“Uzun Bir Aradan Sonra ITM 2022 Fuarı’nda Müşterilerimizle Buluşacağımız İçin Heyecanlıyız”

Hannecard Sanfor Teknik Satış Müdürü Jacques Viceconte, “Uzun bir aradan sonra ITM 2022 Fuarı’nda müşterilerimiz ile tekrar bir araya geleceğimiz ve paydaşlarımızla paylaşımda bulunacağımız için heyecanlıyız.” dedi.

“Uzun Bir Aradan Sonra ITM 2022 Fuarı’nda Müşterilerimizle Buluşacağımız İçin Heyecanlıyız”

Jacques Viceconte, Hannecard Sanfor Teknik Satış Müdürü

120 yılı aşkın tecrübesi ile Hannecard firması, Avrupa’nın önde gelen endüstriyel merdane kaplama tedarikçileri arasında yer alıyor. Firma, çeşitli sektörlerde bulunan müşterilerine kauçuk, poliüretan, kompozit ve karbür merdane kaplamaları sunuyor.

Hannecard firmasının sunduğu çözümler her tür kumaşta kullanılabiliyor. Firma; örme, dokuma, teknik tekstiller ve nonwoven kumaşlar için hazırlık sürecinden terbiye işlemine, kumaş kaplaması için özel geliştirilmiş yapışma önleyici kaplamalara kadar çeşitli çözümler sunuyor.

Hannecard Sanfor Teknik Satış Müdürü Jacques Viceconte ile Tekstil Teknoloji dergimiz için bir röportaj gerçekleştirdik. Viceconte, terbiye, termofiksaj ve kaplama sektöründeki trendler , Hannecard firmasının Ar-Ge faaliyetleri ve ITM 2022 Fuarı ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Öncelikle 2021 yılı Hannecard firması için nasıl geçti? 2021 yılını rakamlarla değerlendirebilir misiniz?

2021, özellikle Rollin Rollers & Belts departmanı için iyi bir yıl oldu. Tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgını başlamadan önceki satış rakamlarına geri döndüğümüzü söyleyebilirim.

Pandemi sürecinde firmalar Ar-Ge ve yeni ürün geliştirmeye odaklandı. Hannecard firması olarak son iki yılda geliştirdiğiniz yeni ürün ve teknolojileriniz hakkında bilgi verebilir misiniz?

Ar-Ge’miz sürekli olarak yeni ürün geliştirmeleri ve bileşik iyileştirmeleri üzerinde çalışıyor. Örnek olarak, makine performansını ve nihai ürünü daha iyi hale getirmek için sanforize bantlarımıza özel bir bileşik geliştirdik. Bugün, ürün geliştirmelerimizin çoğu, farklı makinelerde ve çok çeşitli endüstrilerde test ediliyor. Hammadde temini ve lojistik kaos bu dönemde oldukça karmaşık bir haldeydi. Bu nedenle, müşterilerimize talep ettikleri ürünü zamanında tedarik edebilmek için hammaddelerimizin stok ve bulunabilirliğine çok önem verdik.

Tekstil makineleri sektöründe şu anda yeni yeni belirdiğini gördüğünüz ana trendler nelerdir? Terbiye, termofiksaj ve kaplama sektöründe ne gibi yenilikler beklenebilir?

En önemli trendlerden biri sürdürülebilirlik, “yeşil” makineler ve bu minvaldeki süreçlerdir. Makineleri daha az enerji, daha az su kullanacak ve yeni “yeşil” kimyasalları kullanabilecek şekilde geliştirmektir. Bu süreçleri doğaya daha az zararlı bir hale getirmek için hayal gücümüzü sonuna kadar kullanacağız.

2022 yılı beklentileriniz, hedefleriniz, yeni ürünleriniz ve yatırım planlarınız hakkında bilgi verir misiniz?

Hedefimiz, yeşil enerjiyi kullanarak, bileşimlerimizi geri dönüştürerek ve kauçuklarımızı geliştirerek makinelerin daha az enerji kullanmasını sağlamak. Aynı zamanda bileşimlerimizi daha dayanıklı hale getirerek, daha az kauçuk tüketimi sağlayarak daha sürdürülebilir bir şirket olmak. Bu alandaki çalışmalarımız ekolojik ayak izimizi de küçültecektir.

Ayrıca iş yükünü azaltmak, üretim süreçlerini ve iş akışlarını optimize etmek için kâğıt kullanımına son verdik ve şimdi silindir izleme ve yönetimine daha çok yatırım yapıyoruz.

Pandemi nedeniyle ertelenen ITM Fuarı 4 yıl aradan sonra bu yaz düzenlenecek. Uzun bir aradan sonra tekstil makine sektörünü bir araya getirecek olan ITM Fuarı ile ilgili görüşlerinizi bizimle paylaşır mısınız?

Uzun bir aradan sonra ITM 2022 Fuarı’nda müşterilerimiz ile tekrar bir araya geleceğimiz ve paydaşlarımızla bilgi alış verişinde bulunacağımız için heyecanlıyız. Telefon ve görüntülü toplantılar da bu zorlu dönemde ihtiyacımızı karşıladı ancak fiziksel temasların yerini alamaz.

 

Röportaj: Dilek HAYIRLI 

COMMENTS