Sentetik Elyaf Sektöründe Öncü Olan Oerlikon Barmag 100. Yılını Kutluyor

Yüzyıl önce sentetik elyaf endüstrisi çağı başladığında, bir Alman şirketi de öncü çalışmalar yaptı. 1922 yılında kurulan Barmag, büyük ölçekli sentetik elyaf üretimi için makineler üreten dünya çapındaki ilk şirketlerden biriydi.

Sentetik Elyaf Sektöründe Öncü Olan Oerlikon Barmag 100. Yılını Kutluyor

2007 yılından beri İsviçreli Oerlikon grubunun bir markası olan Remscheid’lı suni elyaf eğirme sistemleri ve tekstüre makinelerinin lider üreticisi, endüstrisindeki teknolojik ilerlemeyi bundan böyle daha çok sürdürülebilirlik ve dijitalleştirme ile ilgili yeniliklerle şekillendiriyor.

27 Mart 1922 tarihinde Bergisch Barmen’de Barmer Maschinenfabrik Aktiengesellschaft (Barmag) kuruldu. Böylece Alman ve Hollandalı kurucular, çığır açan bir buluş ile yaratılan yeni teknolojik alana girdiler. Fransız kimyager Kont Hilaire Bernigaud de Chardonnet 1884 yılında nitroselülozdan, daha sonra rayon olarak bilinen suni ipeği yarattı. Sonraki onlarca yılda, sentetik dokuma malzemeleri ve üretim teknolojileri arayışında hızlı bir gelişme başladı.

Barmag, ilk makine fabrikalarından biri olarak, kimyasal elyaf endüstrisinin bu olaylı erken döneminde, “Altın yirmili yıllar” ve küresel ekonomik krizle mücadele etti ve İkinci Dünya Savaşı’nın sonunda fabrikaları büyük oranda yıkıma uğradı. Yeniden yapılanma başarılı oldu. Şirket, poliamid gibi tamamen sentetik plastik elyafların durdurulamaz başarı öyküsü ile 1950’li yıllardan 1970’li yıllara kadar gelişti, o zamanlar tekstil endüstrisi için önemli tüm uluslararası endüstri bölgelerinde fabrikalar kurdu ve uluslararası geçerlilik kazandı. Barmag, genişleme, küresel rekabet ve kriz zamanlarının iniş çıkışlarında pazarda üst sıralarda yer aldı ve Çin, Hindistan ve Türkiye’de kimyasal elyaf endüstrisinin teknolojik kurulumu için tercih edilen ortak haline geldi. Şirket, 2007 yılından beri Oerlikon grubunun çatısı altında güçlü bir marka olarak faaliyet gösteriyor.

 “İnovasyon ve teknolojik liderlik arayışı, DNA’mızın bir parçası”

Oerlikon Barmag, bugün sentetik elyaf filament eğirme sistemleri ve tekstüre makinelerinin lider tedarikçisi konumunda yer alıyor. Firma, Oerlikon Polimer İşleme Çözümleri bölümündeki Manmade Fibers Solutions iş alanının bir parçasıdır. Oerlikon Polymer Processing Solutions CEO’su Georg Stausberg, “İnovasyon ve teknolojik liderlik arayışı, DNA’mızın bir parçasıydı ve her zaman öyle kalacak” diyor.

Bu, geçmişte, 2007’de POY için devrim niteliğindeki sarıcı nesli WINGS ve 2012’de WINGS for FDY gibi öncü yeniliklerde görünür hale geldi. Günümüzde, yeni gelişme ve daha fazla gelişme, dijitalleşmenin ve sürdürülebilirliğin etkisindedir. Oerlikon Barmag, son on yılın sonundan beri, dünyanın önde gelen ilk tesis üreticilerinden biri olarak dünya çapındaki polyester üreticileri için tamamen ağ bağlantılı akıllı fabrikalar gerçekleştiriyor. Dijital çözümler ve otomasyon, daha fazla iklim ve çevre uyumluluğuna ulaşmak için burada da yardımcı oluyor. Sürdürülebilirliğe olan bu bağlılık, kendini sadece 2004 yılında devreye alınan tüm ürünler için e-save etiketinde göstermiyor: Oerlikon, 2030 yılına kadar tüm fabrikalarında da CO2 nötr olmak ve enerjisini sadece yenilenebilir kaynaklardan üretmek istiyor. Georg Stausberg, “Uygulamaya koyulmasında Oerlikon Barmag’ın yıl dönümünün yardımcı olabileceği iddialı bir hedef.” diyor ve ekliyor: “Yenilik, yaratıcılık ile başlar. Ve geçmişi hatırlamak gelecek için çok fazla motivasyon sağlar.”

COMMENTS