Taypa Tekstil ve Lenzing Geri Dönüştürülmüş Ürünlerden Koleksiyon Hazırladı

Taypa Tekstil, çok az su kullanılan ‘zero wash’ yöntemiyle tamamı geri dönüştürülmüş malzemelerden oluşan yeni bir koleksiyon hazırladı. ‘ECOllection’ adı verilen koleksiyon tekstil sektörüne dönük sürdürülebilirlik çözümleriyle tanınan Lenzing iş birliği ile geliştirildi. Koleksiyonda tekstil atıklarının yarattığı soruna da vurgu yapıldı.

Taypa Tekstil ve Lenzing Geri Dönüştürülmüş Ürünlerden Koleksiyon Hazırladı

Çevreyi kirleten sektörler arasında petrol ilk sırada, tekstil ise ikinci sırada yer alıyor. Nüfus artışının hızla yükselmesi ve tekstil üretimindeki çeşitliliğin büyük rağbet görmesi, tüketimi ciddi bir şekilde artırıyor. Bu de çevreyi kirletmeye başlı başına yetiyor. Sadece atık tekstil ürünleri değil, üretim sürecinde kaynakların hızlı bir biçimde tüketiliyor oluşu doğayı tehdit eden unsurlar arasında ilk sıralarda yer alıyor. Örneğin; bir tişört ve kot pantolon üretimi için bile yaklaşık 20 bin litre su kullanılıyor.

Bilindiği üzere Taypa Tekstil üretim tesislerine yaptığı yatırımlarla enerji ve kimyasal kullanımını yüzde 90 azalttı. Bir bardak su ile bir pantolon yıkanabilecek seviyede çözümler buldu. Şimdi ise firma, başlattığı sürdürülebilirlik çalışmalarına bir yenisini daha ekledi. Çevreye duyarlı ve yenilikçi teknolojiler kullanarak ham odundan yüksek kalitede lif üreten, Tencel, Modal, Refibra gibi patentli teknolojileri geliştiren Lenzing Group ile iş birliğine imza attı.

Bu iş birliği sonucunda, Lenzing’in ham odundan elde ettiği lif bazlı kumaşlar kullanılarak yüzde 100 sürdürülebilirliği temsil eden “ECOllection” adlı bir koleksiyon üretildi. Koleksiyonun üretiminde organik kumaşlar kullanıldı. Ayrıca tüm ipler ve aksesuarlar geri dönüştürülmüş malzemelerden seçildi. Kadın, erkek ve unisex modellerden oluşturulan koleksiyon, ‘zero wash’ olarak adlandırılan çok az suyla yıkama tekniği ile gerçekleştirildi.

Taypa Tekstil’in sorumluluğunu yerine getirdi

Taypa Tekstil’in sürdürülebilirlik hedefi, kumaşın üretiminden lojistiğine kadar tüm alanları kapsıyor. Firma, üretim tesislerinde yaptığı yatırımlarla hem çok ciddi bir verimlilik sağlıyor hem de dünyamıza ve ülkemize karşı olan sorumluluğunu yerine getiriyor.

Taypa Tekstil, tasarım stüdyosu olan CreaTay’da geliştirdiği ‘zero wash’ tekniğini lazer teknolojisiyle birleştirerek ECOllection koleksiyonunda fark yaratacak yıkama yöntemlerini kullandı. Firma, Lenzing ile yaptığı iş birliğiyle bu sürece ve koleksiyona, sürdürülebilir kumaşları ve geri dönüştürülmüş aksesuarları da dâhil etti.

Artık tüketicilerin de çevreye karşı daha duyarlı ve sürdürülebilir ürünleri tercih ediyor olması üzerine firma, Ar-Ge çalışmalarına ve bu projesindeki gibi iş birlikleriyle sürdürülebilirlik faaliyetlerine ara vermeden devam edecek.

COMMENTS