UCMTF: Fransız Makine Üreticileri ITMA’dan Yeni Siparişlerle Döndü

UCMTF Başkanı Bruno Ameline tekstil üreticilerine, “Fransız Tekstil Makineleri; donanım, yazılım ve hizmet alanlarında sizlere teknoloji çözümleri sunuyor." dedi. ITMA' ya ilişkin ise “Barselona fuarı, sipariş süreçlerini tamamlama ve yeni siparişler alma konusunda oldukça verimli bir etkinlik oldu.” ifadelerini kullandı.

UCMTF: Fransız Makine Üreticileri ITMA’dan Yeni Siparişlerle Döndü

UCMTF Başkanı Bruno Ameline tekstil üreticilerine, “Fransız Tekstil Makineleri; donanım, yazılım ve hizmet alanlarında sizlere teknoloji çözümleri sunuyor.” dedi. ITMA’ ya ilişkin ise “Barselona fuarı, sipariş süreçlerini tamamlama ve yeni siparişler alma konusunda oldukça verimli bir etkinlik oldu.” ifadelerini kullandı.

Ameline şöyle devam etti. “ITMA Barselona iyi bir fuardı ve küresel ekonomik büyümenin yanı sıra ABD ve Çin’in gümrük vergileri ve ticari müzakerelerine dair makro belirsizlikler olmasaydı, belki de rekor kırılacaktı, fakat kısa vadede elde edilecek sonuçlardan daha önemli bir etkinlik oldu. Müşterilerimizle/uzun vadeli ortaklarla işimizin geleceğini en üst düzeyde tartışma ve sektörü şekillendiren ana trendleri birlikte analiz etme imkânı bulduk.”

Eko-sorumluluk

İlk trend, eko-sorumlulukla ilgili talepler. Bu talepler son tüketiciden geliyor. Eylül 2019’da Fransız Moda Enstitüsü tarafından yayınlanan bir araştırma,  ITMA fuarından sonra 5000 Avrupalı (Fransa, Almanya ve İtalya) ve Amerikalı tüketicilerle yapılan bir anket, tüketicilerin moda alanında çevreye karşı duyarlı ve sorumlu üretime ilişkin yüksek talep ve beklentileri olduğunu gösterdi. Hammaddeler doğal veya çevre dostu olmalı, geri dönüşümlü ürünler kabul edilebilir seviyede ve üretim süreci de kısmen de olsa yerel olmalı. Araştırmaya göre, eksik olan şey ise sorumluluklar ve müşterilerden gelen baskılar nedeniyle birçok üretici ve perakendecinin, tüm paydaşlara karşı ve dünyamızın geleceği için bir taahhüt içinde olsalar da yasaların öngördüğünden fazlasını yapma noktasına gelmiş olması ve hatta buna rağmen, birçok üreticinin ve perakendeci sorumluluklarının farkında oldukları halde bu ürünlerin yeterince tedarik edilmekte olması.

Enerji tasarrufunun en etkili yollarından biri, süratle ilgili eksiklikleri gidermek ve aynı zamanda üretim sürecinde kaliteyi arttırırken enerji tasarrufu sağlamak için yakın döngü kontrol sisteminde kullanılabilecek servo motorları sisteme adapte etmektir. Örneğin, NSC Schlumberger, yün ve yün benzeri elyaflar gibi uzun elyafları işlemede kullanılan tekstil makineleri üzerine çalışan küresel uzmanlar, ERA penye makinesi için çoklu servo motor tahrikli bir tasarım geliştirdiler.

Bu yeni sürücü ile ana kontrol ekranı üzerinden ayarların çoğunu yapmak mümkün. GC zincir halkası aynı zamanda ana kontrol ekranında daha fazla ayar yapılmasını sağlayan servo motorlarla harekete geçen ilave eksenlerden de faydalanıyor. Tüm bu yeni servo motor sürücüleri, tekstilde kaliteyi artıracak standart dişli kutuların kullanımından elde edilenden daha hassas ayarları mümkün kılıyor. Üstelik bu yeni sürücüler ve yeni teknoloji sayesinde tarifler her makineye kaydedilebiliyor ve makineler arasında veri alışverişi de Ethernet bağlantısıyla makinelere uzaktan erişimde olduğu gibi İmalat Uygulama Sistemi (MES – Endüstri 4.0) üzerinden mümkün.

