“ITM Fuarı, Tekstil Makine Üreticilerimizin İhracata Yönelmeleri İçin Önemli Bir Kapı”

Ege Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı ve Ege İhracatçıları Birlikleri Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, “ITM gibi uluslararası fuarlarda yer almak firmalarımızın, müşteriler ile birebir görüşmelerini sağlamak dışında, rakiplerimizin neler ürettiğini görebileceğimiz ve firmalarımızın analizini yapabileceğiniz alanlar olarak da önem taşıyor.” dedi.

“ITM Fuarı, Tekstil Makine Üreticilerimizin İhracata Yönelmeleri İçin Önemli Bir Kapı”

Ege Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı ve Ege İhracatçıları Birlikleri Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, “ITM gibi uluslararası fuarlarda yer almak firmalarımızın, müşteriler ile birebir görüşmelerini sağlamak dışında, rakiplerimizin neler ürettiğini görebileceğimiz ve firmalarımızın analizini yapabileceğiniz alanlar olarak da önem taşıyor.” dedi.

Ege Bölgesi, Türkiye ekonomisine yaptığı katkı ile büyük ve lokomotif güçlerden biri olma özelliği taşıyor. Sosyo-ekonomik gelişmişlik açısından Marmara Bölgesi’nden sonra ikinci sırada yer alan Ege Bölgesi, katma değeri yüksek olan; gıda, bitkisel ürünler, tekstil, elektrik-elektronik, petrol-kimya, makine, otomotiv, demir çelik işleme ve turizm gibi çok çeşitli sektörlerde kendisini geliştirdi.

Ege Bölgesi iç ve dış ticaretin en fazla geliştiği bölgelerimizden biri. İller bazında Türkiye ihracat sıralamasında her yıl; İzmir, Manisa ve Denizli’nin ilk 10’a, işletmeler bazında pek çok Ege firmasının ise ilk 100 ve ilk 500’e giriyor olması bunun en belirgin göstergesi.

1940 yılında kurulan Ege Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (ETHİB), 2018 yılı Ocak ayı itibarıyla 417 üyesiyle faaliyetlerine devam ediyor. ETHİB Yönetim Kurulu Başkanı ve Ege İhracatçı Birlikleri (EİB) Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi ile ITM News için bir röportaj gerçekleştirdik. Ege Bölgesi’nin Türkiye ekonomisine katkısı, teknik tekstil ihracatının artırılması için yapılan çalışmalar hakkında bilgi veren Eskinazi, birlik olarak katıldıkları fuarları ve kazanımlarını anlattı.

Tekstil sektörünün merkezlerinden biri olan Ege Bölgesi’nin ekonomimize, ihracatımıza ve dış ticaret hacmimize katkıları nelerdir? Bu katkıyı rakamlarla açıklar mısınız?

2018 yılı Türkiye geneli ihracatımız bir önceki yıla göre yüzde 7 artarak 168 milyar dolar olarak gerçekleşti. Türkiye geneli tekstil ihracatımız ise 2018 yılında yüzde 5 artarak 8,5 milyar dolar seviyesine ulaştı. Hazır giyim ihracatımız ise 17,6 milyar dolar oldu. Bu da yaklaşık yüzde 3,5’lik bir artışa karşılık geliyor. Tekstil ve hazır giyim sektörü olarak Türkiye’nin ihracatına en çok katkı yapan sektörlerden biriyiz.

Ege Bölgesi’nden yapılan toplam ihracatımız ise yüzde 13 artarak 13,3 milyar dolar olarak gerçekleşti. Ege Bölgesi tekstil ihracatımız ise 2018 yılında yüzde 3 artarak 257 milyon dolara ulaştı. Bölgemizden yapılan hazır giyim ihracatı ise 2018 yılında yüzde 7 artışla 1,355 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti.

Tekstil sektörünün Ege Bölgesi’nde, 2019-2020 yılı yatırımları ve ihracatının seyri hakkında beklentilerinizi ve tahminlerinizi bizimle paylaşabilir misiniz?  

