Smartex Yeni Teknolojisini Türkiye Pazarına Erko ile Tanıtacak

Türkiye’nin en eski mümessilliklerinden birisi olan Erko, tekstil makine, aksesuar, yedek parça ve servis üzerine hizmet veriyor. Temsilciliğini yaptığı firmalara bir yenisini daha ekleyen Erko, kısa süre önce örme makinelerindeki üretim süreçlerinin iyileştirilmesine yönelik sistemler geliştiren Portekiz merkezli Smartex firmasıyla iş birliğine imza attı.

Smartex Yeni Teknolojisini Türkiye Pazarına Erko ile Tanıtacak

Ana Tavares, Smartex İletişim ve Ortaklık Başkanı 

 

Erko Genel Müdürü Roland Kunze-Concewitz, Smartex iş birliği ile ilgili şunları söyledi: “Bizim Erko’ da üçüncü nesil olarak, geçmişten gelen ve şirkette aktif olan dördüncü nesile de aktardığımız hedef ve görevimiz köklü firmamızı geliştirmektir. Amacımız her zaman tekstil sanayimiz için ileriye dönük ve proaktif olarak, yeni teknolojileri tespit ederek, geliştirmeye katkı sağlamak olmuştur ve olmaya devam edecektir. Smartex firmasının genç, dinamik ve vizyon sahibi iki kurucusu ile tanıştığımda çok heyecanlandım. Tekstil üretiminde katma değer arttırıcı ve maliyet düşürücü, yapay zekâ bazındaki Smartex sistemi ile sanayicimize yarının çözümlerini bugün sunmaktayız. Nasıl ‘sürdürebilirlik’ tekstil üretim zincirinde önemli bir yer aldıysa, dijitalleşme de bir o kadar önem kazanmaktadır. Smartex sayesinde yuvarlak örme işletmelerinde kalite kontrol prosesi kumaş üretilirken aynı anda tamamlanıyor. Yapay zeka sayesinde, zaman geçtikçe sistem hem işletmenin kalite standardını, randımanını artırıyor hem maliyetini düşürüyor. İnanıyorum ki yakın gelecekte Smartex sistemi sayesinde, nasıl pamuk iplik kalite standartları mevcut ise, yuvarlak örgü kumaşlarında da konfeksiyoncular “Smartex Standard”ında kumaş talep edeceklerdir ve müşterilerimiz “Smartex Standardı” sayesinde üretimine artı değer katmış olacaktır.”

Smartex, örme endüstrisinin otomatikleştirilmesi, dijitalleştirilmesi, şeffaflığı ve sürdürülebilirliği için benzersiz bir patentli teknoloji geliştirdi. Sistem, yuvarlak örgü makinelerinde otomatik yüzde 100 denetimi garanti ederek üretim maliyetlerini düşürüyor. Üretim aşamasında insan gözü tarafından algılanmayan kusurları bile yüzde 0’a yakın bir oranda tespit ediyor ve önlüyor. Firma, Erko mümessilliği ile Smartex sistemini Türkiye pazarıyla da buluşturdu.

Bu yeni teknolojinin tanıtımı için Türkiye’ye gelen Smartex İletişim ve Ortaklık Başkanı Ana Tavares ile bir röportaj gerçekleştirerek, yeni ürünün özelliklerini, yuvarlak örme sektörüne faydalarını ve Erko firmasıyla yaptıkları iş birliğinin detaylarını konuştuk.

Erko Genel Müdürü Roland Kunze-Concewitz ile CEO and Co-Founder of Smartex Gilberto Loureiro iş birliği anlaşmasını birlikte imzaladı.

Öncelikle Smartex hakkında bizi kısaca bilgilendirebilir misiniz? Kaç yılında kuruldunuz? Hangi alanlarda faaliyet gösteriyorsunuz?

Smartex resmi olarak 2018 yılında kuruldu. Tekstil endüstrisinin içinde birçok alan var ve bizim şu anda odaklandığımız konu; yuvarlak örme makineleridir. Örme kumaş üretimi sırasında oluşabilecek kusurları tespit etmek için kullanılan otomatik bir kamera sistemi geliştirdik. Bu yeni sistem, donanım ve yazılım olmak üzere iki bölümden oluşuyor.