Endüstri 4.0

İkinci trend ise Endüstri 4.0. İplik sensörleri ve iplik kesim sektöründeki 30 yıllık deneyim sayesinde Fil Control işleminde ihtiyaç duyulan daha fazla sensör elde ediliyor.

Fil Control Ar-Ge ekibinin 5 yıllık geliştirme çalışmasının ardından, ring iplik piyasası şimdi Motion Reflective Sensor ile çalışmaya hazır. Şirket, iplik makinelerinde düşük maliyetle daha iyi kalite takibi için kontrol ve optimizasyon sağlayan ring iplik eğirme makinelerine yönelik iMRS-P hız sensörlerine gelen yüksek talepten oldukça memnun. Lastik ve halı ipliği bükümleri için geliştirilen yeni Hareket İpliği Gerginlik sensörü, yıllar boyunca homojen çıkış sinyali sensörleriyle güvenilir bir ürün elde etmeye çalışan birçok iplik üreticisinin dikkatini çekti. Bu kanıtlanmış kalite sayesinde Fil Control, birden fazla sözleşme imzalama imkânı buldu.

Halı ipliği işlemede dünya lideri Superba uygulama alanını genişletti. Yeni Superba B403 otomatik sarıcı, bireysel mil motorizasyon tahriki sayesinde pozisyon başına tek bir gerilim sensörü ile gerçek bir teknolojik atılım gerçekleştirdi.

Sabit tansiyon sarma işlemi, oldukça hassas bobin uzunluğu ölçümü ve her iplik konumu için benzersiz kalite kontrolü sağlayarak sarım kalitesinde yeni fırsatlar sunuyor. Bulut bilgi işlem sistemiyle çalışan yeni Vandewile Texconnect denetleme sistemine bağlanan B403, Fabrika 4.0 konseptinin bir parçasıdır. Üreticilerin en yüksek kalitedeki halıları en ekonomik fiyatlarla üretmelerini sağladığı gibi tahmini bakım gerçekleştirmek ve iplik israfını azaltmak için iplik gerginliği verilerine kolay erişim sağlamaktadır. Yeni çok katmanlı sıcak hava ısı ayar hattı DHS3 ise, benzersiz bir düzlük derecesi ve ipliğe homojen sabitleme özelliği sunuyor. Piyasada iyi bilinen basınçlı doymuş buharlı ısıtma hattı TVP3’e tamamlayıcı bir işlem olarak tanıtılan bu yeni seri, halı üreticilerinin, farklı enerji türleri için (leke direnci, arttırılmış hacim vb.) yeni enerji özelliklerini yüksek enerji tasarrufu ve azaltılmış bir taban alanı keşfetmelerini sağlar.

Kesin rakamlar

Yıllık su, enerji, kimyasal madde vb. konularındaki tasarrufları çok hassas bir şekilde tahmin eden yazılım, Alliance Machines tarafından müşterilere tanıtıldı. Boyama ve terbiye makinaları üreticisi, çeşitli ileri teknoloji boyama ve terbiye ekipmanları ve özellikle Rotora ışın döner boyama makinesi üzerine monte edilen entegre kurutma cihazı sayesinde, yeni süreçler geliştirmede ve yenilikçi çözümler sunmada yaratıcılığını sergilemiştir. Müşteriler ayrıca, 3-boyutlu lensli sanal gerçeklik sistemi sayesinde, farklı makinelerde derinlemesine araştırma yapma imkânını da beğeniyle karşıladılar.

Dollfus & Muller, ITMA Barcelona fuarında, terbiye ve nonwoven kumaş fabrikaları için geliştirdiği büyük yeniliklere sahip örme terbiye için geliştirilmiş sıkıştırma keçesini tanıttı. Pürüzsüz yüzeyi sayesinde kumaşları özenle işleyen kaliteli sıkıştırma keçesinin özel tasarımı da mükemmel bir kılavuzlama ve en iyi sıkıştırma oranına sahiptir. Sanforize palmer keçeleri de denim üreticileri için ideal bir çözümdür. Şirket ITMA fuarında dayanıklılığı kanıtlanmış sanforize keçelerini sergiledi. Dollfus & Muller ayrıca dayanıklı baskı kurutucu kayışlarını ve transfer baskı keçesini de tanıttı. Bu baskı keçesi, pürüzsüz ve lekesiz yüzeye sahip güçlü bir keçedir.