Özellikle ekonomik dalgalanmalar sonucu oluşan yerel parametrelerden sektörümüz oldukça etkilendi. 2018 yılı içerisinde ve 2019 yılında gerek dünya ekonomisi gerekse iç konjonktürden kaynaklı duruma rağmen önemli bir başarı elde ettiğimizi düşünüyorum. Yatırımların ve ihracatın seyrinin, bir önceki yıl ile benzer seyirde devam edeceğini düşünüyorum.

Ege Bölgesi’nin özellikle tekstil alanında dış ticaret hacmimize ve ekonomimize olan katkısının arttırılması için ETHİB olarak yol haritanız ve projeleriniz nelerdir?

Tekstil ve hazır giyim sektörlerimizde ihracatımızı artırmanın yolunun katma değerli üretiminden geçtiğinin bilincindeyiz. 2019 yılı faaliyetlerimiz de bu doğrultuda teknik tekstil üretimine ve ihracatına yönelik çalışmalar ile devam ediyor.

14-17 Mayıs 2019 tarihlerinde Almanya Tekstil Sektörel Ticaret Heyeti organizasyonunu gerçekleştirdik, heyet kapsamında dünyanın önde gelen Techtextil fuarını da ziyaret ettik.

20-26 Haziran 2019 tarihlerinde Barselona’da gerçekleşen ITMA fuarına yönelik de bir heyet organizasyonu gerçekleştirdik.

Tekstil ihracatında teknik tekstilin payını arttırmak amacıyla İZKA destekli, Ege Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği, Ege Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği ve Dokuz Eylül Üniversitesi iş birliğinde hayata geçirdiğimiz TEKSMER Projemiz yeni boyutu ile bölgemize katkı sağlamaya devam ediyor. Bölgemiz firmalarının ihtiyacı olan eğitimler, testler, projeler konusunda çalışmaları devam ediyor.

Birlik olarak 2018 yılında ve 2019 yılında pek çok uluslararası fuara katılım göstererek hem Türk tekstil ürünlerinin tanıtımını sağladınız hem de ihracat gelirlerimizi arttırdınız. Firmaların, uluslararası fuarlara katılımlarının önemini sizden dinleyebilir miyiz?

Tekstil ve hazır giyim sektörleri diğer birçok sektör gibi rekabetin yoğun yaşandığı sektörlerdendir. Rekabeti, teknolojiyi, trendleri ve talepleri ne kadar hızlı yakalayabilirsek o kadar avantaj sağlamış oluyoruz. ​ITM gibi uluslararası fuarlarda yer almak firmalarımızın, müşteriler ile birebir görüşmelerini sağlamak dışında, rakiplerimizin neler ürettiğini görebileceğimiz, sektörün neresinde bulunduğumuzu belirleyip firmalarımızın analizini yapabileceğiniz alanlar olarak da önem taşıyor.

ITM Fuarı’nın Türkiye ekonomisi ve tekstil sektörüne katkılarıyla ilgili düşüncelerinizi sizden dinleyebilir miyiz?

Fuarların en önemli özelliklerinden biri yeni trendlerin, inovatif ürünlerin sergilenmesi ve takibidir. ITM 2020 Fuarı’nın da tekstil sektöründeki yeni gelişmeleri takip etmek açısından önemli bir fuar olduğunu düşünüyorum. Aynı zamanda ITM fuarı, tekstil makine üreticilerinin iç piyasada kendilerini kanıtlayarak dışarıya açılmalarını sağlayan önemli bir fuar ve tekstil makine üreticilerimizin ihracata yönelmeleri için önemli bir kapı olduğunu düşünüyorum.

