Dünyaca Ünlü Markalar Artık Üretimde Türkiye’yi tercih Ediyor

Necip GÜNEY

Enflasyon rakamları, kur artışı gibi olumsuzluklara rağmen tekstil sektörüyle ilgili güzel haberler gelmeye devam ediyor. Sektörde pek çok firma gerek otomasyon gerekse modernizasyon yatırımıyla daha seri üretim ve hızlı tedarik için altyapısını güçlendirdi, komple yeni yatırımlarla istihdamını artırdı. Avrupalı ünlü markalar da bir yandan kur avantajı bir yandan da coğrafi yakınlık nedeniyle rotalarını yeniden Türkiye’ye çevirdi. Düşük maliyetli diye Uzakdoğu’yu seçen yabancı alıcılar, pek çok ürünü artık Türkiye’de üretmeye başladı. Dünyaca ünlü konfeksiyon markası H&M Çin’deki siparişlerini Türkiye’ye çekerken, Marks & Spencer da üretim üssü olarak Türkiye’yi seçti.

Dünya devi Zara ise her türlü söylentiye rağmen Türkiye’den vazgeçmedi.
Ayrıca Bursa bir önceki yıla göre dokuma ve giyimde yatırım teşvik belge sayısını yaklaşık 3 katına çıkarırken, teşvik tutarını ise 300 milyon liradan 967 milyon liraya çıkardı. Komple yeni yatırımlarda da iki katına yakın bir artış kaydedildi.

Tekstil ihracatı Eylül ayı ile birlikte tekrar artış grafiği yakaladı. Eylül ayında Türkiye’nin genel ihracatı %22,6 oranında artarak 14,5 milyar Dolar olurken tekstil ve hammaddeleri ihracatı %7,2 artışla 883 milyon Dolar oldu. 2018 Eylül ayı, bugüne kadar en yüksek ihracat gerçekleştirilen Eylül ayı olarak kayıtlara geçti. Öte yandan fuarlar, etkinlikler ve ziyaretlerle dolu dolu geçen 2018 yılını geride bırakmaya hazırlanıyoruz. Hafızalarımızı tazeleyip geride bırakacağımız yıla şöyle bir bakacak olursak; 2018’in bizim için en önemli organizasyonu hiç kuşkusuz katılımcı ve ziyaretçi sayısıyla rekor kırdığımız, ITM 2018 Uluslararası Tekstil Makineleri Fuarı oldu. Yılın diğer önemli organizasyonları ise Cinte Techtextil Fuarı ve ITMA Asia + Citme 2018’di.

Teknik Fuarcılık olarak Şanghay’da düzenlenen bu iki fuara da katılıp sektörün nabzını yerinde tutma fırsatı yakaladık. Otomasyon ve sürdürülebilir üretimin yanı sıra teknik tekstiller ve nonwoven malzemelerin üretimi için geniş bir çözüm yelpazesinin sunulduğu ITMA Asia’da, özellikle Avrupalı firmaların stantları görülmeye değerdi. Kasım ve Aralık sayımızda ITMA Asia + Citme katılımcılarının yeni teknolojileri ve en son ürünleriyle ilgili haberleri okuyarak sizde bu yeniliklerden haberdar olacaksınız.

Fuar süresince standımızı ziyaret eden katılımcı firma temsilcileri ve ziyaretçiler ITM 2020 ve HIGHTEX 2020 Fuarları hakkında bilgiler aldı. Ayrıca standımıza yoğun ilgi gösteren ziyaretçilerimiz yayınlarımızı büyük bir ilgiyle inceledi. Yapmış olduğumuz görüşmelerde firma temsilcilerinden aldığımız geri dönüşler ITM 2020’nin çok hareketli geçeceğinin sinyallerini şimdiden verdi.

Yeni yatırımların artması, sektörün her geçen gün daha da büyümesi umuduyla sizlere keyifli okumalar diliyorum…

COMMENTS

error: PROTECTED CONTENT