Türkiye, Denim Ve Rahat Giysilerde Büyük Bir Pazar

Sürdürülebilir çözümlere yönelik renk ve özel kimyasallar konusunda dünya liderlerinden biri olan Archroma, elyaftan terbiyeye kadar tüm değer zinciri boyunca sürdürülebilirliği ve yeniliği arttırmayı amaçlayan geniş bir ürün portföyü sunuyor.

Türkiye, Denim Ve Rahat Giysilerde Büyük Bir Pazar

Sürdürülebilir çözümlere yönelik renk ve özel kimyasallar konusunda dünya liderlerinden biri olan Archroma, elyaftan terbiyeye kadar tüm değer zinciri boyunca sürdürülebilirliği ve yeniliği arttırmayı amaçlayan geniş bir ürün portföyü sunuyor.

Merkezi İsviçre’nin Reinach kentinde bulunan şirket, 100’den fazla ülkede özel performans ve renk çözümleri sunan, oldukça entegre, müşteri odaklı bir platform işletiyor. Archroma, 35 ülkede 3 bin çalışanı ve 25 üretim tesisi ile çalışmalarını sürdürüyor.

Archroma’nın Pazarlama ve Tanıtım Müdürü Nuria Estape ile yaptığımız röportajda firmanın ITMA’da sergilediği son yenilikleri ve ‘Archroma Way’ teknolojisi hakkında bilgiler edindik. Ayrıca firmanın denim alanındaki başarıları hakkında konuştuk.

Archroma, ITMA 2019 fuarında hangi ürünlerini sergiledi?

ITMA bizim için her zaman, inovasyonlarımızı sunduğumuz iyi bir platform oldu. Çünkü ürünlerimizin güvenli ve her yönden etkin olduğunu müşterilerimizin de anlaması bizim için çok önemli. Bu fuarda yeni geliştirdiğimiz Archroma Way’i ve yanı sıra tüm diğer yenilikçi ürünlerimizi ve sistemlerimizi de tanıttık. Bunlar arasında; indigoyu taklit etmek için tasarlanmış bir sıvı kükürt mavisi boyası olan Yeni Diresul® Smartdenim Blue, her türlü elyaf üzerine pigment baskısı için formaldehit içermeyen * düşük sıcaklıkta kürleşen bir bağlayıcı olan Yeni Helizarin® LTC New liq, spor giyim ve aktif giyim uygulamaları için yüksek performanslı dispers boya çeşitleri olan yeni Foron® SP-WF, Su bazlı ultra düşük VOC poliüretan (PU) polimer kaplama teknolojisi olan yeni Lurapret® N5396 ve N5392 liq var.

Üretimlerinizde genel olarak hangi konulara ağırlık veriyorsunuz?

Genel olarak, Archroma’nın vermeye çalıştığı mesajı müşterilerimize aktarabilmeyi çok önemsiyoruz. Sürdürülebilirlik konusuna ağırlık veriyoruz ve bu konuda tekstil fabrikaları ve markalarının en iyi çözüm ortağıyız. Sürdürülebilirlik, tedarik zincirinin her aşamasından kilit bir talep haline geldikten sonra Archroma Way, sektöre daha iyi tekstil süreçleri getirmeyi amaçlayan üç anahtar unsur belirledi – Güvenli, Verimli ve Gelişmiş.

Archroma, dayanıklı ve yenilikçi makineler geliştirmek için neler yapıyor?

Archroma’da farklı yetkinlik merkezlerimiz var. Tüm yenilikçi teknolojileri test ediyoruz. Tekstil fabrikaları ile ortak gibi çalışıyor ve bu ortaklıkla onlara ihtiyaç duydukları en iyi teknolojiyi sunuyoruz.

Geçtiğimiz 12 ayda şirketinizin elde ettiği en büyük başarı ne oldu?

Birkaç ay önce Techtextil fuarında lansmanını yaptığımız iki yeniliğimiz ile gurur duyuyoruz. Bunlardan birincisi; tarım ve bitkisel endüstrisinden yenilebilir doğal atıklardan elde edilen bir dizi boya olan EartColors®, diğeri ise çay poşetleri ve kahve filtreleri veya kapsüller gibi uygulamalar için yenilenebilir doğal bileşenleri toplayan su bazlı tekstil kaplama bağlayıcı Appretan® NTR. Her ikisi de yenilenebilir hammadde kullanımı ve patentli teknolojilere dayanıyor. Bu yeni boya teknolojisi ile, kimyasal maddeleri daha sürdürülebilir bir şekilde kullanmanın mümkün olduğunu pazara göstermiş olduk.

Archroma, Avrupa ve Türkiye pazarlarında ne gibi gelişmelere imza attı?

Türkiye, Archroma için büyük bir pazar ve özelikle denim kumaş konusunda birlikte çalıştığımız birçok müşterimiz var. Denim kumaş, Archroma için özel bir öneme sahip ve büyük bir potansiyeli bulunuyor. Geçtiğimiz günlerde, anilin içermeyen, sentetik önceden indirgenmiş bir sıvı indigo olan Denisol Pure® Indigo gibi çığır açan bir yeniliği geliştirdik. Denim konusunda harika bir ürün ve tabii ki bu ürünü de burada sergileyerek geliştirdiğimiz teknolojilerimizin kurulumu için Türkiye’deki tekstil şirketleriyle iş birliği yapmayı ümit ediyoruz.

Son dönemde pazarda ne gibi teknolojik trendler gözlemliyorsunuz?

Şu anda gözlemlediğimiz en etkin trend, tabii ki, sürdürülebilirlik. Türkiye, denim ve rahat giysilerde büyük bir pazar. Bu nedenle bizim için daima, yeni ürünlerin önem taşıdığı bir nihai pazar. Sürekli yeni çözümler geliştiren Ar&Ge çalışmalarımızla, denimde yeni renkler elde ediyoruz. Bu, özellikle Türkiye pazarına sunabileceğimiz, ilgiyle karşılanacak bir yenilik.

Firmanız üretimde sürdürülebilir bir yaklaşım benimsemek için ne gibi önlemler alıyor?

Ayrıca, çevre için de farklı önlemler alıyoruz. One-way yazılımını duymuşsunuzdur. Bu yazılımla imalat sürecinde su ve enerji tasarrufuyla ilgili tüm verileri alarak süreci dijitalleştiriyoruz ve böylece tekstil fabrikaları için kaynakların, daha etkin kullanıldığı daha etkin süreçler geliştiriyoruz. Tüm bunları da müşterilerle birlikte gerçekleştiriyoruz.

Önümüzdeki birkaç yıla yönelik planlarınız neler?

Archroma Way ile kimyasal bakımdan daha güvenli ürünler ve daha etkin süreçler geliştireceğiz. Tabii ki, aynı zamanda tüm müşterilerimiz için daha fazla katma değerli ürünler geliştirmeye çalışacağız. Hem bugün, hem de gelecek için ana hedefimiz bu.

Röportaj: Dilek Hayırlı

COMMENTS