“Tekstil Makine Üreticileri İçin 2021 Yılı Oldukça İyi Başladı”

Erbatech Satış Müdürü Timuçin Benal, “Sadece bizim için değil, örme kumaş konusunda uzmanlaşmış bütün tekstil makine üreticileri için 2021 yılı oldukça iyi başladı ve iyi de devam edecek gibi duruyor.” diyor.

“Tekstil Makine Üreticileri İçin 2021 Yılı Oldukça İyi Başladı”

Timuçin Benal, Erbatech Satış Müdürü 

 

Örgü ve dokuma kumaşlara yönelik kontinü yaş terbiye makineleri üreticisi olan Erbatech firması, pandemi sürecinde fabrikasını kapatmadan üretimlerine devam etti. Pandeminin ortasında yeni siparişler de almaya başlayan firma, 2021 yılının ilk haftalarında yeni bir ürün piyasaya sürdü.

‘Almanya Özel Sayımız’ için bir röportaj gerçekleştirdiğimiz Erbatech Satış Müdürü Timuçin Benal, “Müşterilerimizden gelen ilk tepkiler de oldukça olumlu ve bence bu ürün örme kumaşın boyanmasında bir mihenk taşı olacak gibi duruyor.” diye konuşuyor.

Türk tekstil sektörünün özellikle de örme sektörünün pandemi sürecinde başarılı bir performans sergilediğini söyleyen Benal ile terbiye makinelerindeki trendleri, pandemi sürecindeki faaliyetlerini ve 2021 yılı hedeflerini konuştuk.

“Pandeminin Ortasında Yeni Siparişler Gelmeye Başladı”

Öncelikle tüm dünyada pandemi nedeniyle sektörler çok zor bir süreçten geçiyor. 2020 yılı firmanız açısından nasıl geçti? Firmanızın pandemiye tepkisi nasıldı? Erbatech olarak pandemi sonrası dönem için ne tür hazırlıklar yapıyorsunuz?

Dürüst olmak gerekirse pandemi başladığında bizi neyin beklediğini bilemiyorduk. Özellikle Nisan ve Mayıs ayları çok zor geçti. Bütün sektör bir anda durdu ve bu duruma nasıl bir tepki vermek gerektiğini kimse bilmiyordu. Günün sonunda fabrikamızı hiç kapatmadık. Elimizde bitirmemiz gereken siparişler vardı ve zamanla, pandeminin tam ortasında, yeni siparişler gelmeye başladı. Normalde alışkın olduğumuz miktarda değil ama en azından 2020 yılını yeni yıla iyimser bakmamızı sağlayacak şekilde kapatmamızı sağladı.

Önümüzdeki yıllarda tekstil makineleri sektöründe ve özellikle terbiye makinelerinde ne tür yenilikler ve ilerlemeler bekleniyor?

Bence tekstil makineleri sektöründeki bütün yeniliklerin tek bir odak noktası olacak; o da çevre konusu. Daha az su ve enerji tüketmek hepimizin amacı olmalı ve sürdürülebilirlik bağlamında bütün sektörün hızla kendini geliştirmesi lazım. Bu noktada bizim Erbatech olarak görevimiz, müşterilerimize mümkün olan en iyi teknolojileri ve teknik desteği sunmak.

“Türkiye, Bangladeş ve Hindistan Gelecekte Ana Pazarlarımız Olacak”

Başlıca pazarlarınız hangileri? Ürünlerinize talebin olduğu yeni pazarlar hakkında bilgi verebilir misiniz?

Dünya çapında örme kumaşların kontinü yaş terbiyesinde oldukça yüksek bir pazar payımız var. Birkaç ülke saymak gerekirse; Türkiye, Bangladeş ve Hindistan çokça makinemizin çalıştığı ve açık ara en büyük pazar payına sahip olduğumuz ülkelerden üçüdür. Gelecekte de bu üç pazarın ana pazarlarımız olacağına inanıyorum.

Gelişen pazarlarımız olarak ise Orta ve Güney Amerika ile Çin’i sayabilirim. Bunların hepsi son iki yılda oldukça iyi performans gösterdiler. Bence gelecekte de bu atmış olduğumuz temel üzerine bir başarı hikayesi inşa edebiliriz.

Örme endüstrisi, özellikle pandemi döneminde çok başarılı bir performans gösterdi. Türk örmecilerin bu süreçteki performansını nasıl değerlendiriyorsunuz? Başarının nedenleri sizce nedir?

Bence Türk tekstil endüstrisi bir bütün olarak inanılmaz dinamik ve esnek. Dünyada gelişen yeni durumlara muazzam hızlı tepki verip, adapte olabiliyor. Bu enerji ve ülkemizin Avrupa pazarına coğrafi yakınlığı Türk tekstil endüstrisinin ve özellikle de örme kumaş endüstrisinin en büyük avantajı olmaya devam edecek.

Erbatech olarak 2021’den beklentileriniz nelerdir? Tekstil sektörünü hedefleyen yeni ürünler piyasaya sürmek için herhangi bir plan var mı? Üretim tesislerinize yatırım yapmayı mı yoksa genişletmeyi mi planlıyorsunuz?

Açıkçası bu yılın ilk haftalarında yeni bir ürün piyasaya sürdük bile. Müşterilerimizden gelen ilk tepkiler de oldukça olumlu ve bence bu ürün örme kumaşın boyanmasında bir mihenk taşı olacak gibi duruyor. Yakında bu ürüne dair daha çok şey duyacağınıza eminim.

2021 yılı oldukça iyi başladı ve iyi de devam edecek gibi duruyor. Sadece bizim için değil, örme kumaş konusunda uzmanlaşmış bütün tekstil makine üreticileri için.

Bizim Erbatech olarak belli bir üretim kapasitemiz var ve bu kapasiteyi yakın gelecekte büyütmeyi planlamıyoruz. Amacımız en büyük olmak değil. Biz alanımızda mümkün olan en iyi makineleri yapmak istiyoruz ve bunun için de binaya değil insana yatırım yapmaya devam edeceğiz.

 

Röportaj: Dilek HAYIRLI

COMMENTS