Gamatest, En İyisi Olma Yolunda İlerliyor

Malzeme testleri alanında ülkemizin dışa bağımlılığını ortadan kaldırmayı ve bu alanda gerçekleştireceği Ar-Ge faaliyetleri ile öncü bir laboratuvar olmayı hedefleyen Gamatest, en gelişmiş cihaz ve teknolojileriyle beraber iyi eğitimli ve gelişmelere açık ekibiyle doğru test ve analiz hizmeti sunmayı ilkesi olarak benimsiyor.

Gamatest, En İyisi Olma Yolunda İlerliyor

Gamatest Genel Müdürü Seven Yılmaztürk

Malzeme testleri alanında ülkemizin dışa bağımlılığını ortadan kaldırmayı ve bu alanda gerçekleştireceği Ar-Ge faaliyetleri ile öncü bir laboratuvar olmayı hedefleyen Gamatest, en gelişmiş cihaz ve teknolojileriyle beraber iyi eğitimli ve gelişmelere açık ekibiyle doğru test ve analiz hizmeti sunmayı ilkesi olarak benimsiyor.

En üst standartlarda test ve analiz hizmeti sunan bir laboratuvarın ötesinde bir eğitim ve Ar-Ge merkezi olmayı amaçlayan Gamatest, fiziksel, haslık, yanmazlık/güç tutuşurluk, kimyasal ve özel testler alanında hizmet veriyor.

Tekstil Teknoloji dergimizin bu ay için özel olarak işlediğimiz ‘Türk Tekstil Makine Endüstrisi’ dosyasında Gamatest firması da yer alıyor. Firmanın Genel Müdürü Seven Yılmaztürk ile gerçekleştirdiğimiz röportajda Gamatest’in şu anki çalışmalarından ve gelecek projelerinden bahsettik.

Gamatest Laboratuvar Hizmetleri firması, hangi sektörlere yönelik ne tür çalışmalar gerçekleştiriyor? Firma hakkında genel bilgiler vererek geleceğe yönelik projelerinden bahsedebilir misiniz?

Gamatest Laboratuvar Hizmetleri A.Ş., tekstil test ve cihazları konusunda çeyrek asrı aşkın deneyime sahip sanayici ve akademisyenler tarafından, tekstil, hazır giyim, halı, kağıt/karton ambalaj ayakkabı/deri ve oyuncak sektörlerine hizmet vermek üzere yüzde 100 yerli sermaye ile kurulmuş özel ve bağımsız bir test, analiz ve araştırma laboratuvarıdır. Bilindiği gibi Gama, en küçük dalga boyuna (<10 pikometre- bir atom çekirdeğinin çapından küçük) ve en yüksek enerji seviyesine (100keV) sahip ışın olup kuruluşumuzun çalışma hassasiyeti ve dinamizmini sembolize ediyor. Malzeme testleri alanında ülkemizin dışa bağımlılığını ortadan kaldırmayı ve bu alanda gerçekleştireceğimiz Ar-Ge faaliyetleri ile sektörümüze yön verecek öncü bir laboratuvar olmayı vizyonumuz olarak görüyoruz. En gelişmiş cihaz ve teknolojileri kullanarak iyi eğitimli, deneyimli, gelişmelere açık, disiplinli ve dinamik ekibimizle en hızlı ve doğru test ve analiz hizmeti sunmayı ilkemiz olarak belirliyoruz. Bu doğrultuda kritik bir hizmet sunduğumuzun bilinciyle personelimizin yetkinliğine büyük önem veriliyor, çalışma arkadaşlarımızın her biri titizlikle seçiliyor, gizlilik ve tarafsızlık taahhüdüyle sürekli eğitime tabi bir şekilde çalışılıyor. Laboratuvarımız, Endüstri 4.0 kapsamında cihazlarımızın birbirleri ile haberleştiği teknolojilerle donatıldı. Bu teknolojiyi müşterilerimizin test taleplerinin hangi aşamada olduğunu izlemelerine olanak sağlayacak düzeye çıkarmak için çalışmalarımız sürüyor. Ayrıca müşterilerimizin, en çok zorlandıkları test talebi oluşturma süreçlerini de basitleştirmek ve hızlandırmak için web tabanlı yazılım teknolojileri üzerine projelerimizi hayata geçirmeye çalışıyoruz.

