“2020’de Türkiye’de Düzenlenecek Fuarlar Bizim İçin Büyük Önem Taşıyor”

İplik hazırlama için eksiksiz bir tedarikçi olan Trützschler, artan rekabet ve maliyet baskısına karşı iplik hazırlama prosesini daha akıllı hale getiren çözümler sunuyor. Bu yenilikler içinde akıllı tarak makinesi TC19i öne çıkıyor.

“2020’de Türkiye’de Düzenlenecek Fuarlar Bizim İçin Büyük Önem Taşıyor”

İplik hazırlama için eksiksiz bir tedarikçi olan Trützschler, artan rekabet ve maliyet baskısına karşı iplik hazırlama prosesini daha akıllı hale getiren çözümler sunuyor. Bu yenilikler içinde akıllı tarak makinesi TC19i öne çıkıyor.

Trützschler Spinning, pamuk ve yapay elyaf iplikhane hazırlama işlemlerinde teknoloji ve pazar lideri konumunda yer alıyor. Trützschler Card Clothing, tarak ve penye makineleri için yıllardır başarılı şekilde yüksek verimli garnitürler üretiyor. Trützschler Nonwovens, dokusuz yüzeylerin üretiminde, açmadan sarmaya kadar tüm üretim süreci için makine ve tesisler üretiyor. Trützschler Man-Made-Fibers ise, BCF ipliklerin ve endüstriyel ipliklerin üretiminde kullanılan makinelerin kompetan üreticisi konumunda bulunuyor.

Tekstil Teknoloji dergimizin ‘Almanya Özel Bölümü’ için Trützschler Group CEO’su ve Güvenlik Bölümü Başkanı Dr. Dirk Burger ve Bölge Satış Müdürü Gerhard Wienands ile bir röportaj gerçekleştirdik. Türkiye’nin dünyadaki ilk 5 pazardan biri olduğunu hatırlatan Burger ve Wienands, “2020’de Türkiye’de düzenlenecek fuarlar bizim için büyük önem taşıyor.” diyor.

2019 yılı firmanız açısından nasıl geçit, 2020 için planlarınız neler? Büyüme planlarınız var mı?

Dr. Dirk Burger, CEO / CSO Trützschler Grubu: Barselona’daki ITMA 2019 fuarında yeni gelişmelerimiz ve ürünlerimiz hakkında çok olumlu geri bildirimler aldık. Birçok müşteri, ürün yeniliklerimizde gereksinimlerinin ve sorunlarının giderildiğini teyit etti. Şimdi fuardan sonra yeni Trützschler ürünlerinin piyasaya sunulmasına odaklanıyoruz. İlk akıllı (kendini optimize eden) tarak makinesi olan yeni TC 19i, yenilikçi bir sıçramayı temsil ediyor. Bu konsept, iplik işletmelerinde artan personel sıkıntısı ile yüksek kalitede eğirme hazırlığı talebini bir araya getiriyor.

Gerhard Wienands / Bölge Satış Müdürü: 2020’de Türkiye’de düzenlenecek fuarlar bizim için büyük önem taşıyor. İstanbul’daki ITM 2020, sadece ulusal değil uluslararası ticaret için de giderek daha fazla ilgi görüyor. Türkiye’de düzenlenen yerel fuarlarda bize bu önemli tekstil bölgesinde yeni ve mevcut müşterilerle tanışma imkânı veriyor.

Türkiye pazarı firmanız açısından ne kadar önemli ve burada ne kadarlık bir iş hacmine sahipsiniz?

G.Wienands: Türkiye dünyadaki ilk 5 pazardan biriydi. Halihazırda yüksek olan pazar payımızı en son teknoloji ekipman ve sürekli iyileştirilmiş teknik servis ile korumak ve genişletmek için çalışıyoruz.

Geçtiğimiz yıl, card clothing için kendi satış ve servis ağımızı, makine servis ekibimizle birlikte kurduk. Gaziantep’te uzun yıllardır devam eden iştirakimizin yanı sıra Kahramanmaraş’ta şubemizi açtık, bu ağ, Çorlu ve Kayseri’de halihazırda açılan servis istasyonlarıyla tamamlanıyor.

Şu anda tekstil makineleri endüstrisinde hangi trendlere tanıklık ediyorsunuz?

G.Wienands: Open-End Eğirme ve Ring Eğirme işlemlerinde“ klasik ”eğirme süreçlerinin yanı sıra, Vorteks iplikleri, geri dönüştürülmüş iplikler ve özel (harman hallaç dairesi) karışımlarda artan bir talep görüyoruz.

Şu anda firmanız hangi endüstriyel ve ekonomik zorluklardan etkileniyor ve bunlara nasıl cevap veriyor?

G.Wienands: 2019 yerel kredilerin mevcudiyeti, yüksek enflasyon, ticaret savaşları, yüksek faiz oranları, hammadde kalitesi ve maliyetleri, enerji maliyeti, iplik işletmelerinde personelin dalgalanması gibi nedenlerle hepimiz için zorluklarla doluydu. Tabii ki müşterilerimizin yaşadığı zorluklara karşı onlarla yoğun bir şekilde ilgileniyoruz. Bu nedenle, müşterilerin üretimde optimum iplik kalitesini elde edebildikleri, kaynakları optimum şekilde kullanabildikleri ve akıllı optimizasyonun avantajlarından yararlanabileceği çözümler uyguluyoruz. Bir örnek vermek gerekirse: Birçok iplik işletmesinin bir problemi vardır – yeterli kalifiye uzman yoktur. Personel darboğazları için akıllı çözümümüze adaptif kendi kendini optimizasyon denir: Yüksek hassasiyetli Trützschler sensörleri üretim parametrelerini sürekli olarak ölçüyor. Bu temelde, makinelerimiz kendilerini otomatik olarak ideal bir şekilde ayarlıyor. Sonuç: Manuel olarak yeniden ayarlama yapmadan tüm makinelerde sürekli olarak yüksek şerit kalitesi elde edebilirsiniz.

Sürdürülebilir bir üretim yaklaşımını benimsemek için hangi önlemleri alıyorsunuz?

D.Burger: Dünyada giyim talebi artıyor – ancak pamuk ekimi alanları sınırlı. Trützschler, bu değerli hammaddenin geleceğe yönelik teknolojilerle sürdürülebilir kullanımına önemli ölçüde katkıda bulunuyor. Ham maddelerden maksimum iyi lif elde etmenin bir örneği harman hallaç ve taraklamadaki Wastecontrol sistemimizdir. Bir optik sensör atığı izliyor ve bıçak ayarını iyi lif ayrılmayacak şekilde ayarlıyor. Ayrıca, süreçleri hem daha kısa hem de daha sürdürülebilir hale getiren teknolojiler sunuyoruz: Örneğin, IDF 2 teknolojimizle, pamuk elyaf atıklarından yüksek kaliteli ipliklerin üretimini kolaylaştırıyoruz. Hammaddenin sorumlu kullanımına ek olarak, tekstil atıklarının işlenmesi için çözümler sağlayarak liflerin geri dönüşümüne katkıda bulunuyoruz.

Röportaj: Dilek HAYIRLI

COMMENTS