“Teknik Tekstil Odaklı, Katma Değeri Yüksek Ürün İhracatlarını Geliştirmeye Devam Ediyoruz”

Teknik Tekstiller için ‘Türkiye’nin Parlayan Yıldızı’ tanımını yaparsak yanılmış olmayız. Ege Bölgesinde yıllık 100 milyon dolarlık ihracat potansiyeline ulaşan Egeli teknik tekstil ihracatçıları, dünya teknik tekstil pazarından daha fazla pay almak için Ticaret Bakanlığı’nın desteklediği Ur-Ge projesinde kümelenme kararı aldı. Bu projenin önemini ve teknik tekstiller sektöründeki varlığımızı arttırmak için atacağınız adımları ve hedeflerinizi sizden dinleyebilir miyiz?

‘Teknik Tekstil Sektöründe İhracat Potansiyelinin Arttırılması’ adlı Ur-Ge projemizi başlattık. Firmalarımızın teknik tekstil odaklı, katma değeri yüksek ürün ihracatlarını geliştirmeyi, teknik tekstil üretimi olmayan firmaların konvansiyonel üretimden teknik tekstil üretimine geçmelerini sağlamayı ve pazar paylarını, çeşitliliklerini arttırmayı, ihracatlarına/üretimlerine süreklilik kazandırmayı amaçlıyoruz. Aynı zamanda söz konusu proje ile firmalarımızın organizasyonlarını ihracata uygun yapmaları da sağlanıyor. Daha önce de belirttiğim gibi tekstil ve hazır giyim sektörlerimizde ihracatımızı artırmanın yolunun katma değerli üretiminden geçtiğinin bilincindeyiz ve buna yönelik sektörel ticaret heyetleri, fuar heyet organizasyonları, Ur-Ge projesi faaliyetlerimiz, üyelerimize yönelik eğitim hizmetleri gibi üyelerimizin katma değerli üretimini artırmaya yönelik etkinliklere devam edeceğiz. TEKSMER ile bölgemiz firmalarının ihtiyacı olan eğitimler, testler, projeler konusundaki çalışmalar hızlanarak devam edecek.

“HIGHTEX Fuarı, Katma Değerli Ürünlerin ve Yeniliklerin Takibi Açısından Önemli”

Teknik Fuarcılık olarak ITM fuarıyla eş zamanlı olarak HIGHTEX fuarını (Uluslararası Teknik Tekstiller ve Nonwoven Fuarı) organize ediyoruz. HIGHTEX fuarının Türk tekstil sektörüne kazanımları hakkındaki görüşlerinizi bizimle paylaşabilir misiniz?

Özellikle katma değerli ürünlere yönelik fuarların firmalarımızın müşteriler ile buluşmasını sağlaması ve yenilikleri takip edebilmek açısından önemli olduğunu düşünüyorum. Ayrıca HIGHTEX fuarının, Türkiye geneli teknik tekstil ihracatında en yüksek ihracat rakamına sahip olan nonwoven ürünlerinin sergilenmesi ve takibi açısından önemli bir hizmeti yerine getirdiğini söyleyebilirim.

Ege Bölgesindeki firmaların ITM gibi uluslararası büyük fuarlara daha fazla katılım sağlaması amacıyla birlik olarak ne tür faaliyetlerde bulunuyorsunuz? Bu tarz büyük çaplı fuarlar düzenleyen organizatörlerle ne tür iş birliklerinde bulunulabilir?

Fuarlar konusunda yurt içi ve yurt dışı fuar destekleri konusunda üyelerimizi sürekli bilgilendiriyoruz. Üyelerimizi bu fuarlara gitmeye teşvik ediyoruz. Dünyada düzenlenen birçok fuarda milli katılım organizasyonu ihracatçı birlikleri tarafından düzenleniyor. Bunun dışında üyelerimizin bu fuarlara gitmesi amacıyla fuar idareleri ile iş birlikleri gerçekleştirip onlara avantajlı şartlar sağlayabiliyoruz. Birliğimizde zaman zaman bu fuarlara inceleme ziyaretleri düzenleyerek ve yerinde izleyerek tecrübelerini sektörle paylaşma imkânı bulabiliyor.

Röportaj: Dilek HAYIRLI

COMMENTS