Teknomelt 50’ye Yakın Ülkeye İhracat Yapıyor

Türkiye’nin önde gelen nonwoven kumaş üreticileri arasında yer alan Teknomelt, başta Avrupa olmak üzere 50’ye yakın ülkeye ihracat gerçekleştiriyor.

Teknomelt 50’ye Yakın Ülkeye İhracat Yapıyor

Salih Ziya Gümüşer, Teknomelt Genel Müdürü 

2010 Kahramanmaraş’ta kurulan Teknomelt, nitelikli endüstriyel temizlik bezleri üretimiyle yola çıktı. 2010 yılında hizmet giren Meltblown hattında, yüksek yağ emicilik ve su iticilik gibi ana özelliklerinin yanı sıra, çıkan nihai ürüne çok fonksiyonlu özellikler kazandırılarak filtrasyon, medikal, sıvı atık temizliği, izolasyon, koruyucu elbiseler ve endüstriyel alanlarda kullanılan kumaşlar üretiliyor. 2014 yılında SMMS üretim hattı hijyen, medikal, kompozit sektörüne hizmet verebilmek amacıyla faaliyete geçti. Bu yatırım bünyesinde Water Column Tester, Rewet, Strike through time, uzama, yırtılma ve kopma mukavemet ölçebilen modern bir laboratuvar kuruldu.

Yeni Nesil Spunbond Üretimi Yapıyor

18 bin metrekarelik tesiste hizmet veren Teknomelt, PP Spunbond nonwoven hattı ile Türkiye de ilk defa düzgün yüzey görünümlü üretim teknolojisi ile yeni nesil spunbond üretimi gerçekleştirmeye başladı. Firma, 2021 yılında devreye aldığı 600 tonluk kapasiteye sahip yeni laminasyon hattı ile koruyucu tulum sektörüne nitelikli kumaşlar üretiyor.

Meltblown Alanında Türkiye’deki En Büyük Üretici Konumunda

Teknomelt Genel Müdürü Salih Ziya Gümüşer, “Yurt içinde de 500’den fazla müşteriye hizmet götürüyoruz. Özellikle Covid-19 döneminde çok fazla gündeme oturan maske sektöründe, orta tabaka diye tanıdığımız filtre özelliğini sağlayan meltblown alanında Teknomelt, bugün Türkiye’de kapasite anlamında en büyük üretici durumunda.” diyor.

2021 yılının ikinci yarısında devreye alınan Alman menşeili yeni MB hattı, Türkiye’de ilk ve tek BFE 99,9 standardında üretim yapmaya başladı. Bu hatla birlikte üretim kapasitesi 11 bin/ yıl seviyesine ulaştı.

Yıllık 11 bin ton üretim kapasitesi

100’ün üzerinde çalışanı ile gerçekleştirdiği yıllık 11 bin tonluk üretimin %45’ini ihraç eden Teknomelt, üretiminin %55’i ile iç piyasaya hizmet veriyor. Gümüşer, “Makine teknolojilerimizi her yıl ilave ekipmanlarla ve revizyonlarla güncellemek zorundayız. Makine parklarında İtalya, Almanya, Fransa, Uzakdoğu’dan ithal edilen makinelerle birlikte yerli ekipmanlar kullanıyoruz. Tamamen hijyen pazarı için yaptığımız yatırımı aynı zamanda bünyemizde ciddi bir laboratuvar ile destekledik.” diye konuşuyor.

Teknomelt’in kurulduğu günden beri Avrupa Tek Kullanımlık Ürünler ve Dokunmamış Yüzeyler Birliği’nin (European Disposables and Nonwovens Association- EDANA) üyesi olduğunun söyleyen Gümüşer şöyle devam ediyor. “2015 ve 2017 yıllarında yayımlanan TOBB ve TEPAV tarafından hazırlanan Türkiye’nin en hızlı büyüyen 100 firma listesine girdik. Bugün yıllık 11 bin ton üretim kapasitemiz var. 2019 yılında Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından akredite edildik ve onaylı Ar-Ge merkezi ile araştırma ve geliştirme faaliyetlerimize devam ediyoruz.”

 

 

COMMENTS