Sistem,  Yuvarlak Örgü Makineleri içine yerleştirilmiş gelişmiş otomatik inceleme için kameralar ve lazerleri kapsıyor. Yazılımımız yapay zekâ üzerine kuruludur. Sistemin temel faydaları; hatalı üretimin engellenmesi, üretimin yüzde 100 denetimi ve tam izlenebilirliği sağlamasıdır.

Smartex Teknolojisi İnsan Gözünün Dahi Görmediği Kusurları Görüyor

Örme sektöründe son dönemde yaptığınız önemli fonksiyonel iyileştirmelerden ve bunun tekstil sektörüne nasıl fayda sağlayacağından bahsedebilir misiniz?

Tekstil endüstrisi son birkaç yıldır özellikle sürdürülebilirlik ve dijitalleşmeye odaklandı. Bunun nedeni sadece şirketlerin değişmek istemesi değil. Aynı zamanda moda markalarının tedarikçilerini daha sorumlu bir üretim sürecine itmeye istekli olmaları ve tüketicilerin de sorumlu olan bu tür ürünleri aramaları değişimde etkili oldu.

Geliştirdiğimiz Smartex teknolojisi sürdürülebilirliği ve dijitalleşmeyi bir araya getiriyor. Öncelikle tekstil israfını önleyebiliyoruz. Ayrıca izlenebilirlik imkânı sunuyoruz. Bildiğiniz gibi, tekstil endüstrisi tedarik zinciri çok karmaşık ve küreseldir. Bu teknoloji sayesinde tekstil üretiminin izlenebilirliğini garanti ediyoruz.

Kusurlar üretilmeye başladığında, birisi müdahale edene kadar üretilmeye devam eder. Ve birçok kusur 1 milimetreden küçüktür ve neredeyse insan gözü tarafından görülmez. Böylece bu kusurlar üretimin bir sonraki aşamasına geçer. Örneğin; bir kumaş rulosu ürettiğinizde, bu siyah bir bobine dönüşür ve içerisinde ne olduğunu kimse bilmez. Bir sonraki aşamaya yani boyama, terbiye ve baskı vb. geçtiğinde kusurlar gözden kaçabilir ve nihai ürün hatalı kumaştan üretilebilir. Bu örgü kusurlarından dolayı nihai giysiler atılır. Smartex teknolojisi sayesinde kumaş rulosunun dijital haritasını görebilirsiniz.

Firmaların tümü, kusurları ve kayıpları en aza indirmek için denetim süreçlerine sahipler. Çoğu denetim, kusurları tespit etmek için gece gündüz çalışan insanlar tarafından yapılıyor. Bu, bir kişi için zor bir görevdir, çünkü kusurların çoğunun gözle tespit edilmesi imkânsızdır. Manuel inceleme pahalıdır ve çoğu zaman kusurları yakalayamaz.

Smartex, entegre kamera sistemiyle üretim hatalarını en erken aşamada tespit ederek bu sorunu çözüyor. Tüm kusurları ve düzensizlikleri gerçek zamanlı olarak tespit etmek için Yapay Zekâ ve Bilgisayar Görüntüsünü kullanarak karmaşık tekstil kalıplarını öğreniyor ve tüm kusurları tanıyor. Bir kusur tespit edildiğinde, müdahale etmeleri ve daha fazla arızayı önlemeleri için çalışanları gerçek zamanlı olarak uyarıyor. Çalıştığımız firmaların birçoğu Smartex teknolojisinin şu anda piyasanın gereksinimlerine tam olarak cevap vereceğine inanıyor.

Smartex sistemini ne zaman piyasaya sürdünüz?

2018’den sonra resmi olarak şirketi kurduk ve Portekiz pazarı ile çalışmaya başladık. Bu tesadüfen olmadı, Portekiz küçük bir ülke ve araba ile 1 saat içinde ülkenin kuzeyindeki her tekstil fabrikasına ulaşıyorsunuz. Burada birçok firma sistemimizi kurmaya istekli oldu. 2019 yılında bazı pilot uygulamalar yaptık. Sonra İtalya ve Türkiye gibi daha büyük müşterilere satış yapmaya başladık.

 Dünya çapındaki satış ve destek ağınızdan ve ihracat yaptığınız ülkelerden bahseder misiniz? Büyüme planlarınız neler?

