“MS Printing Olarak Türkiye’ye Yatırım Yapmaya Devam Edeceğiz”

Dover Türkiye MS Printing Solutions Satış Müdürü Murat Özkıray, “Türkiye pazarını dünyanın en önemli pazarlarından biri olarak görüyoruz. Buna bağlı olarak, hem servis hem de yeni başladığımız boya alanında stokumuzu genişleterek Türkiye’de yatırım yapmaya devam edeceğiz.” dedi.

“MS Printing Olarak Türkiye’ye Yatırım Yapmaya Devam Edeceğiz”

Murat Özkıray, Dover Türkiye MS Printing Solutions Satış Müdürü

 

Dijital tekstil baskı makinelerinin öncü üreticilerinden biri olan MS Printing Solutions, uzun yıllardan beri Türkiye pazarında faaliyetlerini sürdürüyor. 2015 yılından itibaren kendi ofisini açarak Dover Türkiye olarak çalışmalarına devam eden MS Printing, uzman satış ve satış sonrası destek, teknik servis ekibi, lokal yedek parça deposu ve Demo ve Eğitim Merkezi’yle iş ortaklarına doğrudan hizmet veriyor.

‘Dijital Tekstil Teknolojileri’ özel bölümü için Dover Türkiye MS Printing Solutions Satış Müdürü Murat Özkıray ile bir röportaj gerçekleştirdik. Özkıray, pandemi sürecinde tüm departmanlarının birbiriyle uyumlu bir şekilde çalıştığını ve kullanıcılarını mağdur etmeden süreci atlattıklarını söyledi. Özkıray, “2020 yılında mevcut dijital makinelerimizin kullanım ve üretim oranlarında ciddi artışlar oldu.” diye konuştu.

2020 yılı firmanız açısından nasıl geçti? Pandemi süreci özellikle şirketinizi ve dijital baskı sektörünü nasıl etkiledi?

2020, tüm dünyada ve sektörlerde olduğu gibi bizler için de iş yapış alışkanlıklarının değiştiği ve sürece hızlı bir şekilde uyum sağlamamız gereken bir yıl oldu. MS Türkiye Ofisi olarak satış, satış destek ve teknik servis ekiplerimizle faaliyet gösteriyoruz. Tüm departmanlarımız birbirleri ile uyumlu bir şekilde çalıştı ve kullanıcılarımızı mağdur etmeden bu süreci atlattık. Kapanmaların ve kısıtlamaların neden olduğu dalgalanmalar nedeni ile yatırım iştahında belirgin bir düşüş gözlemledik, fakat mevcut dijital makinelerimizin kullanım ve üretim oranlarında da ciddi artışlar oldu.

“Mini Lario Kurulumları ile Hızlı Üretim Çıtamızı Bir Kademe Daha İleri Taşıdık”

Pandemi sonrası dönemde dijital baskı makineleri sektöründe ne gibi değişiklikler olacağını düşünüyorsunuz? MS Printing olarak pandemi sonrası dönem için ne tür hazırlıklar yapıyorsunuz?

Pandemi sürecinde ihtiyaç duyulan ekipman ve iş modellerinde ciddi değişimler yaşandı. Perakende zincirinde ortaya çıkan düşük stok ve online satış gibi hassasiyetlerin artması nedeni ile dijital baskı öne çıkan üretim yöntemlerinden biri haline geldi. Pandemi sürecinde sadece teslimat süresinin kısalığı nedeni ile iş alan kullanıcılarımız oldu.

Devam eden süreçte, dijital baskı makineleri sektöründe üretim kapasite artırımının en önemli konulardan biri haline geldiğini gördük. Lider konumda olduğumuz Single pass Lario dijital baskı makinemiz de bu ihtiyaca uygun bir ürün. Fakat farklı ihtiyaçlara da cevap verebilmek amacı ile saatte 1000 metre tül baskı yapabilme yeteneğine sahip 64 kafalı Mini Lario modelimiz de ürün gamımıza katıldı. Türkiye pazarında Mini Lario kurulumlarımız var. Bu kurulumlar ile hızlı üretim çıtamızı bir kademe daha yukarı taşıdık.