Bildiğiniz üzere 2020 yılında başlayan pandemi süreci, çoğu sektöre ağır etkiler yaşattı. Siz Gamatest Laboratuvar Hizmetleri firması olarak bu süreci nasıl geçirdiniz?

Gamatest olarak Covid-19 pandemisine maalesef çok kritik bir zamanda, tam da Türkak 17025 akreditasyon sürecinde denetim ziyaretini beklediğimiz günlerde yakalandık. Alınan önlemler kapsamında ziyaret ertelendi ve bu durum bizim akreditasyon sürecimizin uzamasına sebep oldu. Ayrıca iş hacmimiz hedeflediğimiz rakamlara yaklaşmışken tüm sektörlerle birlikte ilk şoktan biz de olumsuz etkilendik. Personelimizi korumak için kısa çalışma düzenine geçtik. İlk dalganın atlatılmasıyla birlikte yeni normale uyum sağladık ve pandemi öncesi tempomuzu yakaladık.

Bu dönemde hayata geçirdiğiniz yeni yatırımlar ve projeleriniz oldu mu?

Pandemi ile birlikte cerrahi maskeler tüm dünyada adeta stratejik bir ürün haline geldi ve hatta tedarik noktasında ülkeler arası sürtüşmeler oldu. Gamatest olarak bu ürünlerin test ve analizi için ortaya çıkan ihtiyaca cevap vermek üzere test hizmetlerimiz arasına cerrahi maske ve önlükler ile anti bakteriyel testleri de ekledik. Hızla test cihazlarımızı tedarik ettik. Geldiğimiz aşamada üniversitelerden uzman hocalarımızın danışmanlığında personelimizi eğitiyoruz ve kısa sürede akreditasyonlarını tamamlayıp ülkemizin hizmetine sunmayı umuyoruz. Orta vadede hedefimiz laboratuvarımızda antiviral testleri de gerçekleştirerek ülkemizin bu konuda dışa bağımlılığını ortadan kaldırmaktır.

2021 yılına dair beklentileriniz nelerdir? Yeni projeleriniz var mı, bunlardan bahsedebilir misiniz?

Akreditasyon süreçlerimizin tamamlanmasıyla birlikte yeni yılda tanıtım ve pazarlama faaliyetlerimize hız vereceğiz. Fiziksel ve kimyasal tekstil testleri yanında güç tutuşurluk (yanmazlık) testlerimizde akreditasyon kapsamımızı genişleteceğiz. Tekstilin yanında kâğıt ve ambalaj sektörüne dönük test hizmetlerimizi, 2021 yılında devreye almayı planlıyoruz. Müşterilerimizin, bize daha hızlı ve kolay ulaşmalarını sağlamak için sosyal medya kanallarımızı hizmete sokacağız. Youtube kanalımızda hazırladığımız eğitim videolarımızın kapsamını genişleteceğiz. Ayrıca yeni test metotları geliştirmek amacıyla düşündüğümüz Ar-Ge projelerimize 2021 yılıyla birlikte start vereceğiz. Gamatest’in en üst standartlarda test ve analiz hizmeti sunan bir laboratuvarın ötesinde bir eğitim ve Ar-Ge merkezi olmasını arzu ediyoruz.

Haziran ayında düzenlenmesi planlanan ITM 2021 Fuarı’na yönelik çalışmalarınız bulunuyor mu? Lansmanını yapacağınız üretimleriniz olacak mı? Fuardan beklentileriniz nelerdir?

ITM, Türk tekstil sektörü için en önemli buluşma ve tanıtım platformlarından biri oldu. Biz de 2021’deki tanıtım faaliyetlerimiz kapsamında fuarda yer almak istiyoruz. O zamana kadar pandemi kontrol altına alınabilirse ITM’in sektöre ulaşmak için en kestirme ve etkili yol olduğunu düşünüyoruz. Dileriz, bir an önce hayat normale döner ve özlediğimiz ortamlarda bir araya geliriz.

Röportaj: Kübra KARACA

COMMENTS