“Türkiye’de Dokuma ve Terbiye Alanındaki Konumumuzu Güçlendirmeyi Amaçlıyoruz”

Santex Rimar Group, pandemi döneminde müşterilerine kesintisiz destek vermek için faaliyetlerini tam güvenlik içerisinde sürdürdü. Firma yeni dönemde, ürün yelpazesini genişletmek ve daha fazla müşteri memnuniyeti için küresel satış sonrası destek ekiplerini artırmayı hedefliyor.

“Türkiye’de Dokuma ve Terbiye Alanındaki Konumumuzu Güçlendirmeyi Amaçlıyoruz”

Santex Rimar Group CEO’su Simone Rancan

 

Dokuma, tekstil terbiye, teknik tekstil ve temiz teknolojiler için makine üreticisi olan Santex Rimar Group, dünya pazarının önde gelen oyuncuları arasında yer alıyor. Pandeminin en şiddetli olduğu dönemlerde yaptıkları hazırlıklar sayesinde artık yükselişe geçmeye hazır olan firma, genişlemesini iki yönde yapmayı planlıyor: Birincisi; yenilikçi ve son teknoloji ürünlerle ürün yelpazesini genişletmek (Terbiye makineleri ve Ram makineleri), ikincisi de; daha fazla müşteri memnuniyeti için küresel satış sonrası ve servis ekiplerini artırmak.

Santex Rimar Group CEO’su Simone Rancan ile ’İtalya Özel Sayısı’ için bir röportaj gerçekleştirdik. Son iki yıl içerisindeki en önemli teknik yeniliklerinden ve güncellemelerinden bahseden Rancan, Türkiye pazarıyla ilgili de önemli açıklamalarda bulundu. Rancan, “Türkiye en önemli pazarlarımızdan biri. Genişleme programımızı kolaylaştırmaya hazır, istekli, yetenekli ve güçlü yerel ekibimizle birlikte dokuma ve terbiye alanındaki konumumuzu güçlendirmeyi amaçlıyoruz.” dedi.

İtalya’daki ve dünyadaki bütün iş sektörleri salgından ciddi bir şekilde etkilendi. 2020 yılı şirketiniz açısından nasıl geçti? Pandemiyi minimum hasarla geçirecek bir yol haritası geliştirebildiniz mi?

Maalesef müşterilerimizin çoğu yıl içinde bir miktar ciro kaybı yaşadı. Ancak son zamanlarda iyileşme belirtileri görmeye başladık. Pandemi, her bir firmayı olduğu gibi bizim şirketimizi de etkiledi, ancak müşterilerimize kesintisiz destek vermek için faaliyetlerimizi tam bir güvenlik içerisinde sürdürmeyi başardık. Şimdi işlerin düzeldiğini açıklamaktan memnuniyet duyuyoruz. Pandeminin en şiddetli döneminde yaptığımız hazırlıklar sayesinde artık yükselişe hazır ve gelecekteki işler için iyi bir konumdayız.

Son iki yıldaki en önemli teknik yeniliklerinizden ve güncellemelerinizden bazılarını anlatabilir misiniz?

Burada üç yenilikten özellikle bahsetmek gerekiyor. İlk olarak, harika haberler verebiliriz: Santaframe geri döndü. Bu yüksek performanslı Santex ram makinesi, yüksek kaliteli proses ve hızlı yatırım geri dönüşü sunan yeni versiyonuyla popüler günlerine dönmeye hazır.

Düşük enerji kullanımı ve yüksek performansın birleşimiyle üretilen ram makinesi özel teknolojisi sayesinde, düşük atık büzülme, mükemmel yüzey parlaklığı ve yumuşak dokunuş gibi üçlü avantajlar sağlıyor.

Daha sonra, kumaşlar için üretilen açık halde sıkıştırma ve terbiye alanında olağanüstü bir yeniliği duyurabiliriz. Compas sistemi, ‘zor’ ve yüzde 100 viskon malzemeler dâhil, hem örme hem de dokuma kumaşlarda mükemmel büzülme sonuçları vermek için başarılı bir performans sergiliyor. Bu konsept, kumaş sıkıştırmayı geliştirmek ve kontrol etmek için seçilebilir bir elastikiyet değerine kadar ön gerilim sağlayan özel bir kayış kullanıyor.

