Uster’in HVI Spectrum Pamuk Analiz Cihazı, Pamuğun Tarihinin Bir Parçası

7 Ekim her yıl ‘Dünya Pamuk Günü’ olarak kutlanıyor. Bu yılki kutlamalar kapsamında; Almanya'nın Bremen kentindeki Übersee-Müzesi'nde dünyanın en önemli doğal elyafı olan pamukla ilgili bir sergi açıldı. Übersee Müzesi küratörleri, Uster’in HVI Spectrum pamuk analiz cihazına, pamuğun temel tarihinin bir parçası olarak yer ayırdı.

Uster’in HVI Spectrum Pamuk Analiz Cihazı, Pamuğun Tarihinin Bir Parçası

Pamuğun kültürel tarihine büyüleyici bir bakış sunan sergide, yumuşak elyafla ilgili şaşırtıcı, yeni ve aynı zamanda çarpıcı hikayeler paylaşıldı. Uster yetkilileri; Übersee Müzesi küratörlerinin, HVI’yı pamuğun temel tarihinin bir parçası olarak gördükleri için gurur duyduklarını açıkladı. Uster’in pamuk sınıflandırma aracı sergilenmek üzere seçilen ürünler arasında yer aldı. Ziyaretçiler; renk, uzunluk ve fiyat belirlemek için test cihazını deneme fırsatı buldular. Bremen Cotton Exchange’in bu yılki yıldönümü bu özel serginin başlamasında önemli bir rol oynadı. Bremen Cotton Exchange 150 yıldır yetkinliği, tarafsızlığı ve otoritesi ile küresel pamuk ticaretine önemli ölçüde yön veriyor.

Birçok Ürünün Hammaddesi: Pamuk

Kot pantolondan banknotlara kadar pek çok alanda günlük hayatımızı pamuksuz hayal etmek neredeyse imkânsız. (ABD kâğıt parası %75 pamuk ve %25 keten ile yapılır), Kabarık lif, birçok farklı üründe ideal ve çok takdir edilen bir hammadde olarak bulunuyor.

Pamuk, 14 kalite özelliği ile tam olarak tanımlanabilir: Bunlar, lifin uzunluğu, mukavemeti, inceliği, rengi, olgunluğu, çepel ve nem içeriğidir.. Bir hammadde olarak pamuğun değeri, kalitesine bağlıdır. Anahtar faktörler, uzun ve düzgün lif uzunluğu, her uygulama için optimum incelik ve değerli lifler için yüksek mukavemettir.

70 Ülkede HVI Ünitesi Kurulu

Bazı pamuk yetiştiricileri ve tüccarları, bir parti pamuğun doğru fiyatını belirlemek için yılların deneyimine güveniyor ancak dünya pamuk üretiminin yarısından fazlası Uster Technologies’in Yüksek Kapasiteli Cihazları (HVI) tarafından objektif olarak sınıflandırılabilir. HVI, pamuk kalitesinin verimli bir şekilde sınıflandırılması için en doğru ve tekrarlanabilir test sonuçlarını sağlıyor ve 70 ülkede 3.300’den fazla kurulu ünitesi bulunuyor.

Balya karışımı ve verimliliğin ölçümü 

İplik fabrikaları için pamuk satın alma, maliyetlerin %50’sinden fazlasını oluşturuyor. Bu açıdan doğru seçim yapmak oldukça önem arz ediyor. Balyalar kaliteye ve son kullanıma göre ayrılarak en önemli veriler temelinde yapılıyor. HVI’dan elde edilen veriler hem kalite hem de maliyet açısından eğirme operasyonlarında yapılan üretimlerin ilk basamağını oluşturuyor.

İplik üretimindeki en maliyetli hatalardan birisi; eğirme hazırlığından önce balya karışımındaki hammaddenin özensiz kontrolünden kaynaklanıyor. Bu yüzden fazla atık, gereksiz kesintiler, yeniden işleme ve müşteri taleplerinin olumsuz mali etkilerini en aza indirmek için eğirme hazırlık aşamalarında da elyaf testi yapmak gerekiyor. Kârlı üretimden başka bir elyaf ölçüm cihazı sorumludur: Uster AFIS Pro 2, iplikhanedeki modern proses optimizasyon teknikleri için gerekli olan temel verileri ve proses kontrolünde en iyi uygulamaları sağlıyor.

Pamuk 8 Bin Yıldır İnsanları Giydiriyor

Pamuk hikâyesi 5.000 yıl öncesine dayanıyor. Pamuğun sanayileşmenin itici gücü olduğunu biliyor muydunuz? Günümüzde pamuk lifi giyim ve kozmetik ürünlerinde bulunuyor. Uygulamalar, tuvalet kağıdının icadından kot pantolonların araç yapı bileşenlerine geri dönüştürülmesine kadar uzanıyor. Pamuğun kullanımına dair ilk kanıt, Hindistan ve Pakistan dolaylarında bulundu. Ayrıca pamuğun tarihi, MÖ 6.000’e kadar uzanıyor. Bu da pamuğun, 8000 yıldan fazla bir süredir insanları giydirdiği anlamına geliyor.

COMMENTS