Sirang: Önceliğimiz Türkiye’deki Müşterilerimizi Memnun Etmek

Sirang İmalat Kooperatif Şirketi 1994 yılında 12 üretim personeli ve 70 bin metrekarelik bir alanda yıllık 40 ton üretim kapasitesiyle çeşitli polipropilen ipliklerin imalatı amacıyla faaliyetine başladı.

Sirang: Önceliğimiz Türkiye’deki Müşterilerimizi Memnun Etmek

Sirang İmalat Kooperatif Şirketi 1994 yılında 12 üretim personeli ve 70 bin metrekarelik bir alanda yıllık 40 ton üretim kapasitesiyle çeşitli polipropilen ipliklerin imalatı amacıyla faaliyetine başladı.

Firmanın üretim hatları, yerli ve yabancı hammaddelerden yararlanarak farklı özellik ve renklerde; Likra, TFO, BCFDTYFDYPOY gibi çeşitli iplik ve kâğıt masura üretim imkânına sahip. Sirang firması ürünlerini; Türkiye, Irak, Suriye ve Mısır’a doğrudan ve ekonomi yaptırımları nedeniyle Avrupa ülkelerine dolaylı yollardan ihraç ederek yurt içindeki ihtiyaçları karşılamanın yanı sıra, yurt içine döviz girdisinin artırmasında pay sahibi olmayı da başardı.

Sirang’ın şubesi olan NewKi’nin Sahibi ve Genel Müdürü Kianoush Karbasi ile Tekstil Teknoloji dergimiz için bir röportaj gerçekleştirdik. Firmanın üretimleri ve ihracatı hakkında bilgi veren Karbasi, “Sirang ihracatının çok büyük bir kısmını Türkiye pazarına yapıyor. Bu nedenle önceliğimiz, Türkiye’deki müşterilerimizi memnun etmek.” dedi.

Firmanızın kurulduğu tarihten bu yana olan gelişiminden bahseder misiniz?

Sirang 1994 yılında 70 bin metrekarelik bir alanda kuruldu. Bu fabrika, doğrudan 500 kişiye ve dolaylı olarak 2500 kişiye istihdam yaratarak Yezd, Aşkezer ve çevresindeki diğer kasabalardaki birçok insanın yaşamı üzerinde olumlu bir etki yarattı. Sirang, her yıl 72.100 ton farklı tipte iplik üretebiliyor ve bu da onu, Orta Doğu’da tanınmış iplik üreticilerinden biri yapıyor. Üretim hatlarımızı şu anda ürettiğimiz ürünlerin yüzde 300’ü oranında artacak şekilde genişletmeyi planlıyoruz.

Halı ipliği endüstrisinde şu an da hangi trendlere tanıklık ediyorsunuz?

Satışlarımıza dayanarak şunu söyleyebilirim ki; FDY, TFO, DTY ve tek ısıtıcı DTY gibi polyester iplikler yüksek talep görüyor.

Tesisinizin günlük üretim kapasitesi nedir?

Günde 200 tonluk, 2500 renk; POY, FDY, DTY, BCF, TFO, LYCRA ve karton iğ üretimi gerçekleştiriyoruz.

Rekabet gücünüzü artırmak ve kalitenizi korumak adına teknoloji yatırımları yaparken nelere dikkat ediyorsunuz ve yatırım kriterleriniz nelerdir?

Sirang kalite kontrol departmanı; denye, uzama, mukavemet, dayanıklılık, büzülme, karıştırma, yağ oranı gibi ipliğin farklı özelliklerini ölçüyor ve test ediyor. Ayrıca renk tutarlılığı, kırık filamentler, tüylülük ve bobin ve ipliklerin yüksek kalitesi gibi ipliğin bazı özellikleri görsel inceleme ile izleniyor.

Ürünlerin özelliği, uluslararası standartlara ve İran standartlarına göre farklı çalışma vardiyalarında uzmanlarımız tarafından rastgele test ediliyor. Sonuçlar standartlara ve hatta müşteri standartlarına uymuyorsa mühendislerimiz sorunun kaynağını bulmaya çalışıyor ve gerekirse sorunu çözmek için üretim durduruluyor. Buna ek olarak, üretilen renk çeşitliliği nedeniyle mühendislerimiz renklerin tutarlılığını test etmek için gelişmiş makineler ve cihazlar kullanıyor.

Kalite güvencesi için tüm istatistikler ve belgeler arşivleniyor ve ihtiyaç duyduklarında müşterilerin erişimine sunuluyor.

Sertifikalar:

  • ISO 9001:2015
  • ‫‪ISO14001:2015
  • ‫‪OHSAS18001:2007
  • ‫‪ISO ‫‪10004:2012

Bize dünya çapındaki satış ve destek ağınızdan ve ihracat yaptığınız ülkelerden bahseder misiniz?

Sirang; Türkiye, Irak, Suriye, Afganistan, Pakistan, Rusya, Mısır ve Tunus’a doğrudan, İtalya ve Belçika’ya ise dolaylı olarak ihracat gerçekleştiriyor.

Türkiye pazarının firmanız açısından önemi nedir ve bu bölge ile ne kadarlık bir ticaret hacmine sahipsiniz?

Sirang ihracatının çok büyük bir kısmını Türkiye pazarına yapıyor. Bu nedenle önceliğimiz, Türkiye’deki müşterilerimizi memnun etmek.

2020 hedefleriniz ve yatırımlarınız hakkında bilgi verebilir misiniz?

Sirang, yüksek filament (Mikro filament) iplik projesi üzerinde çalışıyor ve 2020’de üretimine başlamayı umuyoruz.

Röportaj: Dilek HAYIRLI

COMMENTS