Dokumacılar için İtalya’da tasarlanan ve üretilen yepyeni bir rapierli dokuma makinesi sunuyoruz. 2Fast, tanınmış Smit markası altında yüksek hızlı bir makinedir. ‘Flexible Advanced Shuttleless Technology’nin (Esnek Gelişmiş Mekiksiz Teknoloji) kısaltması olan Fast, son gelişmeler, kompakt bir tasarım ve rekabetçi performansa sahiptir.

Üç heyecan verici gelişme – Santaframe, Compas ve 2Fast – Santex Rimar Group altında birleşen markaların yenilikçi gücünü vurgulayan en yeni ürünlerden sadece birkaçıdır.

Müşteri geri bildirimleri, günümüz makinelerinin en önemli özellikleriyle ilgili size neler söylüyor?

Müşterilerimizin bizden istediği ilk şey ve makinelerimizden bekledikleri tam olarak güvenilirlik.  Müşteriler uzaktan izleme ve otomatikleştirilmiş üretim kontrolüne giderek daha fazla ilgi duymaya başlıyor. Sürdürülebilirlik de önemli ve devam eden bir eğilimdir. Burada, fabrikaların kârlı bir şekilde çalışmasına yardımcı olurken aynı zamanda ekolojik gereksinimleri karşılayan en yeni Santashrink kurutucuda olduğu gibi gelişmiş teknolojiler sunuyoruz. ESC (Energy-Saving Chamber), Santashrink’ten gelen egzoz havasını yeniden kullanmak için geliştirildi ve aynı miktarda ısıtma enerjisinden üretim kapasitesini% 15 ila 17 artırdı.

Dünya çapındaki satış ve destek ağınızı nasıl organize ediyorsunuz ve hangi ülkelere ihracat yapıyorsunuz?

Doğrudan kendi yerel organizasyonlarımız, mümessilliklerimiz ve temsilcilerimiz aracılığıyla dünyanın dört bir yanındaki tüm büyük tekstil pazarlarında güçlü bir mevcudiyete ve ihracat ağına sahibiz. Müşterilere yakın yerlerde konumlanmış, yerinde desteğe hazır, yerel ve yüksek eğitimli satış ve servis ekipleri sayesinde müşterilerimizle ilişkilerimiz çok güçlüdür. Pandemi sırasında da bu ekiplere güvenebileceğimizi gördük.

Büyüme planlarınız neler?

Genişlememizi iki yönde hedefliyoruz: Yenilikçi ve son teknoloji ürünlerle ürün yelpazesini genişletmek (Terbiye makineleri ve Ram makineleri); ve daha da fazla müşteri memnuniyeti için küresel satış sonrası ve servis ekiplerimizi artırmak.

Türkiye en önemli pazarlarımızdan biri. Genişleme programımızı kolaylaştırmaya hazır, istekli, yetenekli ve güçlü yerel ekibimizle birlikte dokuma ve terbiye alanındaki konumumuzu güçlendirmeyi amaçlıyoruz.

2021’in ilk aylarında pandeminin etkilerinin devam edeceği görülüyor. Cari yılın geri kalanında Santex Rimar Group’tan beklentileriniz nelerdir? Yeni projeleriniz ve yatırımlarınız var mı?

İlk yarıda maalesef daha yavaş olsa da 2021 için kesinlikle bir toparlanma bekliyoruz. Artık trendlerin doğru yönde ilerlediğini görebiliyoruz ve iş dünyasının 2021’in ikinci yarısında daha fazla ilgi göreceğine inanıyoruz. Daha önce belirttiğim gibi, gelecekteki hedeflerimiz arasında; hem ürün yelpazemizi hem de küresel varlığımızı genişletmek, ayrıca ek yatırıma odaklanmak var.

 

Röportaj: Dilek HAYIRLI

COMMENTS