Savio’nun Yeni Sahibi Vandewiele Oldu

Alpha Private Equity, Savio Group'un yüzde 100'ünün Belçikalı Vandewiele şirketine satışı için anlaşma yaptı. Satın alma işleminin 2021 baharında tamamlanması bekleniyor. Satışın mali şartları ise açıklanmadı.

Savio’nun Yeni Sahibi Vandewiele Oldu

Alpha Private Equity bünyesinde yer alan Itaca Finance S.A., geçtiğimiz yılın sonlarında Savio Group’un yüzde 100’ünün tekstil makinelerinin üretimi ve kurulumunda faaliyet gösteren Belçikalı küresel lider bir grup olan Vandewiele’e satışı için bir anlaşmaya vardı.

1911 yılında kurulan ve merkezi Pordenone’de (İtalya) bulunan Savio Group, İtalya, Çin, Hindistan, Belçika, Almanya, İsviçre ve Çek Cumhuriyeti’nde faaliyet gösteriyor. Savio, tekstil endüstrisi için sarım makineleri ve kalite kontrol cihazlarının lider tasarımcısı ve üreticisi konumunda yer alıyor. Savio,  2019 yılında 270 milyon Euro konsolide gelir elde etti.

1880 yılında Belçika’nın Kortrijk şehrinde kurulan Vandewiele, dünya çapında tekstil ve elektronik müşterilerine hizmet vermek için geliştirdiği Mekatronik çözümlerinde (mekanik ve elektronik mühendisliğinin birleşimi) bir dünya lideridir. Yeniliğe ve sürekli uzun vadeli vizyona odaklanma, yeni dijital çağda her iki şirket için de daha fazla büyümeye imkân sağlayacak. Vandewiele, 3000’den fazla çalışanıyla 2019’da 370 milyon Euro gelir elde etti. Firmanın Belçika, Çin, İtalya, Fransa, İsveç ve Almanya’da fabrikaları bulunuyor.

Satın alma işlemi, hem ticari hem de operasyonel açıdan önemli sinerjilerden yararlanarak Savio’nun uluslararası ve endüstriyel gelişimini güçlendirmeyi amaçlıyor.

Alexander Zschokke, Savio Group’un Yönetim Kurulu Başkanı olarak görevine devam edecek.

Savio Group Başkanı Alexander Zschokke, “Bu zorlu dönemde önemli oyunculardan bu kadar güçlü bir ilgi görmek Savio’nun stratejik değerinin kabul edilmesidir.  Uzun vadede, Vandewiele Grubunun bir parçası olmak, inovasyon, operasyonel mükemmellik ve ticari gelişime odaklanan girişimcilik kültürümüzü koruyacaktır.” diye konuştu.

Vandewiele CEO’su Charles Beauduin şunları söyledi: “Güçlü geleneği ve teknolojisiyle Savio Grubunu ağırlamaktan son derece gurur duyuyoruz. Teknolojik yeteneklerimizin, Ar-Ge ve endüstriyel operasyonlarımızın bir araya gelmesi, önümüzdeki birkaç yıl içinde güçlü bir şekilde büyümemizi sağlayacak.”

Alpha Özel Sermaye Ortağı Paolo Magni şu yorumu yaptı: “Satın alım işleminin başlamasından bu yana, Savio’nun teknolojik liderliğini sağlamlaştırma, büyük Ar-Ge yatırımlarından yararlanma, yenilikçi ürünlerin başarılı lansmanı, stratejik birleşme ve satın alma işlemlerinin yürütülmesinde onları desteklemek adına Yönetim ile yakın bir şekilde çalıştık. Sonuç olarak Savio’yu dünya lideri konumuna getirdik. Vandewiele tarafından satın alınması, ilgili endüstriyel ve ticari sinerjileri geliştirebilecek ve teşvik edebilecek sağlam operasyonel ve finansal yeteneklere sahip güçlü bir endüstriyel hissedara güvenecek olan Savio için, yeni bir büyüme aşamasına işaret ediyor. Şirketin güçlü gelişimini ve yeni sahipleri ile yolculuğunun devamını takip etmeyi heyecanla bekliyoruz.”

COMMENTS