Gerek yazılım gerekse boya konuları da stabil ve hızlı çalışabilme açısından önemli konular arasında yer alıyor. Tüm baskı teknolojilerimizi tek bir çatı altında birleştirdiğimiz Dover Dijital Platformu sayesinde hızlı değişen güncelleme ihtiyaçları doğrultusunda sürekli olarak makine ve yazılım geliştirmelerimizi yapıyoruz. Bünyemizde bulunan Kiian dijital ile de önemli bir ayağımız olan boya tarafımızı tamamlıyoruz. Reactive, disperse, pigment ve süblime boya çözümlerimiz ile bu konuda da geniş bir ürün yelpazemiz var.

Tüm dünyada üretim ve teslimat konularında hızlı olabilme ihtiyacı artıyor. MS olarak bizler de bu doğrultuda makine, boya ve yazılım konularında çalışmalarımıza ara vermeden devam ediyor, kullanıcılarımıza desteğimizi arttırıyoruz.

Tedarik zinciri boyunca sürdürülebilirlik günümüzde bir zorunluluk haline geldi. Yelpazenizde bulunan ürünleriniz ne kadar çevre dostu?

Gittikçe yükselen çevre hassasiyeti konusunda dijital baskı en etkin çözüm. Rotasyon baskı ile kıyasladığımızda dijital baskı makinelerimiz; su tüketimi, enerji tüketimi, boya atığı, düşük fire oranı ile hali hazırda büyük faydalar sağlıyor. Bununla birlikte boya tarafında çalışmalarımızı arttırarak sürdürüyoruz.  Pigment boya teknolojimiz de ciddi anlamda ilerledi. Türkiye’de Kiian Pigment boya ile kurulumunu yaptığımız dijital baskı makinelerimiz bulunuyor. MS olarak, tüm dünyadaki talepleri dikkatli bir şekilde takip ediyoruz, belirlenen çevreci standartları yerine getirerek bu doğrultuda çalışmalarımızı yapıyoruz.

Dünya çapındaki satış ve destek ağınızdan, ihracat yaptığınız ülkelerden bahseder misiniz? Büyüme planlarınız neler? Türkiye pazarının firmanız açısından öneminden bahsedebilir misiniz?

Dover olarak, İtalya merkez olmak üzere tüm Avrupa, Türkiye merkez olmak üzere de Ortadoğu ve Türki Cumhuriyetler’de aktif olarak yer alıyoruz. Ayrıca Dover Holding olarak Amerika’da genel merkezimiz bulunuyor. Dover Çin vasıtasıyla da Çin ve Uzakdoğu ülkelerinde faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Bunların dışında yükselen pazar olarak, Pakistan’da bir yapılanmaya gidiyoruz. Ayrıca genele baktığımızda dünyanın pek çok ülkesinde mümessil olarak, resmi ofis olarak hizmet veriyoruz. Dover Holding bünyesinde bulunan, alanlarında uzman MS Printing Solutions, Caldera ve JK Group firmalarından oluşan Dover Dijital Platformu olarak dijital baskı teknolojileri için aynı çatı altında destek veriyoruz. Türkiye pazarını dünyanın en önemli pazarlarından olarak görüyoruz. Buna bağlı olarak, hem servis hem de yeni başladığımız boya gibi konularda da stokumuzu genişleterek Türkiye’de yatırım yapmaya devam edeceğiz.

Pandeminin etkileri 2021’in ilk aylarında da devam edecek gibi görünüyor. MS Printing olarak 2021’den beklentileriniz neler? Yeni ürün ve yatırım planlarınız var mı?

Her ne kadar 2020’nin olumsuz etkilerini hissetsek de, 2021 yılına bir ivmeyle başladık. Özellikle büyük çaplı makinelerimizin bu sene bizim için önemli olacağını düşünüyoruz. Lario ve Mini Lario makinelerimizin satışlarıyla ilgili bazı tahminlerimiz var. Aynı zamanda yeniliklere önem vermeye ve gelişmeye devam ediyoruz. Çünkü dijital her zaman yenilikleri içeren bir sektör.  Firma olarak bizim de bu yıl teknoloji anlamında birçok yeniliklerimiz olacak ve bunları şimdilik sürpriz olarak saklıyoruz.

 

Röportaj: Dilek HAYIRLI

COMMENTS