Tamtex, Kalite ve Farklılaşma Misyonunu GOLLER ve THEN Makineleriyle Destekliyor

Dünyadaki rakiplerine meydan okuyarak likralı, polyamid ve polyester kumaşlar geliştiren Tamtex, bu kumaşları yüksek kalitede ve sürtünme izi olmadan üretmek için GOLLER ve THEN makinelerini kullanıyor.

Tamtex, Kalite ve Farklılaşma Misyonunu GOLLER ve THEN Makineleriyle Destekliyor

Tamtex’in Kurucusu Hasan Can

Konfeksiyon üreticisi olarak faaliyete başlayan Tamtex Tekstil Konfeksiyon İmalatı ve Ticaret A.Ş., bugün Çorlu, Ordu ve Bulgaristan’daki tesisleriyle yoluna devam ediyor.

Tamtex’in Çorlu’daki 40 dönüm arazi üzerine kurulu 25.000 m2 kapalı alana sahip tesisinde Ar-Ge, örgü, baskı, boyama, kumaş satış ve konfeksiyon bölümü bulunuyor.

Aylık 600.000 kg üretim kapasitesi bulunan boyahanede, yeni yatırımlar ve modernizasyon çalışmaları ile verimliliği ve kapasitesini daha da arttırmış durumda.

Dünya giyim markalarına üretim

Ordu ve Bulgaristan’daki tesislerde konfeksiyon üretimleri gerçekleştiriliyor. Dünya markalarına yapılan konfeksiyon ürünleri, bu fabrikalarda üretilerek ihraç ediliyor. Bunların yanı sıra firmanın İstanbul ofisi, desıgner, pazarlama ve satış ekibiyle hizmet veriyor.

Tamtex’in dünya markası müşterileri arasında H&M (İsveç), Inditex Grubu (İspanya), Vero Moda, Vila, Jack&Jones, Marks&Spencer, Kappahl, Tommy Hilfiger ve Otto-Hermes Int firmaları bulunuyor.

Çevreyi Korumak ve Sürdürülebilirlik misyonu

Tamtex, karbon ve su ayak izini azaltmak için koymuş olduğu orta ve uzun vadeli hedefler doğrultusunda, tekstil sektöründeki teknolojik yenilikleri çok yakından takip ediyor. Daha az su, elektrik ve enerji tüketen teknolojik yatırımlarla birlikte güncel parkurunu yeniliyor ve yenilenebilir enerjiye yatırım yapıyor. Örneğin Tamtex bugün tükettiği elektriğin, %25’ini güneş enerjisinden sağlıyor. Önümüzdeki yıllarda oranı arttırmak için farklı yatırımlar yapmayı hedefliyor.

Firma, çevreye duyarlı, kapasite artıran, kalitesini koruyan ve yenilikçi ürünler geliştirmesine yardımcı olan teknolojilere sürekli yatırım yapıyor. Konfeksiyon üretiminde kullandığı kumaşları da kendi boyahanesinde yaptığı için en iyi sonucu veren makineleri tercih ediyor. Bu yatırımlarını Hasan Can, şöyle anlatıyor: “Sürekli gelişmek ve değisen ihtiyaçlara göre yatırımlar yapmak zorundayız.”

Bu farklılaşma ve yeni ürün geliştirme öncelikleri çerçevesinde, GOLLER yıkama ve THEN boya makineleri alan Tamtex, kumaşlarında yüksek kaliteyi sağlamakta. Özellikle likralı, polyamid ve polyester kumaşlarda dünyadaki rakiplerine meydan okuyor.

Tamtex Kurucusu Hasan CAN ile Tekstil Teknoloji Dergisi’ne özel gerçekleştirdiğimiz röportajımızda, boyahanenin kuruluşunu ve geldiği noktayı, bu süreçte GOLLER ve THEN ile yaptığı işbirliğini konuştuk.

Boyahaneyi kuruş süreciniz hakkında bilgi veriri misiniz?

