“Türkiye, Pandemi Döneminde En Güçlü Ortaklarımızdan Biri Oldu”

Itema Satış Müdürü, Ferdinando De Micheli, Türkiye istikrarlı bir şekilde büyüyen bir tekstil pazarı ve uzun yıllardır küresel ölçekte ilk 5 pazarımızdan biri konumunda yer alıyor. Özellikle ev tekstili sektöründeki dikkat çeken performansı sayesinde Türkiye, pandemi dönemi senaryolarında en güçlü ortaklarımızdan biri oldu.” dedi.

“Türkiye, Pandemi Döneminde En Güçlü Ortaklarımızdan Biri Oldu”

Ferdinando De Micheli, Itema Satış Müdürü

Itema Satış Müdürü, Ferdinando De Micheli Tekstil Teknoloji dergimiz için bir röportaj gerçekleştirdik. De Micheli ile pandemi sonrası dokuma makineleri sektöründe yaşanacak değişiklikleri, trendleri ve Itema’nın 2021 – 2022 beklentilerini konuştuk. Itema olarak gelecek yıl düzenlenecek ITM 2022 Fuarı için hazırlandıklarını söyleyen Micheli, “ITM 2022 Fuarı, pandeminin neden olduğu uzun süreli zorunlu duraklamanın ardından ilk fuar olacak ve son iki yıldır üzerinde çalıştığımız en son yenilikleri sunmak için mükemmel bir ortam sağlayacak. Bununla birlikte fuar, müşterilerimiz, iş ortaklarımız ve arkadaşlarımızla şahsen tekrar bir araya gelmek için kaçırılmayacak bir fırsat teşkil ediyor.” ifadelerini kullandı.

Covid-19 pandemi süreci firmanızı nasıl etkiledi? Bu zor dönemde küresel olarak dokuma makineleri sektörünün durumu hakkında ne düşünüyorsunuz ve pandemi sonrası dönem için öngörüleriniz nelerdir?

Pandemi, kişisel yaşantımızı ve çalışma hayatımızı büyük ölçüde etkiledi ve hepimizin ‘‘yeni normale’’ hızlı bir şekilde uyum sağlamasını gerektirdi. Şirketimiz bu süreçte, hem çalışanlarımıza güvenli bir çalışma ortamı sağlamak hem de iş sürekliliğini gerçekleştirmek ve dünya çapındaki müşterilerimize destek olabilmek için yerel ve uluslararası otoriteler tarafından önerilen tüm güvenlik önlemlerini uyguladı.

Genel olarak dokuma makineleri endüstrisi, geleneksel çalışma biçimlerini değiştirdi, daha dijital çalışma ve toplantı yöntemleri izleyerek, pandemi sürecinin zorluklarını örnek bir esneklik ruhuyla karşıladı.

Pandemi sonrası dönemde tekstil sektöründe ihtiyaç duyulan ürünlerde, üretim modellerinde ve tedarik noktalarında bazı değişiklikler olacak. Sizce sektör içinde ne gibi değişiklikler yaşanacak?

Covid-19 salgını, küresel tedarik zincirlerini yeniden değerlendirmemiz ve nihai müşterilerimiz için kıymet yaratmanın yeni yollarını bulmamız gerektiğini açıkça ortaya koydu. Bu nedenle, tüm tekstil endüstrisinin ekosistemine fayda sağlayabilecek çözümler bulabilmek adına pandemi sürecinin masaya getirdiği yeni sorunlara en uygun cevapları bulmak için iş ortaklarımız ve tedarikçilerle birlikte çalışıyoruz.

 “Müşterilerimize Tamamen Dijital Bir Deneyim Sunmak İçin Çalışmalarımıza Devam Ediyoruz”

Dokuma makineleri sektöründe önümüzdeki yıllarda ne gibi yenilikler ve gelişmeler bekleniyor?

Önümüzdeki yıllarda tekstil sektörünü derinden etkileyecek iki ana trend; şüphesiz dijitalleşme ve sürdürülebilirlik. Gerçekten de, git gide faaliyetlerimizin çevresel ayak izini azaltmak için geleneksel iş modelimizi yeniden değerlendirme ihtiyacı her zamankinden daha fazla artıyor.

Öte yandan pandemi süreci, akıllı, dijital ve reaktif bir şekilde tepki verebilmenin önemini ortaya çıkardı: dijitalleştirme, Itema’nın temel itici gücüdür. Her zaman için müşterilerimizin yanlarında olmak adına ve onlara tamamen dijital bir deneyim sunmak için çalışmalarımıza devam edeceğiz.

Türkiye pazarı Itema için ne kadar önemli – ve bu bölgedeki ticari faaliyetlerinizin hacmi ne kadar?

Türkiye istikrarlı bir şekilde büyüyen bir tekstil pazarı ve uzun yıllardır küresel ölçekte ilk 5 pazarımızdan biri konumunda yer alıyor. Özellikle ev tekstili sektöründeki dikkat çeken performansı sayesinde Türkiye, pandemi dönemi senaryolarında en güvendiğimiz iş ortaklarımızdan biri oldu.

Yıllar içinde, değerli ve uzun vadeli ilişkiler kurduk. Yerelde bulunan yetenekli satış ve servis temsilcilerimizin ekipleri sayesinde Türk dokumacısına ihtiyaç duyduğu tüm desteği sıkıntı yaşamadan sağlayarak müşteri tabanımızı güçlendirmek için sürekli olarak yeni ortaklıklara açık durumdayız.

“Satış Hacmi Açısından En İyi Yıllardan Birini Yaşıyoruz”

Itema olarak 2021 ve 2022’den beklentileriniz nelerdir?

Piyasalarda pandemi sürecinin neden olduğu belirsizliklere rağmen, Itema olarak tüm üretim tesislerimizde hâlihazırda 2022’nin ilk bölümünü kapsayan siparişler sayesinde satış hacimleri açısından en iyi yıllardan birini yaşıyoruz.  Bu durum rapierli, hava jetli ve tahrikli tüm atkı atma portföyümüz için geçerli. Bunun yanı sıra, birçok yeni Müşterimizin olması, pazardaki artan varlığımıza tanıklık ediyor ve bizi çok memnun ediyor. Tüm bu saydıklarım, 2022 yılına gelecek vaat eden bir yıl olarak bakmamızı sağlıyor.

 “ITM 2022, Yeniliklerimizi Sunmak İçin Mükemmel Bir Ortam Sağlayacak”

ITM 2022’de sergilemeyi düşündüğünüz yeni ürünleriniz var mı? Fuardan beklentileriniz nelerdir?

ITM 2022 Fuarı, pandeminin neden olduğu uzun süreli zorunlu duraklamanın ardından ilk fuar olacak ve son iki yıldır üzerinde çalıştığımız en son yenilikleri sunmak için mükemmel bir ortam sağlayacak. Bununla birlikte fuar, müşterilerimiz, iş ortaklarımız ve arkadaşlarımızla şahsen tekrar bir araya gelmek için kaçırılmayacak bir fırsat teşkil ediyor.

Itema, ziyaretçileri en zorlu müşterilerin ihtiyaçlarını karşılamak ve aşmak için tasarlanmış bir ürün yelpazesi ile karşılayacak ve dokuma sektöründe inovasyona ve Made in Italy mükemmelliğine olan bağlılığını bir kez daha teyit edecek.

Röportaj: Dilek Hayırlı

COMMENTS