiz, elbette yeni müşteriler kazanmak sektöre ve ülkemize getirdiğimiz yeni teknolojilerin tanıtımı ve kullanımı için gerekli bilgilerin uzmanlarına ulaşmasını sağlamaktır.

2021 yılı firmanız açısından nasıl geçiyor? 2022 yılı için yeni yatırım ve yeni ürün projeleriniz var mı?

Üretim problem çözme becerisidir ilkesi ile gerekli tedbirlerimizi alarak yolumuza devam ediyoruz. Pandemi sürecinde Ar-Ge çalışmalarımıza ağırlık verdik. Patentini aldığımız 3 keçeli sanfor makinemizi devreye aldık ve yeni siparişlerimizin üretime başladık. Her sene hedeflerimiz doğrultusunda üstüne koyarak gidiyoruz.

Röportaj: Dilek HAYIRLI

 

COMMENTS