İplik İhracatı 2021’in ilk 8 Ayında Yüzde 87 Arttı

Avrupa ülkeleri yükselen navlun fiyatları nedeniyle iplik almak için Türkiye’ye yönelince, Türk iplik üreticileri ihracata ağırlık vermeye başladı. İpliğe olan talep artışı ihracat rakamlarına da yansıdı. 2021 yılı Ocak-Ağustos döneminde iplik ihracatında %87’lik artış oldu.

İplik İhracatı 2021’in ilk 8 Ayında Yüzde 87 Arttı

Türkiye’nin en önemli sektörü hazır giyim ve tekstil, ihracat yönünden oldukça başarılı bir dönemden geçiyor. Her iki sektörün vazgeçilmez ürünü olan iplikte ihracatta en parlak dönemini yaşıyor. Avrupa ülkeleri yükselen navlun fiyatları nedeniyle iplik almak için Türkiye’ye yönelince, Türk iplik üreticileri ihracata ağırlık vermeye başladı. İpliğe olan talep artışı ihracat rakamlarına da yansıdı.

Tekstil İhracatında En Önemli Ürün Grubu: İplik

2021 yılı Ocak-Ağustos döneminde Türkiye tekstil ve hammaddeleri sektörü ihracatı ürün grupları bazında incelendiğinde, en önemli ürün grubunun %87’lik artışla iplik ürün grubu olduğu görülüyor. İplik ihracatı Ağustos ayında %81,3 oranında artış gösterdi.

2021 yılı Ocak-Ağustos dönemi alt ürün grupları bazında iplik ihracatı incelendiğinde, en önemli alt ürün grubunun 635 milyon dolar ihracat değeri ile sentetik-suni filament liflerden iplikler olduğu gözlemleniyor. Bahse konu ürün grubunun toplam iplik ihracatındaki payı %37,1’dir.

Pamuk İpliği İhracatında %119’luk Artış

2021 yılı Ocak-Ağustos ayında sentetik-suni filament liflerden iplik ihracatı %73,7 oranında artış gösterdi. Pamuk ipliği, toplam iplik ihracatından aldığı %33,8 pay oranı ile en büyük 2. alt ürün grubu oldu. Pamuk ipliği ürün grubunun ihracatı ise 2021 yılı Ocak-Ağustos döneminde %119,2 oranında artarak 578 milyon dolar değerinde gerçekleşti.

En Çok İplik İhracatı Yapılan Ülke: İtalya

2021 yılı Ocak-Ağustos döneminde iplik ihracatında en önemli ülke, 192 milyon dolar değerinde ihracat gerçekleştirilen İtalya oldu. İtalya’ya bu dönemde iplik ihracatı %86,9 oranında arttı. 2021 yılı Ocak-Ağustos döneminde iplik ihracatında öne çıkan diğer önemli ülkeler; İngiltere, Portekiz ve Hollanda oldu. Türkiye’nin iplik ihracatının %49,2’sinin gerçekleştirildiği Avrupa Birliği ülkelerine 2021 yılı Ocak-Ağustos döneminde ihracat %86,2 artarak 842 milyon dolar değerinde gerçekleşti.

Türkiye, Open-End Rotor Sevkiyatında Dünyanın En Büyük 2. Yatırımcısı

Uluslararası Tekstil Üreticileri Federasyonu (ITMF) 43.yıllık Uluslararası Tekstil Makineleri Sevkiyat İstatistik (ITMSS) sonuçlarına göre; sevk edilen toplam kısa elyaf iğ sayısı 2020’de yaklaşık 3,3 milyon adet azalarak 3,63 milyon seviyesine geriledi. Türkiye ve Pakistan, Çin’den sonra open-end rotorlarda dünyanın 2. ve 3. en büyük yatırımcıları oldu ve yatırımların sırasıyla %290 ve %42 oranında arttığı görüldü. Küresel uzun elyaf iğ sevkiyatlarının yüzde 80’i İran, Türkiye ve İtalya’ya gönderildi.

COMMENTS