“Enerjimizi Büyümeye Değil, Müşterimize Faydalı Ürünler Geliştirmeye Harcıyoruz”

Almanya merkezli Erbatech firması örgü ve dokuma kumaşlara yönelik kontinü yaş terbiye makineleri üretiyor. 2019 yılını %100 doluluk oranıyla geçiren firma, aldığı siparişlerle 2020 yılına da hızlı bir başlangıç yaptı.

“Enerjimizi Büyümeye Değil, Müşterimize Faydalı Ürünler Geliştirmeye Harcıyoruz”

Almanya merkezli Erbatech firması örgü ve dokuma kumaşlara yönelik kontinü yaş terbiye makineleri üretiyor. 2019 yılını %100 doluluk oranıyla geçiren firma, aldığı siparişlerle 2020 yılına da hızlı bir başlangıç yaptı.

Erbatech firması, Kurt Brückner tarafından 1963 yılında kuruldu ve 2002 yılından beri bağımsız olarak yoluna devam ediyor. Firma, 80’li ve 90’lı yıllarda geliştirilmeye başlanan Galaxy (tüp), Delphin (halat) ve Scout (açık-en) hatları ile Türkiye ve dünya pazarına hizmet veriyor. Erbatech, 2000’li yıllar ile beraber müşterilerinden gelen istekler ve değişen kaliteler doğrultusunda üretim ağırlığını Scout tipi açık-en makinelere kaydırdı. Supraflor makineleri ile duvardan duvara halıların boyanmasına yönelik çözümleri olan Erbatech, bünyesindeki Obermaier markası ile de anahtar teslim hidrofil pamuk (tıbbi ya da kozmetik) tesisleri konusunda çözümler sunuyor.

Erbatech Satış Müdürü Timuçin Benal ile ‘Almanya Özel Sayımız’ için bir röportaj gerçekleştirdik. Benal, “Son on yılda, Hindistan ve Bangladeş ile beraber en çok ihracat yaptığımız üç ülkeden biri. Gelecek yıllarda da bu şekilde devam edeceğine inancımız tam.“ dedi.

Reaktif baskili kumaslar icin yikama makinesi

2019 yılı firmanız açısından nasıl geçti ve 2020 planlarınız neler? Firmanızın büyüme planlarından bahsedebilir misiniz?

2019 yılını, ondan önceki beş yıl olduğu gibi yine %100 doluluk oranı ile geçirdik. Geçen yılın sonunda almış olduğumuz siparişler ile bu yıla da oldukça hızlı bir başlangıç yaptık. Görünen o ki, 2020 yılı dünyadaki bütün zorluklara rağmen Erbatech açısından olumlu bir yıl olacak.

Açıkçası Erbatech için büyümekten ziyade geleceğin ürünlerini tasarlamak ve yapmak daha büyük bir önem taşıyor. Sonlu bir dünyada sonsuz büyümeye inanmıyoruz. Enerjimizi ve kaynaklarımızı daha çok büyümeye değil, rekabetçi ve müşterilerimize faydalı ürünler geliştirmeye harcamaya çalışıyoruz.

Türkiye pazarı şirketiniz için ne kadar önemli ve burada ne kadarlık bir iş hacmine sahipsiniz?

Türkiye bizim açımızdan çok önemli ve uzun yıllardır istikrarlı olduğumuz bir pazar. Son on yılda, Hindistan ve Bangladeş ile beraber en çok ihracat yaptığımız üç ülkeden biri. Gelecek yıllarda da bu şekilde devam edeceğine inancımız tam.

Şu anda tekstil makineleri endüstrisinde hangi trendlere tanıklık ediyorsunuz?

Tekstil makineleri sektöründe çevre dostu ve sürdürülebilir yaklaşımlar her geçen gün daha da önem kazanıyor. Gelecek yıllarda gelişmelerin ve yeniliklerin bu yönde olacağını düşünüyoruz.

Son dönemde yaşanan endüstriyel ve ekonomik zorluklar firmanızı nasıl etkiliyor ve bunlarla mücadele için nasıl bir yol izliyorsunuz?

Tekstil sektörü büyük ölçüde gelişmekte olan ülkelerde bulunuyor ve bu ülkelerdeki öngörülemeyen ekonomik çalkantılar direkt olarak bizleri de etkiliyor. Bu etkilerden olabildiğince sakınmak ve riski dağıtmak adına daha geniş bir coğrafyada aktif olmaya çalışıyoruz.

Sürdürülebilir bir üretim yaklaşımını benimsemek için hangi önlemleri alıyorsunuz?

Sürdürülebilir bir üretim için yenilikçi teknolojiler geliştirerek rakiplerimizden hep bir adım önde olmamız gerekiyor. Bunun için de en çok Ar-Ge’ye önem veriyoruz.

Röportaj: Dilek HAYIRLI

COMMENTS