Rieter Uzmanlığı ile Geliştirilen Çevreye Duyarlı Selülozik Elyaf İpliği

Özel kimyasallar üzerine uzmanlaşan küresel bir şirket olan Eastman, yeni geliştirdikleri kesikli elyaf ürününde süreç danışmanlığı yapması için Rieter'e başvurdu. Selülozik elyaf NaiaTM filament iplik hali hazırda piyasada bulunuyor ve daha geniş tekstil uygulamaları yelpazesi için kullanılabiliyor.

Rieter Uzmanlığı ile Geliştirilen Çevreye Duyarlı Selülozik Elyaf İpliği

Merkezi Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Kingsport’ta bulunan Eastman firması, yeni geliştirdikleri selülozik asetattan yapılmış kesikli elyaf ürününde süreç danışmanlığı için Rieter’e başvurdu. Naia markalı elyaf, filament iplik şeklinde piyasada hâlihazırda bulunuyor. Eastman, pazar nüfuzunu artırmak ve Naia elyafını daha fazla tekstil uygulamasında kullanılmasını sağlamak için bu ürünü kesikli elyaf şeklinde de sunmaya karar verdi.

İşte tam bu nokta Rieter firması devreye girdi. Rieter, tüm eğirme sistemlerinde, balyadan ipliğe her türlü kesikli elyafın işlenmesinde köklü bir geçmişe ve deneyime sahip bir firma. Şirketin uzmanlığı, üretimin sonraki aşamalarında ipliklerin daha ileri uygulamalarını test etmeye ve işlemeye de uzanıyor.

Eastman Naia markasının kesikli elyaf ürünü ile yaratılan çevreye duyarlı karışımlar son derece yumuşak ve çabuk kuruyor. Naia, boncuklanmayı kalıcı bir biçimde azaltarak tasarımcılara daha fazla özgürlük ve seçenek sunuyor. Lif, odun hamurundan üretiliyor ve sürdürülebilir bir yöntemle idare edilen çam ve okaliptüs ormanlarından elde ediliyor. Solventlerin yeniden kullanım için sisteme geri dönüştürüldüğü ve tehlikeli kimyasallar kullanılmadan güvenli, kapalı döngü bir süreçte üretiliyorlar. Üretim süreci, ağaçtan başlayıp son ürün olan elyafa gelinceye kadar düşük karbon ve su ayak izine sahip. Bu özellikler, biyolojik olarak parçalanabilir sertifika sonuçları ile birleştiğinde, tişörtler, rahat giysiler, tulumlar, kazaklar ve elbiseler için mükemmel olan ve dünya çapındaki moda markalarına hakiki sürdürülebilir bir seçenek sunan sürdürülebilir bir malzeme ortaya çıkıyor.

Naia ile ilk denemeler – elyaf yapısının araştırılması

Rieter’in ilk denemelerinde kullanılan selülozik elyaf bazı zorlukların erken görülmesini sağladı. Teknoloji uzmanları, selülozik elyafın özelliklerini daha derinlemesine inceleyerek ve anlayarak, süreç yaklaşımlarını ve hedeflerini revize ettiler ve bununla ilgili öğrendiklerini paylaştılar.

Yeni elyaf yapısı ve yeni karışımlar

Gerçekleştirilen ikinci deneme daha başarılı sonuçlar verdi. Eastman, ilk deneme sonuçlarına dayanarak laboratuvarlarına geri döndü ve Naia markalı kesikli elyafını daha da geliştirerek elyafın işlenebilirliğini iyileştirdi. Taraklama sürecinde gerçekleştirilen kayda değer bir gelişme, yüksek kaliteli bir kordon elde edilmesini sağladı.

Rieter firmasının tekstil teknoloji uzmanları, polyester, modal ve liyosel elyaflarla farklı karışımlar oluşturmaya ve incelemeye devam etti. Bu çalışmalara şirketin İsviçre, Winterthur’daki merkezindeki Rieter eğirme merkezinde bulunan sarım konileri, eğrilmiş konvansiyonel ring iplik ve her bir karışımdan elde edilen kompakt ikiz iplikleri dâhildir. Çalışmalarda Ne 30 ve Ne 40 tek ring iplikleri ve Ne 40 ve Ne 60 kompakt ikiz iplikleri eğirdiler. Elyaf açma ve taraklama işlemleri boyunca çalışma performansı sorunsuzdu. Naia markalı kesikli elyaf, cer makinelerinde iyi bir performans gösterdi ve kordon kabul edilebilir bir homoenlik ile üretildi. Elde edilen tüm karışımlar normal üretim hızıyla işlenebilir durumda bulunuyor.

Eastman için süreç önerileri 

Tüm testler ve denemelerden sonra, Rieter tekstil teknoloji uzmanları Naia markalı elyaf ile nelerin mümkün olduğuna dair iyi bir tecrübe kazandılar. Denemelerden öğrenilenler, daha fazla değerlendirme ve test için Eastman firması ile paylaşıldı. Ek olarak, Rieter, Eastman ekibini teknik satışlar dâhil olmak üzere, elyafın en iyi versiyonunu eğirmek için süreç tavsiyeleri, makine ayarları ve karışım oranları konusunda da eğitti. Naia markalı kesikli elyaf Şubat 2020’de piyasaya sürüldü. Dünyanın önde gelen moda perakendecisi H&M, Eastman NaiaTM Renew selülozik elyaf ile ürettiği Conscious Exclusive sonbahar/kış 2020 koleksiyonunu ilk kez pazara sundu.

COMMENTS