Navis TubeTex: Sürdürülebilirliği Artıran Yeni Teknolojiler Geliştirmeye Devam Ediyoruz

Navis TubeTex, küresel tekstil endüstrisi için terbiye makinelerinde lider markalardan biri. Merkezi Kuzey Carolina'daki Lexington’da bulunan firma, küresel örme, dokuma, nonwoven, teknik ve jeotekstil endüstrileri için dünyanın önde gelen makinelerini tasarlıyor, mühendisliğini yapıyor ve üretiyor.

Navis TubeTex: Sürdürülebilirliği Artıran Yeni Teknolojiler Geliştirmeye Devam Ediyoruz

Navis TubeTex, küresel tekstil endüstrisi için terbiye makinelerinde lider markalardan biri. Merkezi Kuzey Carolina’daki Lexington’da bulunan firma, küresel örme, dokuma, nonwoven, teknik ve jeotekstil endüstrileri için dünyanın önde gelen makinelerini tasarlıyor, mühendisliğini yapıyor ve üretiyor.

Navis TubeTex dünyanın dört bir yanındaki satış ve servis merkezlerini, şirketinizin üretim ve proses ihtiyaçlarını karşılamak ve olağanüstü hizmetler ile özel makine çözümleri sunmak üzere eğitiyor. Şirketin uzman mühendisleri ve satış ortakları ekibi, en son teknolojinin başarılı bir şekilde uygulanmasını sağlamak için ekonomik bütçenize ve ekolojik ortamınıza uyan bir çözüm üzerinde sizinle birlikte çalışıyor.

Bugün şirket, müşterileri için su, kimyasal ve enerji kullanımını azaltan ‘yeşil’ teknolojilere özel olarak odaklanan yeni teknolojilerin ve ürünlerin organik olarak büyümesine olan bağlılığını sürekli geliştiriyor.

Firmanın Uluslararası Satış Müdürü Jeff Dixon ile Amerika Özel Dosyamız için bir röportaj gerçekleştirdik. Dixon, Türkiye pazarına sattıkları ana ürünleri TM-100 kompaktör ile ilgili bilgi verdi ve sorularımızı cevaplandırdı.

TM-100 Kompaktör

TM-100, çekme, esneme ve genişliğin toplam kontrolünü sağlıyor. TM-100, pamuk, viskon, likra ve diğer pek çok yüksek moda karışım üzerinde tamburlu kurutma testi ile % 3’e ve altına kadar kalıcı uzunluk çekme değerleri üretebiliyor. TM-100, işletme maliyetini azaltırken kumaş stilleri ve yüksek kalitede terbiye işlemleri için daha hızlı değişime yol açan birçok mühendislik atılımını içeriyor. Makine daha yumuşak bir his, üstün çekme kontrolü, genişlik kontrolü ve esneme kontrolü ile yüksek kaliteli dış giyim ve konfeksiyon örme kumaşları üretiyor.

Standart özellikler:

  • %25’e kadar Sıkıştırma oranları
  • Gelişmiş silindir teknolojileri
  • Hassas kumaş giriş sistemi
  • Kapalı devre yağ ısıtma sistemi
  • Düşük karbon ayak izi

Sıkıştırma prensibi

Sıkıştırma bölümünde, kumaşı sıkıştırma bölgesine koymak için iki silindir ve bir ısıtmalı balata kullanılıyor. Bir besleme silindiri kumaştan beslenirken, daha yavaş olan geciktirme silindiri kumaşı sıkıştırma bölgesinde tutuyor. Gecikme silindiri hızlarını azaltarak makine operatörü uzunluk çekilmesini azaltabiliyor ve sıkıştırmayı % 25’e kadar artırabiliyor.

Kumaş Genişliği Kontrolü – İki Taraflı Etalöz

Kumaş genişliği, İki taraflı etalöz ile sıkıştırma bölgesine girmeden hemen önce kontrol ediliyor. İki Taraflı etalöz, operatör tarafından seçilebiliyor ve genişlik sensörleri tarafından girdi yoluyla kumaş genişliğini koruyor.

Kapalı Devre Yağ Isıtma Sistemi

Kapalı devre yağ ısıtma sistemi, kapalı devreyi, balatayı ve besleme silindirini ısıtmak için buhar tesisi kullanıyor. Besleme silindiri ve balata için ayrı kontrol döngüleri, her bir döngünün aynı sıcaklığı korumasını sağlıyor. Kapalı devre yağ ısıtma sistemi kurulumu çevresel olarak güvenli ve verimlidir.