Geri dönüşüm

Tüketicilerden, tekstil atıklarını ve tüketim sonrası ürünleri geri dönüşüme kazandırması beklenmektedir. Bu da giderek yayılan büyük bir trend. Laroche, ITMA 2019 fuarında Kuzey Amerika, Avrupa ve Asya bölgelerine eşit şekilde hitap etmeyi başaran standıyla oldukça iyi bir katılım yakaladı. Asıl sürpriz ise Rusya ve komşu ülkelerden gelen alışılmadık sayıdaki ziyaretçi oldu. Laroche, her tür elyafı (sentetik, doğal, geri dönüştürülmüş,…), elyaf ve katı parçacık karışımlarını (köpük yongaları, plastikler, ağaç yongaları) çalıştırabilen geliştirilmiş ağ standardı ve ağırlık aralığına sahip Airlay tipi “Flexiloft 2600” ürününü sergiledi. Bu da akıllı ürünlerin yenilenebilir kaynaklardan ve normalde çöppe gidecek atıklardan elde edilmesini sağlıyor.

Ayrıca, tüketim sonrası giysiler ve halı atıkları dâhil olmak üzere her tür tekstil atığının yüksek kapasitede geri dönüşümünü sağlayan “JUMBO 2000” tipi bir yırtma makinesini tanıttı. Tekstilde geri dönüşüm teknolojilerinde önemli bir oyuncu olan Laroche, daha fazla miktarda tüketim sonrası atıkları (kıyafetler, yataklar, halılar, vs.) geri dönüşüm elde etmek için çalışmalarını yoğun şekilde sürdürürken, aynı zamanda endüstriyel atık geri dönüşümü alanını da ihmal etmiyor. Geri dönüşüm teknolojilerinde uzun bir deneyime ve yalnızca geri dönüşümle kalmayıp yenilikçi ürün üretiminde de zorlukların üstesinden gelen Airlay nonwoven kumaş makinelerine sahip hatları ile zengin bir teknik merkeze sahip.

Küreselleşme

ITMA 2019, Spoolex çalışmaları için yine önemli bir etkin oldu. Yedi gün boyunca oldukça ilginç projelere sahip yüzlerce kişi ile görüştüler. Özellikle Avrupa, Hindistan, Türkiye ve Orta Doğu ile yeni temaslar kuruldu. Calemard’ın kompakt dilimleme sarıcıları, özellikle kaliteli dilimleme ve sarımda başarılması zor olduğu uygulamalar büyük ilgi gördü. Decoup + Ultrasonik Departmanı, geniş ultrasonik kesim cihaz serisiyle pek çok ziyaretçinin ilgisini çekti. Her tür sentetik tekstilde kolay, hızlı, temiz, yumuşak ve güçlü kenarlar üreten ultrasonik teknoloji, gerek el tipi uygulamalar ve gerekse mevcut makinelerdeki uygulamalarla ziyaretçilerin ilgisini çekti. Teknik silindirler departmanı olan Roll Concept de endüstriyel olarak düşük atalete sahip silindir yelpazesini canlı olarak sergiledi.

Dijitalleşme

Dijital devrim; Esneklik, izlenebilirlik, etik, çevresel dayanıklılık gibi konularda tüm tekstil firmalarının pazarlarda gelişen beklentilerini karşılamaları için harika bir fırsat sunarken, Schaeffer Productique tekstil sektörü için özel olarak tasarlanan yeni dijital çözümlerini tanıttı. Tekstil yönetim çözümlerinden biri SolinWAI. Bu çözüm; yapay zeka, iş akışları ve doğal ara bağlantıları Ecoltex 2.0 (eBIZ 4.0 Avrupa standardı) ile birleştirmektedir.

SolinWAI’nin sunduğu yeni faydalar gayet açık: Gelişmiş müşteri deneyimi ve memnuniyeti, verimlilik, izlenebilirlik, sadelik, sürekli gelişim, vb. Doğrudan üretim birimlerinden alınan veri entegrasyonunun bir örneği, SolinWAI’in şirket dijital altyapısına yönelik küresel yaklaşımlar geliştiren FYBERmes (bir NSC. Schlumberger çözümü) üzerinden sergilendi. Sanallaştırılmış verilerin gerçek zamanlı entegrasyonu, Endüstri 4.0 konseptinin temelidir.

COMMENTS