1992 yılında konfeksiyon üretimine başladık. Dünya markaları için üretim yapmaya başlayınca, kullandığımız kumaşların yapısı ve kalitesi önceliğimiz haline geldi. Bu doğrultuda, üretimimizde ihtiyacımız olan kumaşı dışarıdan tedarik edemeyince, kendimiz geliştirmek ve üretmek amacıyla boyahane yatırımı yapmaya karar verdik.

1998- 99 yıllarında bu boyahaneyi alarak konfeksiyon üretimimizdeki ihtiyaçlarımızı giderecek düzenlemeler yapmaya başladık. Bizim deneyimimiz konfeksiyon üretimindeydi, boyahane çok başka ve komplike bir iş. Biz de neler yapalım, nasıl yapalım diye araştırma sürecimizde sektörün deneyimli kişileriyle görüşmeler ve işbirlikleri yaptık. Bu kişilerden birisi de İnter Tekstil’den Mehmet Özcan oldu. Bir sohbetimizde Almanya’da boyahane yatırımları yapıldığından söz edince ben de bunları görmek istediğimizi söyledim. Böylece önce Almanya’da ardından Avusturya’daki bazı firmalara gidip konuyla ilgili görüşmeler yaptık. Avusturya’da pad batch boyama sisteminin örme kumaş üretimindeki önemli yerini ve bu sistemin hem üretime hem de ürüne ve en önemlisi dünyaya olan saygısını gördük.

Çevreye duyarlı ve dünyaya dost olan bu üretim sürecini Türkiye’ye döndüğümüzde nasıl uygulayabiliriz düşüncesi ile yola çıktık.

Goller yıkama makinesi, Tamtex’in ürettiği likralı bazı fantezi ve hassas kumaş cinslerinde nihai üründe daha düzgün bir yüzey elde etmelerine olanak sağlıyor. Fikse öncesi ön yıkama yapabilme yeteneği ile mayo kumaşları ve sentetik hassas kumaşlar gibi ürünlerde, kalitesine ekstra katkı sağlıyor.

Bu süreçte sizin farklı olarak yaptığınız neler oldu?

Örneğin Almanya’daki boyahanede kumaşların büyük montanlı olarak örüldüğünü gördüm. Onların kumaş topları, bizimkiler gibi 20- 25 kg değil, 200 kg’ydi. Örme bölümümüzü kurarken bunu yapabileceğimiz makine ve teknolojilere yatırım yaptık.

Bu sistemle %7 civarında fireyi azalttık. Bu yatırımla hızlı, verimli ve rakiplerimizle savaşacak yeni bir süreci başlatmış olduk.

Boyahane işletmeciliğine getirdiğiniz farklılıklar oldu mu?

Boyahane işletmeciliği gelişen teknoloji ve dünyanın sürdürülebilirlik hedefleri doğrultusunda her geçen gün bir adım daha ileriye gidiyor. Firmalar böyle bir ortamda ancak farklılık yaratarak başarılı olabilirler. Biz de bu kapsamda, her geçen gün kendimizi daha iyi olabilmek için geliştiriyoruz. Atık yönetimi çalışmalarımızla çevresel boyutların etkisini minimuma indirmek için çalışıyoruz. Bu bağlamda, atıklarımız farklı sektörlerdeki kuruluşlarda hammadde olarak kullanılıyor. Buna ek olarak, boyahanede geri dönüştürebildiğimiz atıklarımıza bir marka değeri kazandırdık ve geri dönüştürülen kumaşlardan elde edilen ürünleri kendi markamız altında nihai tüketiciye ulaştırıyoruz.

Tamtex olarak sektörümüzün odağında insan olduğunu düşünüyoruz ve insana yatırım yapmaktan vazgeçmiyoruz. Tekstil sektöründe performansa dayalı adil ücretlendirme politikasını uygulamaya başlayan firmaların başında geliyoruz. Kadının iş hayatında güçlenmesi için Tamtex olarak büyük çaba sarf ediyoruz. Firmamız bünyesinde kadın komitesi kurarak kadınların iş hayatında aktif rol almasını ve kadın istihdamını artırmayı amaçladık.

