Silme Robotu Operatörün İşini Kolaylaştırıyor

Otomatik bir çözümün en iyi örneği düzelerin temizlenmesidir. Akıllı kontrol sistemi sayesinde, Oerlikon Suni Elyaflar, silme robotu sadece üretim prosesini çalışma ve işletme maliyetlerini düşürmüyor, aynı zamanda IK ve sağlık yönetimi için de fayda sağlıyor.

Silme Robotu Operatörün İşini Kolaylaştırıyor

Elbette, manuel çalışmaların da faydaları var. Bununla birlikte, özellikle operatörler olmak üzere hiç kimse eğirme kafalarındaki düzeleri elle silmek için hevesli değildir. Son derece sıcak bir ortamda, ekstrüde edilmiş filamentlerden kalan eriyiklerin püskürtme düzesinden çıkarılması için bir pirinç alet kullanılması gerekiyor. Burada, bir çok silikon yağı aerosol kovalarda atomize edilir. Bu son derece ayrıntılı genel ölçü ve maliyetler göz önünde bulundurulduğunda, üretim yöneticileri bu görevi yerine getirme olasılığı, üretim yöneticilerini pek de heyecanlandırmaz.

Oerlikon Suni Elyaf bölümü böyle bir işin otomatik olarak yapılmasına yönelik talepler nedeniyle,  bir silme robotu geliştirdi. Kontrol ünitesinin üretim sistemi ile iletişim kurabildiğinden akıllı bir cihaz. Oerlikon Barmag’ın POY Teknoloji Müdürü Stephan Faulstich; “Bu akıllı kontrol sistemi, Endüstri 4.0 konseptine uygun olarak, makineleri ve prosesi iletişim ağına sokan çözümlerin gerçek uzmanlığını içeriyor.” dedi. Öncelikle, bu şu anlama geliyor; tüm silme pozisyonları, döngüler ve zamanlar ile ilgili bilgiler yönetim sistemine kaydedilebilir. Robot, kaydedilen silme aralıklarına otomatik ve güvenlikle ilgili bir şekilde manuel müdahale olmaksızın ve bir dizi avantajla birlikte erişir.

Bu amaçla robot, tüm üretim hattına karşılık gelen 48 pozisyona kadar çalışabilir. Silme kalitesi ve yağ uygulamasının her ikisi de saatlerce sabit kalır. Dahası, buraya yerleştirilen kutulardaki slikon yağı,  yalınızca 12 mililitre (ml) petrol içeren, elle kullanılan 500 ml sprey kutularının sadece bir kısmına mal olur, çünkü aslan payı sağlığa ve çevreye zararlı olan itici gazlardan oluşuyor. Böylece, teneke kutulardan yağ uygulanmasında; sprey kutularının tedarik edilmesi, depolanması ve bertaraf edilmesi için maliyet tasarrufu sağlanıyor.

Bununla birlikte, burada daha belirleyici olan, akıllı kontrol sisteminin etkisiyle eğirme pompasının yardımıyla otomatik ve sürekli olarak yukarı ve aşağı hareket ettirilebilmesidir. Bu amaçla, pompa durmaları bir robot kullanılarak mutlak minimumda tutulabilir. Hem polikondensasyon sistemi proses stabilitesinde hem de eğrilmiş ipliğin datasında silme etkileri önemli ölçüde azalır. Pro-emiş süreleri iki temizleme döngüsü arasında da artırılabilir; manuel işlemin ardından 48 saat sonra silme işlemin tekrar yapılması gerekir. Robotun kullanılması, iki silme arasındaki zamanı 60 saate kadar uzatılır. Müşteriler şimdiden optimize edilmiş zamanlamadan faydalanıyor; Oerlikon Suni Elyaf silme robotları, Çin’de bir yıldan uzun bir süredir iki büyük iplik üreticisinde çalışıyor.

COMMENTS