Daha öncede belirttiğim gibi ilk önce Portekiz pazarıyla çalışmaya başladık, burada farklı müşterilere ulaştık. Ardından İtalya’ya açıldık ve en büyük pazarımız olan Türkiye’ye gelmeye karar verdik ve çalışmalarımızı buraya odaklandırdık. Tekstil üretiminin güçlü olduğu her ülke bizim için uygun pazar anlamına geliyor.

Ana Tavares, Erko Yetkilileri Sevgi Atasert (Solda) ve Seçkin Onur Görken (sağda) ile birlikte.

“Erko, Deneyimi ve Vizyonuyla Bizim İçin En Doğru Tercih Oldu”

Mümessil olarak Erko firmasını tercih etmenizin nedeni neydi? Erko ile olan işbirliğinizin detaylarını sizden dinleyebilir miyiz?

Erko uzun süredir Türkiye pazarında faaliyet gösteren bir firma. Türkiye’ye gelir gelmez, burada kurulmuş olan, müşteri ile çok ciddi ve güçlü ilişkileri olan şirketleri aramaya karar verdik. Sadece deneyimi nedeniyle değil, aynı zamanda şirketin vizyonu nedeniyle de Erko’nun doğru bir tercih olduğunu anladık. Erko ile tekstil pazarının evrimi hakkında da aynı düşüncelere sahip olduğumuzu görüyoruz. Türkiye’de olmamız için doğru ortak olduklarına inanıyoruz. Ayrıca Erko, yuvarlak örgü için makine ve aksesuar markalarının temsilciliğini  yapıyor. Ayrıca iyi bir teknik ekibi de var. Erko’yu seçerken bunu da göz önünde bulundurduk. Çünkü kurulumları burada yapmak zorundayız ve tecrübeli teknisyenlere sahip olmak bizim için çok önemli.

“Türkiye yakında dünya pazarında büyük bir oyuncu olacak”

Türkiye, özellikle pandemi sürecinde Avrupa için yeniden önemli bir tedarik noktası haline geldi. Türkiye tekstil sektörünün önemini nasıl değerlendiriyorsunuz? Firma olarak Türkiye pazarından beklentileriniz nelerdir?

Türkiye’nin son yıllarda çok geliştiğini görüyorum. Evrimi Portekiz ve İtalya’da da gördük ama Türkiye, Avrupa’daki diğer ülkelerde olmayan farklı üretim kapasitelerine sahip. Türk imalatçılarının daha büyük hacimleri var, sipariş esnekliği var ve pazara giriş süreleri çok hızlı. Bunun yanı sıra Türkiye’nin Asya ile doğrudan bağlantısı var. Türkiye yakında dünya pazarında önemli bir oyuncu olacağını kanıtlayacak.

Türkiye’de örme sektörü özellikle pandemi döneminde çok başarılı bir performans sergiledi. Türk örmecilerin bu süreçteki performansını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Daha önce belirttiğim gibi, genel olarak firmaların performansının çok iyi olduğunu düşünüyorum. Türk üreticiler, tekstil endüstrisi tedarik zincirindeki daha güçlü bir konumu bile çok etkileyecek yeni ekipman ve teknolojilere yatırım yapmaya odaklanıyor. Smartex olarak şirketlere bu geçişte daha etkin, izlenebilir ve sorumlu bir üretime geçişte yardımcı olacağız.

Smartex olarak 2021’den beklentileriniz nelerdir? Yeni ürün ve yatırım planlarınız var mı?

Elbette yuvarlak örgü alanında çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Tekstil endüstrisi içinde farklı projelerimiz var ve yakında diğer endüstrilerle ilgili de çalışmalarımız olacak. Bir de dediğim gibi yeni pazarlarla ilgili hali hazırda devam eden projelerimiz var. Sadece Avrupa değil, tüm dünyada tekstil bulabildiğimiz her ülke bizim pazarımızdır. Önümüzdeki aylar için zaten önceden satılan yüzlerce sistemimiz var, bu nedenle 2021 bizim için çok önemli bir büyüme yılı olacak.

 

Röportaj: Dilek HAYIRLI, Z. Seda DEMİRDELEN,

COMMENTS