Then Supraflow LTM boya makinesiyle; bugüne kadar sadece levent boyama teknolojisi ile boyanabilen çok elastan kumaşlar (%80 PA+%20 Lycra; mayoluk kumaşlar gibi) artık bu makine ile sorunsuz boyanabilmektedir. 

Tekstil sektörüne yön veren global markaların izinden giderek sektör ile alakalı gerekli sertifikasyon süreçlerini tamamlamaya önem veriyoruz. TSE Covid-19 güvenli üretim sertifikasını tekstil sektöründe alan ilk firmalardan biriyiz. ISO 45001, ISO 9001, ISO 14001 ve ISO 50001 sertifikasyonlarıyla birlikte yönetim sistemlerimizi, çalışma ortamımızı iyileştirdik; kalite, çevre ve verimliliği aynı çatı altında topladık. Bu çalışmalarımız doğrultusunda elde ettiğimiz sonuçlarımızı şeffaflık ilkemiz kapsamında global ve sosyal platformlarda paydaşlarımızla paylaşıyoruz

Yeni kumaşlar geliştirmeniz anlamında GOLLER ve THEN teknolojilerini tercih etmenize sebep olan etkenler neler oldu? İş birliğinizin başlangıcı ve süreci hakkında bilgi verir misiniz?

Azalan doğal kaynaklar ve artan dünya nüfusu nedeniyle kaynakların etkin kullanımının bütün sanayi kollarında uygulanması gereken bir politika haline geldiğini hepimiz biliyoruz. Teknolojik, ekolojik ve sosyal değişimler, ihtiyaç normlarında da değişim meydana getirdi ve endüstrilerin sürdürülebilir ve çevreci stratejilere yönelmesi gerekliliği ortaya çıktı.

Ve tüm bunların farkında olan bizleri destekleyeceklerini düşündüğümüz GOLLER ve THEN teknolojilerini kullanarak yola çıktık. Yaklaşık 3 yıldır birlikte çalışıyoruz.

Siparişlerinizde terminin sizin için rekabet üstünlüğü sağlıyor. Bu doğrultuda, GOLLER ve THEN makinelerinin satış sonrası hizmetlerini nasıl değerlendirirsiniz?

Kısa terminlerle üretim yapıyoruz. Bu doğrultuda makinelerimizin sürekli çalışması önem taşıyor. Goller ve Then makinelerinin satış sonrası hizmetlerinden memnunuz. Hem kurulumu ve montajı hem de servisinde eksiksiz hizmet aldık ve almaya devam ediyoruz.

GOLLER ve THEN boya makinelerinin üretiminize ve ürünlerinize katkıları, sağladığı avantajlar ve size katma değerleri hakkında neler söylemek istersiniz?

Bu makineleri tercih etmemizin başlıca iki ana sebebi var. Birinci neden çok daha düşük su tüketimi ile direk finişlenebilecek olmasıdır. Aynı zamanda proses olarak çok daha hızlı olması özellikle kısa terminli bu makinaya uygun kumaş cinslerinde bizim için önemli bir avantajdır. Su tüketiminin düşük olması yanında kimyasal tüketiminden de tasarruf sağlaması bizim için bir diğer avantaj olmuştur.

İkinci olarak likralı bazı fantezi ve hassas kumaş cinslerinde nihai üründe daha düzgün bir yüzey elde etmemize olanak sağlayan, fikse öncesi ön yıkama yapabilme yeteneği ve mayo kumaşları ve sentetik hassas kumaşlar gibi ürünlerde, kalitemize ekstra katkı sağlamıştır.

Bu sayede ürünlerimizi, en yüksek kalitede ve dünyadaki rakiplerimizden daha düşük maliyetle yapıyoruz. Bu kumaşları hem kendi konfeksiyon üretimimizde kullanıyoruz hem de gelen talepler doğrultusunda başka firmalara satıyoruz. Bu özellik bize dünya çapında rekabet avantajı sağlamasının yanında en yüksek kalitede üretim yapma olanağı da sunuyor.

