Pivottex, 2021 Yılını Yüzde 40 İhracat Fazlasıyla Kapattı

Pivottex, tüm dünyayı etkileyen pandemi krizini devreye aldığı maske makineleriyle yenmeye çalışıyor. Pivottex Makine Genel Müdürü Meltem Günalp, 2021 yılını yüzde 40 ihracat fazlasıyla kapattıklarını ve yakın dönemde üretim kapasitelerini yüzde 20 arttırmayı hedeflediklerini söyledi.

Pivottex, 2021 Yılını Yüzde 40 İhracat Fazlasıyla Kapattı

Pivottex Makine Genel Müdürü Meltem Günalp

20 yıllık iş tecrübesiyle konfeksiyon otomat imalatı yapan Pivottex, tekstil sektörünün aranılan firmaları arasında yer alıyor. Üretimini Denizli’deki tesislerinde gerçekleştiren firma, çağımızın getirdiği yenilikleri makinelerinde kullanarak havlu, çarşaf, nevresim, yastık kılıfı kesimi ve dikim işlemlerinin kalitesini ve hızını maksimum seviyeye ulaştırıyor.

25 kişilik bir istihdama ve ayda 20 makine üretim hacmine sahip olan Pivottex çalışanlarının yüzde 15’lik kısmı kadınlardan oluşuyor. Pivottex Makine Genel Müdürü Meltem Günalp, kadının toplumdaki yerini güçlendirmek ve iş hayatı içinde daha aktif olmalarını hedefleyen bir firma olarak bu rakamı daha da yukarı taşımak istediklerini dile getirdi.

“Pandemi döneminde üretim yelpazemize iki maske makinesi kattık”

Covid-19 sürecinde diğer tüm firmalar gibi önceliği sağlığa veren bir çalışma disiplini geliştirdiklerini dile getiren Meltem Günalp, “Pandeminin ilk dönemlerinde neredeyse tüm sektörlerde üretim durma aşamasına geldi. Ancak maske başta olmak üzere kişisel koruyucu ürünlere olan ihtiyaç arttı. Biz de Pivottex olarak, üretim yelpazemize kattığımız iki farklı maske makinesi ile bu sürecin içine dâhil olduk ve bu alanda geceli gündüzlü bir çalışma gerçekleştirdik.” dedi.

Pandemi döneminde tüm sektörlerde olduğu gibi tekstil makine sektöründe de bazı zorlukların görüldüğünün altını çizen Meltem Günalp, şöyle devam etti: “Sektörün ihracatı 2020 yılında bir önceki seneye kıyaslandığında yüzde 5,9’luk bir düşüş yaşadı. Ama bu rakam pek çok sektörle karşılaştırıldığında tekstil makineleri sektörünün pandemi senesini başarıyla kapattığı görülüyor. Biz de Pivottex olarak geçtiğimiz seneyi ihracat bazında artışla kapatan firmalardan bir tanesiyiz. Pandemiye rağmen ihracatımız yüzde 40 oranında artış kaydetti.”

“Uzak Doğu ve Orta Doğu’da Hedef Büyüttük”

Yakaladıkları ihracat başarısını daha da arttırmak ve ülke ekonomisine daha fazla katkı sağlamak için yurt dışı pazar paylarını artırma hedefinde olduklarını dile getiren Günalp, özellikle Uzak Doğu ve Orta Doğu’da hedef büyüttüklerini söyledi.

Pivottex’i ve ürünlerini rakiplerinden farklı kılan yönler; yapay zeka ve teknolojinin getirdiği son yenilikleri makinelerine çok hızlı bir şekilde entegre ederek müşteri memnuniyetini sağlamak, servis ağının çok güçlü olması ve ithal makinelere oranla çok daha uygun fiyatlı olmaları. Günalp, “Ayrıca ürünlerimizi müşteriye özel olacak ve direkt olarak onun sorununa çözüm olacak şekilde geliştiriyoruz. Kişiye özel üretim yeni çağın öncelikli başlıkları arasında yer alıyor ve biz, başından beri bu şekilde hareket eden bir firma olarak müşterilerimizden bir adım daha öndeyiz.” diye konuştu.

“Bütçemizin Yüzde 70’ini Ar-Ge’ye Ayırıyoruz”

Çağımızın getirdiği tüm yenilikleri ürünlerinde kullanan ve bu sayede rekabetçi piyasada ayrışma yakalayan Pivottex, bütçesinin yüzde 70’ini Ar-Ge’ye ayırıyor. Günalp, “Önümüzdeki dönemde bu oranı daha da yükselterek hem firmamızın hem de Türkiye’nin katma değerli üretimine büyük katkı sunmayı hedefliyoruz.” ifadelerini kullandı.

 

COMMENTS