Monforts’un Denim Müşterileri, Yeni Girişimlere Öncülük Ediyor

Pamuk atıklarını geri dönüştürmek, şirketlerin daha 'az' ile daha fazlasını yapabilmelerinin bir yöntemi haline geldi. Yakın zamanda düzenlenen Kingpins24 Flash çevrimiçi etkinliğinde, İstanbul merkezli Orta firması direktörü Sedef Uncu Akı, önde gelen geri dönüşüm işletmesi Gama Recycle ile yeni bir ortaklık kurduğunu duyurdu.

Monforts’un Denim Müşterileri, Yeni Girişimlere Öncülük Ediyor

Orta Firması ve Gama Recycle’dan Ortaklık

 Akı, konu hakkındaki görüşlerini şu şekilde ifade etti: ‘‘Bu yerel ortaklık sayesinde, tedarikimizi iplik fabrikalarımızdan gelen atıklar yoluyla elde edeceğiz ve yaklaşık 3.000 ton üstün kaliteli pamuğu onlara geri vereceğiz. Tam anlamıyla kontrol edilebilir ve izlenebilir bir sistem kurduk. Aynı zamanda yerel bir geri dönüşüm merkeziyle ortaklık yapmak da önemliydi. Çünkü geri dönüşümle ilişkili karbon emisyonlarının çoğu genellikle nakliyeden kaynaklanmaktadır.’’

Bu arada Orta firması ürünlerinden ZeroMax serisi, Lenzing’in Tencel selülozik elyafına dayanan bir üretimle hiç pamuk kullanmamaya başladı. Şirketin Levi Strauss tarafından yakın zamanda piyasaya sürülen organik pamuktan ve İsveç’li ortakların kurduğu re:newcell tarafından geliştirilen çığır açan bir malzeme olan Circulose kullanılarak yapılmış kotların üretimine dâhil olması ileriye atılmış bir adım olarak takdir topladı.

Circulose’un üretimi için re:newcell firması, kâğıt geri dönüşümüne benzer bir işlemle eskimiş kotlar gibi atılmış pamuklu kumaşları yeniden kullanılabilir hale getiriyor. Gelen atık kumaşlar su kullanılarak parçalanıyor. Daha sonra çevre dostu bir ağartıcı kullanılarak bu malzemeler renklerinden arındırılıyor.

Bu karışım içinde bulunabilecek herhangi bir sentetik elyaf çıkarıldıktan sonra elde edilen bulamaç benzeri karışım kurutuluyor ve fazla su atılarak geride bir Circulose tabakası bırakılıyor. Bu tabaka daha sonra pamukla birleştirilen ve yeni kumaşlar halinde dokunan viskon elyaf haline getiriliyor.

İplik ve kumaş atıklarının geri dönüştürülmesi için 70.000 metrekarelik yeni Döngüsel Park’ın planlandığı Karaçi’deki Artistic Milliners eğirme işletmesi

Döngüsel Park

Artistic Milliners şirketinin CEO’su Omer Ahmed, Kingpins24 Flash etkinliğinde, şirketinin Pakistan’ın Karaçi kentindeki 70.000 metrekarelik yeni Döngüsel Parkı için planlarını açıkladı. Bu planlar tamamlandığında, şirketin üretimine ayda üç milyon metrekare ek denim kapasitesi eklenecek ve toplam geri dönüştürülmüş üretimini aylık beş milyon metreye çıkaracak.

Ahmed, şu anda geniş ölçekte denim üretimi için kullanıma hazır durumda olan sürdürülebilir elyaf eksikliği olduğunu gözlemledi. Yakın zamanda fabrikalarında pamuk elyafı geri dönüşüm operasyonlarını başlatacak olan diğer Monforts denim müşterileri arasında AGI Denim, Bossa ve Soorty yer alıyor.

AGI Denim, yeni atık su arıtma tesisi sayesinde artık her ay 4,4 milyon galon suyu geri dönüştürüyor.

 Dikey tasarruf

AGI Denim’in en son koleksiyonunun adı olan Refresh şirketin su tüketiminde sağladığı önemli tasarrufu yansıtıyor. Şirket, Pakistan’ın Karaçi kentindeki kompleksinde yeni elyaf eğirme ve denim üretim tesisleri açtı.

Kingpins24 Flash etkinliğinde konuşan AGI Denim Yönetici Direktörü Ahmed Javed, ‘‘Yıllar boyunca, tamamen dikey yeterli hale gelebilmek için bir dizi geriye dönük entegrasyon adımını gerçekleştirmemiz gerekti’’ şeklinde konuştu ve şöyle devam etti, ‘‘En son genişlememizde, kaynak tasarrufu sağlamak için üretim süreçlerinin her adımını yeniden gözden geçirdik.’’

Gerçekleştirilen yenilikler, giysi terbiyesinde kullanılacak olan tescilli robotik ünitelerinin kurulumunu da içeriyordu, ancak en çok dikkat çeken unsur su tasarrufu oldu.

Refresh markalı kotlar, şirketin yeni atık su arıtma tesisinin bir sonucu olarak yüzde 100 geri dönüştürülmüş su kullanılarak yıkanıyor. Bu tesis, üretimde kullanılan atık suyu eşitleme ile başlayan, ardından havalandırma ve son olarak çökeltme ile biten bir dizi adımdan geçiriyor.

Su, içindeki çözünmüş tuzun en aza indirgenmesi için, aktif karbon sistemine ve sonunda ters ​bir osmoz sistemine tabi tutulmadan önce filtrasyon ve ultrafiltrasyon sistemlerinden geçiriliyor.

AGI firması şu anda her ay bir milyon kotu yıkamaya yetecek 4,4 milyon galon (16,7 milyon litre) suyu geri dönüştürüyor.

Sürdürülebilir

Monforts, kendini kanıtlamış Thermex kontinü boyama sistemleri, Montex germe kurutucuları ve kaynakları verimli ve ekonomik işlemeye yönelik diğer hatları ile denim terbiye alanında lider bir konuma sahiptir. Denim için Monforts’un geliştirdiği en son yenilik, CYD iplik boyama sistemidir. Bu teknoloji, şu anda iplik boyama için uygulanmakta olan denim kumaşlar için etkili ve yerleşik boyama işlemine dayanıyor.

CYD sistemi, kaliteyi, esnekliği, ekonomik uygulanabilirliği ve üretkenliği artırmak için dokuma hazırlık süeçlerine yeni fonksiyonları ve yöntemleri entegre ediyor. Tamamlanmış bir CYD hattı şu anda şirketin Almanya, Mönchengladbach kentinde bulunan Gelişmiş Teknoloji Merkezinde denemeler için kullanılabilir durumdadır.

COMMENTS