Hasan CAN: Goller ve Then makineleri sayesinde ürünlerimizi, en yüksek kalitede ve dünyadaki rakiplerimizden daha düşük maliyetle yapıyoruz. Bu kumaşları hem kendi konfeksiyon üretimimizde kullanıyoruz hem de gelen talepler doğrultusunda başka firmalara satıyoruz. Bu özellik bize dünya çapında rekabet avantajı sağlamasının yanında en yüksek kalitede üretim yapma olanağı da sunuyor.

Dünya markalarının sizi tercih etmelerindeki en önemli sebep, üretimdeki bakış açınız ve anlayışınız mı?

İşimize duyduğumuz saygı, disiplinimiz, kendimizi geliştirerek hep daha iyiyi arama azmimiz bana göre müşterilerimiz tarafından da her zaman görülüp takdir ediliyor. Tamtex kurulduğundan itibaren insana ve üretim tesislerimize yaptığımız yatırımlarla, çevreye duyarlı üretim anlayışımız, modern ve verimli altyapımızla işimizi hep daha ileriye taşıdık. Müşterilerimizin taleplerini ve beklentilerini, kurumsal anlayışımız doğrultusunda hep öncelikli tuttuk.

Tamtex olarak bu değişimin hiçbir zaman gerisinde kalmadık.

Kalite anlayışımız, hızlı ve doğru servisimiz, müşterilerimizle her zaman omuz omuza yürümemiz bize her zaman kazandırdı.

Geçmişe baktığımızda, yola çıktığımız birçok müşterimizle 22 yılı aşkın çalışmanın haklı gururunu yaşıyoruz.

SUPRATEC LTM 

  • Şimdiye kadar sadece Levent boyama teknolojisi ile boyanabilen çok elastan kumaşlar (%80 PA+%20 Lycra; mayoluk kumaşlar gibi) artık bu makine ile sorunsuz boyanabilmektedir.
  • Supratec LTM yeni jenerasyon haspelsiz boyama makinelerinin Pipo tipi olanıdır. Aşağıdaki özellikleri ile çok özel kumaşları mükemmel işlemektedir.
  • Haspel yoktur
  • Sepetle düze arasında kumaşın çekildiği mesafe sadece 0,4 metredir.
  • Değişken düzelidir (dikdörtgen, soft ve jet düzeler ).
  • Makine duruş açısının, programlı olarak ayarlanabilmesi ile kuru mod (daha az su) ve Islak mod (daha fazla su) çalışma esnekliğine sahiptir.
  • 600 m/ dak kadar kumaş hareket hızına ulaşabilmektedir.
  • Her Göze 1,2 veya 3 halat yüklenebilmektedir.
  • Düzenli kumaş hareketi için hassas ayarlı pileleme düzeneği
  • Çok fonksiyonlu servis tankı düzenlemesi

GOLLER Sintensa Kontinü Yıkama Makinesi

Örgü ve hassas dokuma kumaşların ; gerilimsiz ve yüksek verimle yıkanması için geliştirilmiş özel dizaynlı bir makinedir.

Sintensa Cyclone  en ayırtedici özelliği ; yüksek viskositeli  büküm yağları, geniş moleküllü boyarlar gibi  inatçı kalıntıları çok az bir su tüketimi ve yüksek verim ile kumaştan uzaklaştıran tek veya çift tamburlu yıkama  kamaralarıdır. Kompartmanlar kompaktır. Yıkama esnasında yoğun yıkama mekaniği zaman faktörü ile yer değiştirir . Yıkama tamburu içerisindeki rotorun Cyclone teknolojisi sayesinde yıkama suyu önce kumaş içinden tambura doğru emilir ve sonra tambur üzerinden kumaşın dış yüzeyine geri uygulanır . Kumaş tambur üzerinde ve makine boyunca çok az bir gerilimle kontrollu olarak  ve hassas bir şekilde taşınır. Bu hızlı ve hassas bir yıkama işlemidir.

Sintensa model yıkama makinesi aynı zamanda çevre dostu teknlojisi ile çok daha az su kullanır ve önemli ölçüde tasarruf sağlar .

Röportaj: Z. Seda Demirdelen

COMMENTS