Elteksmak, Yenilikleriyle Tekstilin Her Alanında Olmayı Hedefliyor

Türkiye’nin tekstil makineleri üretiminde en önemli markalarından birisi olan Elteksmak, iç pazarın yanı sıra dünyanın her noktasına ihraç ettiği katma değeri yüksek ürünleriyle farkındalık yaratmaya devam ediyor.

Elteksmak, Yenilikleriyle Tekstilin Her Alanında Olmayı Hedefliyor

Elteksmak Ticari Koordinatörü Emrah Poslu

 

Geçtiğimiz yılı başarılı bir şekilde noktalayan Elteksmak, yurt içi ve yurt dışı satışlarını hedeflerinin üzerinde gerçekleştirdi. Firma, mevcut olan imalat yerine ek olarak 5 bin metrekarelik alanı da ilave etti. Elteksmak firmasının Ticari Koordinatörü Emrah Poslu ile dergimizin bu ay ki sayısına özel bir röportaj gerçekleştirdik. Röportajımızda firmanın faaliyetlerinden ve gelecek projelerinden bahsettik.

2020 yılı Elteksmak için nasıl geçti? Bu dönemde yaptığınız yenilikler neler oldu? Firma olarak yatırımlar gerçekleştirdiniz mi?

Bir an evvel bitmesini arzu ettiğimiz dünyayı saran pandemi probleminden dolayı herkes gibi çok zor şartlarda çalışsak da 2020 yılı firmamız için çok başarılı geçti, diyebiliriz. Yurt içi ve yurt dışı satışlarımız, belirlediğimiz hedeflerin yüzde otuz üzerinde gerçekleşti. Artan siparişleri karşılayabilmek için imalatımızın hemen hemen her bölümü adına en üst teknoloji seviyesinde makine yatırımları yapıp gerekli personel alımlarını gerçekleştirdik. Ayrıca mevcut 20 bin metrekare kapalı alanımıza ilave olarak 5 bin metrekare kapalı alan inşaatını başlattık. Mevcut Ar-Ge departmanımızı daha da geliştirdik. En sevdiğimiz konuya gelirsek yenilikler firmamız için bitmiyor. Ar-Ge departmanımız kendi bilgi ve düşüncelerini kullanıcı istekleriyle bütünleştirebilmek amacıyla hem makine bazında hem de teknoloji bazında gece gündüz çalışıyor. Bu yeniliklerimizi, yaklaşan ITM 2021 Fuarı’nda kullanıcıların beğenisine sunacağız. Firmamız için bahsedebileceğimiz bir başka yenilik ise 2019 yılında başlayıp 2020 yılında ivme kazanan halı terbiye hatlarıyla ilgili çok sayıda halı ve battaniye üreticisi için makineler ürettik. Böylece halı ve battaniye sektörüne kuvvetli bir adım attık.

Elteksmak’ın yurt dışı pazarı hâkimiyetinden bahsedebilir misiniz? Başlıca hangi ülkelere ihracat gerçekleştiriyorsunuz?

Genelde üretimimizin yüzde 60-70’ini ihraç eden bir firmayız. Dünyanın beş kıtasında makinelerimiz çalışıyor. 2020 yılında da bu oranı yakaladık. Stratejimiz, ülkemizin tekstil pazarındaki önemini unutmadan yurt dışı satışlarını mümkün olduğu kadar arttırmak ve bunun için de tekstilin olduğu her yerde bulunmaktır. Her yerde bulunmayı da yurt dışı tecrübesi yüksek pazarlama kadromuz, saygın acentelerimiz, bazı ülkelerde kendi bürolarımız ve belli bir makine sayısına ulaşan her ülkede kurduğumuz servis birimleri ile sağlıyoruz. 2020 yılında yaşanılan kriz nedeniyle birçok ülkede daralma görüldüğü için bu sene yurt dışı satışlarımızın daha çok; Pakistan, Mısır, Rusya ve Özbekistan’da yoğunlaştığını söyleyebiliriz.

Firma olarak 2021 yılına dair hedefleriniz nelerdir?

Pandemi sürecinin bir an evvel bitmesini umarak artan üretim kapasitemizin yardımıyla ve özellikle ITM 2021’de sunacağımız yeni makinelerimizin, kullanıcıların beğenisini kazanacağına olan inancımızla 2021 satış hedeflerimizi yükselttik. Planlarımız ise her zaman olduğu gibi, kullanıcının problemlerini belirleyip devamlı geliştirmekte olduğumuz çözüm odaklı makinelerimizi, onların hizmetine sunmaktır. Ayrıca ITM dışında yurt dışında da gerçekleşecek ve gerçekten özlediğimiz fuarlara en kuvvetli şekilde katılım sağlayacağız.

ITM 2021 Fuarı’nda tanıtacağınız yeni ürünleriniz olacak mı?

Elteksmak, kurutma teknolojileri konusuna yoğunlaşmış bir firmadır. Ana makinelerimiz; Poslu model ram makinesi, Elnİno ve Elmego X modelleri tambler kurutma ve tuşe makinesi, Airelax model serbest kurutma makinesi, Vaporesso model buharlama ve fikse makinesidir.

Bu makineler arasından üç tanesini fuarda sergileyeceğiz. Özellikle ram makinelerimizle ilgili ITM 2021’de kullanıcının hoşuna gidecek bir sürprizimizin olacağını şimdiden söyleyebiliriz.

Röportaj: Z. Seda Demirdelen

COMMENTS