“2020’de Türkiye ve Pakistan Gibi Ana Ev Tekstili Pazarlarına Yönelmek İstiyoruz”

1999 yılında Esmalglass ve Itaca, teknoloji, ürünler, teknik yardım ve tasarım alanında bir grup lideri olan Esmalglass-Itaca Grubu'na katıldı. Günümüzde şirket, dünyadaki en önemli seramik pazarlarında konsolidasyona giderek büyüdü ve sektörde dünyanın ilk üç şirketi arasında yer aldı. Dünya genelinde 1.000'den fazla kişi aynı amaçla çalışıyor: Müşteri memnuniyeti.

“2020’de Türkiye ve Pakistan Gibi Ana Ev Tekstili Pazarlarına Yönelmek İstiyoruz”

1999 yılında Esmalglass ve Itaca, teknoloji, ürünler, teknik yardım ve tasarım alanında bir grup lideri olan Esmalglass-Itaca Grubu’na katıldı. Günümüzde şirket, dünyadaki en önemli seramik pazarlarında konsolidasyona giderek büyüdü ve sektörde dünyanın ilk üç şirketi arasında yer aldı. Dünya genelinde 1.000’den fazla kişi aynı amaçla çalışıyor: Müşteri memnuniyeti.

Esmalglass firması, 1978 yılında cam hamuru, sır ve seramik renklerinin pazarlanması ve üretilmesi amacıyla Vila-real’de (Castellón, İspanya) kuruldu. Bir yıl sonra, ilk eritme fırını tasarlayıp inşa ettikten sonra, Esmalglass endüstriyel ve ticari faaliyetlerine, kimsenin niyet etmediği teknik destek, tasarım ve geleceğin garantisine dayanan bir hizmet anlayışı sunarak başladı. Şirket, seramiklerin ana pazarlarında uluslararası bir implantasyon standardı geliştirdi ve ilk merkez 1979’da İtalya’da kuruldu. Esmalglass büyümeye devam etti ve İngiltere, İtalya, Portekiz ve Brezilya’da yeni merkezler açtı.

Buna karşılık Itaca, faaliyetlerine 1989 yılında seramik renklerinin üretimi ve ticaretine adanmış La Pobla Tornesa’da (Castellón, İspanya) başladı. 1999 yılında Esmalglass ve Itaca, teknoloji, ürünler, teknik yardım ve tasarım alanında bir grup lideri olan Esmalglass-Itaca Grubu’na katıldı.

Esmalglass-Itaca Grubu’nun Inkjet Proje Müdürü Jesús Fernández ile Tekstil Teknoloji dergimiz için bir röportaj gerçekleştirdik.

ITACA olarak dijital çözümlerde uzmanlaşmış markalardan birisiniz. Bu uzun vadeli başarının sırrı nedir? Felsefenizi nasıl açıklıyorsunuz?

Esmalglass-Itaca’da yaptığımız satışların yalnızca müşterilerimizle kurduğumuz ortaklığın bir sonucu olduğuna inanıyoruz. 400 kişilik bir ekiple müşterilerimizle el birliği ile çalışıyoruz ve her iki tarafın teknoloji, ihtiyaçlar ve gelecekteki gereksinimler hakkında bilgi edindiği bir ortak yaşam geliştiriyoruz. Bu yaklaşımın, 20 yıllık başarılı performans geçmişimizle, yüzde 37 dijital mürekkep pazar payına sahip olduğumuz doğal pazarımız olan seramiklerde çok yararlı olduğunu kanıtladığımıza inanıyoruz. Bunun dijital pigment baskının başarısı için kilit bir öneme sahip olduğunu düşünüyoruz.

ITACA ürünlerini rakiplerinden ayıran en önemli özellikleri nelerdir?

Asıl ürün hakkında konuştuğumuz vakit, yoğunluk, canlılık, yıkanabilirlik, dayanıklılık gibi elle tutulabilen değerlerden bahsediyoruz. Ancak biz sadece mürekkep tedariki yapmakla kalmıyor, aynı zamanda üstün hizmet anlayışımız ve müşterilerimize daha fazla özgürlük imkânı veren yaklaşımımız ile birinci sınıf kalite sunmaya gayret ediyoruz.

Rekabet gücünüzü artırmak ve kalitenizi korumak için teknoloji alanında yatırımlar yaparken nelere dikkat edersiniz, kriterleriniz nelerdir?

İlk olarak, kaliteyi sadece korumakla kalmayıp, onu geliştirmeye de çalışıyoruz. Tüm dijital ortaklar ve kimyasal ürün tedarikçileri ile yakın temas halindeyiz. Küresel bir dünyada sadece kaliteyi korumak ve maliyetleri düşürmek artık yeterli gelmiyor. Yeni teknolojiler geliştiriyor ve kullanıyoruz. Odaklandığımız tek şey maliyetlerimizi azaltmak değil.

Bize dünya çapındaki satış ve teknik destek ağınızdan ve ihracat yaptığınız ülkelerden kısaca bahseder misiniz?

Esmalglass-Itaca grubu şu anda 26 ülkede bulunan yan kuruluşları ile dünya çapında 50’den fazla ülkeye hizmet veriyor. 400’den fazla profesyonelden oluşan teknik destek ve tasarım ekibimiz müşterilerimiz için tam zamanlı olarak çalışıyor.

İhracat pazarları açısından değerlendirdiğinizde, Türkiye’nin şirketiniz için önemi nedir?

Dünyadaki en büyük tekstil üreticilerinden ve ihracatçılarından biri olan Türkiye kilit bir stratejik pazar olma özelliğine sahip.

ITACA için 2019 yılı nasıl geçti? Kısaca değerlendirir misiniz?

2019 yılı, 6 yıllık geliştirme sürecini içeren bir projenin ticari olarak piyasaya sürülmeye hazır hale gelişine tanık oldu. Bu yıl, başarılı bir şekilde çözüme kavuşturduğumuz birçok zorluğun yaşandığı, İspanya’da elde etmeyi ve savunmayı başardığımız dijital tekstil pigment yazıcıları pazarında payımızı  yüzde 65’e çıkardığımız heyecan verici bir yıl oldu.

2020 hedefleriniz ve yatırımlarınız hakkında bilgi verebilir misiniz?

İçinde bulunduğumuz 2020 yılında, Türkiye ve Pakistan gibi ana ev tekstili pazarlarına yönelmek istiyoruz. Ayrıca, şirketimizi pigmentler için en yüksek performanslı çözümlerden biri olarak piyasada konumlandırmayı başardık. Biz Alicante’deki İspanyol ev tekstili grubunda lideriz ve bu başarıyı diğer ülkelerde de tekrarlamak istiyoruz.

Röportaj: Dilek HAYIRLI

COMMENTS