Şirketiniz hangi küresel pazarlara hizmet veriyor ve genişleme planlarınız nelerdir?

Tekstil sektöründe aktif olan tüm pazarlara hizmet veriyoruz. Özellikle Asya, Amerika ve Avrupa pazarlarında güçlüyüz. Şu anda Afrika’da büyüyoruz ve bu pazarda yeni kaynaklar yeni fabrikalar inşa etmeye devam edeceğiz.

Şirketinizin son 12 aydaki en büyük başarısı nedir?

Barcelona’daki ITMA 2019’da, Tandematic ürün gamında ve Consultex püskürtme sistemlerinde geliştirdiğimiz en son tasarımımızın lansmanını gerçekleştirdik. Bu iki şirketi 2018’in başlarında satın aldık. Ayrıca Ram makinelerinin girişinde enerji tasarrufu için yeni patent bekleyen Air-Lok sistemimizi piyasaya sürdük.

Teknolojiyi mükemmelleştirirken karşılaştığınız en büyük zorluklar nelerdi?

En büyük zorluk, her zaman günlük faaliyetleri ve siparişleri yönetirken aynı zamanda yeni bir teknolojinin geliştirilmesine odaklanmak.

Firmanız Endüstri 4.0 çözümleri talebine nasıl yaklaşıyor?

Tüm makinelerimiz ve tüm yeni gelişmelerimiz Endüstri 4.0 ile uyumludur.

Tekstil makineleri endüstrisinde şu anda hangi eğilimleri gözlemliyorsunuz?

Gördüğümüz en büyük eğilim, endüstrimizin sürdürülebilirliğini ve çevresel etkisini artıran yeni teknolojilerin hızlı bir şekilde geliştirilmesidir.

İhracat pazarları açısından değerlendirirseniz, Türkiye’nin şirketiniz için önemi nedir?

Birçok fabrikaya sahip büyük bir pazar olduğu için Türkiye bizim için oldukça önemli. Sadece ucuz ve kötü tasarlanmış makineler arayanların aksine, yüksek teknolojiye sahip ekipmanlara yatırım yapmak isteyen pek çok ileri görüşlü şirket var.

2019 ihracat rakamının ilk yarısını bizimle paylaşır mısınız?

Özel bir şirket olduğumuz için rakamları paylaşmıyoruz ancak ilk yarı ihracatımızın önceki yıllara göre % 25’in üzerinde olduğunu söyleyebiliriz.

Türk firmalarının ürünlerinize olan talebi nasıl?

Ürünlerimizle ilgilenen ve satın alan Türk firmaları var. Daha önce de belirttiğim gibi, bunlar yüksek kalitede tekstil üreten ileri görüşlü firmalar.

En çok talep edilen ürünleriniz hangileridir?

Çok geniş bir alana yayılan çok fazla ürünümüz var. Ancak genel olarak, kompaktör ve ram makinelerimizin en çok satılan ürünlerimiz olduğunu söyleyebilirim.

En son katıldığınız ITMA 2019 Fuarı beklentilerinizi karşıladı mı?

Navis TubeTex, ITMA Barcelona’daki fuarda gördüğü büyük ilgi ve trafik ile başarılı oldu. Navis TubeTex, fuarda Consultex Baskı Hazırlama Hatları, Tandematic Trim Sistemleri ve EQ Airflow ve Patent başvurusu yapılan Air-Lok sistemi ile birlikte tüm yeni N-Dura ram makineleri, en verimli ve enerji tasarrufu sağlayan ram makinelerini de kapsayan en yeni gelişmeleri sundu.

Navis TubeTex, doğrudan ITMA’dan Kolombiya’ya gönderi yaptı. Navis TubeTex üst düzey bir Kolombiyalı tekstil şirketine TM-100 satışı gerçekleştirdi. Ayrıca, Navis TubeTex Pak Nit e3 + ‘ün Bangladeş’te M. N. Dyeing’e satışını yaptı.

2019 hedefleriniz ve yatırımlarınız hakkında bilgi verir misiniz?

Rakam veremiyoruz, ancak yatırımlarımız müşterilerimiz için sürdürülebilirliği artıran (daha az su, daha az kimyasal, daha az enerji gibi) yeni teknolojiler geliştirmeye devam ediyor.

Röportaj: Dilek Hayırlı

COMMENTS