Fadis: Ciromuzun %6’sını Ar&Ge’ye Ayırıyoruz

Tüm dünyada 70’ten fazla ülkede bulunan Fadis, yaklaşık 60 yıldır tekstil sektöründe faaliyet gösteriyor. Hassas sarım makineleri alanında büyük başarılara sahip olan Fadis, kuruluşundan bu yana aynı aile tarafından yönetiliyor.

Fadis: Ciromuzun %6’sını Ar&Ge’ye Ayırıyoruz

Tüm dünyada 70’ten fazla ülkede bulunan Fadis, yaklaşık 60 yıldır tekstil sektöründe faaliyet gösteriyor. Hassas sarım makineleri alanında büyük başarılara sahip olan Fadis, kuruluşundan bu yana aynı aile tarafından yönetiliyor.

Yenilikçi makineler üretmek için teknolojiye ve araştırmaya yatırımlar yapan Fadis’in Genel Müdürü Debora Carabelli ile ITMA 2019 Fuarı’nda bir röportaj gerçekleştirdik. Carabelli, “Son 8 yılda satışlarımızı %158 oranında arttırdık.” dedi.

Fadis, ITMA 2019 fuarında hangi ürünlerini sergiledi?

Öncelikle, bu fuarda yeni makinelerimizi sergiledik. Bunlardan biri Türkiye pazarı için oldukça ilginç olan yeni geliştirdiğimiz POY iplik makinesi Multipla Aquajet. Bu makinenin fuarın en dikkat çekici ürünü olduğunu söyleyebilirim. Buraya 17 makine ve 144 konfigürasyon getirdik. ITMA’da ayrıca otomatik takım çıkarma özelliğine sahip makinelerin bulunduğu yeni ve verimli bir kompakt çift taraflı sarım makinesi serisini de tanıttık. Sincro Multipla makinesi, en üst “açık platform” imalat tasarımına sahip. ITMA 2019’da sergilenen yumuşak sarım, bobin sarım, montaj sarım, hava karıştırma, hava kaplama, FAPP TM hava kaplama, MUFF ve çile, Çift Çekirdek Hava Kaplama ve yeni tekstüre makinesi gibi 8 farklı üretim ihtiyacını karşılayan tüm ‘Sincro’ hattını diğerlerinden ayıran yüksek teknolojiyle donatılmış ‘çok işlevli’ bir makinedir. Yepyeni ve devrim niteliğideki Sincro Copsy makinesi, masura ve Hamel tipi flanşlı bobinler hazırlamak için tasarlandı.

2019 yılı sizin için nasıl geçiyor, değerlendirebilir misiniz?

2019 yılı pazar için pek de iyi bir yıl değil. Dünyanın her yerinde, tüm ülkelerde durum bu. 8 yıl önce Barselono’da düzenlenen ITMA Fuarı ile bu yılki ITMA arasında yani 8 yıl içinde ciromuzu %158 oranında artırdık. Bu sene ise çok durgun geçiyor. Türkiye’de, Çin’de, İtalya’da, Almanya’da, kısacası birçok ülkede sorunlar var. Ekonominin tekrar eski haline döneceğini ümit ediyoruz.

Fadis iplik makinelerinde yeni teknolojiler geliştirmek, dayanıklı ve yenilikçi makineler üretmek için neler yapıyor?

Teknolojiye, araştırmaya yatırım yapıyoruz. Şirketimizin, yeni teknoloji geliştirmeye odaklanan 10 çalışanı var. Teknoloji geliştirmeye ara verdiğimizde Çin ile rekabet etmek zorunda kalırız. Hızlıca büyüme kaydetmeliyiz. Bu nedenle, şirket ciromuzun %6’sını Ar&Ge’ye ayırıyoruz.

Son 12 ay içerisinde şirketinizin elde ettiği en büyük başarılar nelerdir?

Fadis son yıllarda, ciroda etkileyici bir artış yaşadı. Dediğim gibi, satışlarımızı %158 oranında artırdık. Bu, sık rastlanan bir durum değil. Geçen sene bazı ülkelerde oldukça iyi sonuçlar elde ettik. 2018’de 30 milyon Euroluk ciro ile %100’den büyük bir artış gerçekleştirdik. 96 yıldır pazardayız ve müşterilerimizin bize güveni gittikçe artıyor.

İhracat pazarını değerlendirdiğinizde Türkiye, şirketiniz için nasıl bir öneme sahip?

Bence Türkiye herkes için önemli bir pazar. Son iki yıldır bazı sorunlar yaşıyoruz. Fakat geliştirdğimiz yeni makinelere olan güvenimiz tam ve Türkiye bizim için yine ilk dört ülke arasında olacak.

Tekstil ve iplik makinelerinde, müşterilerinizin ne gibi talepleri artış gösteriyor?

İplik konusunda, özel sonuçlar etmek isteyen müşterilerimiz için özel çözümler geliştiriyoruz. Pamuk konusunda birçok rakibimiz var. Ama özel iplikler, örneğin elastomer iplikler bizim için önem taşıyor. Ardından da en büyük pazar payına sahip olan elastik iplikler geliyor.

Profesyonel imalat konusunda, sürdürülebilirlik sağlamak için şirketiniz ne gibi önlemler alıyor?

Fadis, ACIMIT üyesi bir şirket. Üç büyük sektör birliğine üyeyiz ve makinelerimiz de standart belgelerine sahip. Çünkü şirketimiz elektrik tüketimini azaltmak için yürürlükteki kurallara uyma ve Ar&Ge’ye yatırım yapma taahhütlerinde bulunmuş bir şirket. Aynı verimlilik oranına sahip daha küçük, kompakt makineler geliştiriyoruz. Bu sayede makinelerimizi kullanmak için büyük alanlara ve binalara ihtiyaçları kalmıyor. Mekân ve bina yerine, beyin gücüne yatırım yapabiliyorlar.

Röportaj: Dilek Hayırlı

COMMENTS