Effe, Sürdürülebilir Başarı İçin; Gelişim, Yenilenme ve Yeni Makineler Diyor

Geçtiğimiz yıl başlayan koronavirüs salgını, hâlâ devam ediyor olsa da tekstil sektörü bu dönemi zarar görmeden atlatmayı başarıyor. Sektöre yönelik çalışmalarını, tüm zorluklara rağmen kesintisiz olarak devam ettiren Effe firması da pandemi sürecini başarıyla atlatmakla beraber bu süreçte, yurt içi ve yurt dışı satışlarını, 2019 yılına göre yüzde 25 arttırdı.

Effe, Sürdürülebilir Başarı İçin; Gelişim, Yenilenme ve Yeni Makineler Diyor

Geçtiğimiz yıl başlayan koronavirüs salgını, hâlâ devam ediyor olsa da tekstil sektörü bu dönemi zarar görmeden atlatmayı başarıyor. Sektöre yönelik çalışmalarını, tüm zorluklara rağmen kesintisiz olarak devam ettiren Effe firması da pandemi sürecini başarıyla atlatmakla beraber bu süreçte, yurt içi ve yurt dışı satışlarını, 2019 yılına göre yüzde 25 arttırdı.

Tekstil Teknoloji dergimizin bu yıla ait ilk sayısında işlediğimiz ‘Türk Tekstil Makine Endüstrisi’ dosyasında yer alması adına Effe Endüstri ve Effe Makine firmalarının Yönetim Kurulu Başkanları Celal İri ve İhsan Mokanoğlu ile bir röportaj gerçekleştirdik. Kendileri ile 2020 yılının nasıl geçtiği ve 2021 yılına dair firmanın hedefleri ve projeleri hakkında konuştuk. Röportajımızı, siz değerli okurlarımıza sunarız.

2020 yılında başlayan pandemi sürecinin etkileri çoğu sektöre ağır bir şekilde yansıdı. Siz Effe olarak bu durumdan nasıl etkilendiniz? 2020 yılına dair hedefleriniz nelerdi?

Celal İri: Pandeminin olumsuz etkisini çok fazla görmedik, diyebilirim. Bu dönemde hiç sipariş iptali olmadı ama bazı kısa süreli ertelemeler oldu. Buna rağmen ciro artışımız yüzde 25’e yakın oldu. Dolayısıyla bu noktada tekrar eden siparişler, bir makine imalatçısı için ya da hizmet tedariki yapan firmalar için çok önemli bir veriyi oluşturuyor. Çünkü bu durum, müşterinin, hem fiyat hem performans hem de hizmet anlamında memnuniyetini gösteriyor. Önceki yıllarda yaptığımız başarılı işler bu zor dönemde talep görmemize sebep oldu.

İhsan Mokanoğlu: 2020 yılında hedeflerimiz; bir önceki senenin, ihracat ve yurt içi satışlarının toplamının, en az yüzde 20 civarında artmasını sağlamaktı. Çünkü 2018 ve 2019 yılları bizim için çok başarılı geçmişti. O yıllarda Effe, Makine İhracatçılar Birliği verilerine göre ilk beş firma arasında yer aldı. Bu başarımızın katlanarak devam edeceğini düşünüyorduk. Bunun sebebi de şu; ne kadar çok pazarda, ne kadar çok ülkede ve ne kadar çok tekstil şehrinde fazla sayıda makineniz varsa bir zaman sonra makine satışı ve pazarlamasıyla ilgili en önemli argüman o makinenin kullanıcılarının memnuniyeti oluyor. Biz de 2018 ve 2019 yıllarında Türkiye’nin tekstil şehirlerinde ve yurt dışındaki tekstil ülkelerinde en çok satış adetlerine ulaştığımız için, bunun artık katlanarak devam edeceğini düşünüyorduk. Geçtiğimiz 2020 yılı da bu bağlamda çok önemli bir yıl olacaktı. 2016 yılındaki ITM fuarında Effe proje ekibinin 3. Jenerasyon makinesi olan Pasha model ram makinesinin lansmanını yaptık. Yaklaşık 15 adet ram makinesi 2017 yılında satıldı. Üç yıllık bir süreçte ise siparişler katlanarak devam etti. 2018 ve 2019 yıllarında ortalama 45 adet makine satışı yapıldı. 2020 yılında bunun 60 adete çıkmasını bekliyorduk. Sadece Mart, Nisan, Mayıs aylarında bir yavaşlama oldu. Siparişler ötelendi ama iptal edilmedi. Ürettiğimiz bazı makineleri, stokta bekletmek durumunda kaldık. Netice itibarıyla 2020 yılında, 65 adet ram makinesi satışı yapıldı.

Sadece ram makinesi satışları ile kalınmadı. Bunun yanında; müşterilerin mevcut makinelerinde yapılan modifikasyon çalışmaları, ünite ve aksesuar satışları ve de yabancı makineciler ile yapılan fason üretim çalışmaları da pandemi sonrası çok hız kazandı. Yılın ilk çeyreği çok başarılı başlamıştı. İkinci çeyrekte duraklamalar yaşamakla beraber, son iki çeyrekte taleplerin yüzde 100 artışı ile beraber hedeflere ulaşabildik.

Bu süreçte nasıl bir yol izlediniz?

Celal İri: Ürettiğimiz makinelerin bütün özelliklerine güveniyoruz. Üretim kapasitesinin benzerlerinden yüksek olduğunu ve enerji maliyetlerinin düşük olduğunu biliyoruz. Diğer makinelerden üstünlüklerini de çok iyi biliyoruz. Bu inanç ve gelen müşteri talepleri doğrultusunda ayda 6-7 adet makineyi, pandemi dönemi olmasına rağmen hızlı bir şekilde üretmeye devam ettik.

İhsan Mokanoğlu: Pandemi döneminde bile Effe, bir hafta bile durmadan çalıştı. Üretime hiç ara vermedik. Standart makineleri stokumuzda bulundurmaya devam ettik. Bu bir öngörüydü. Öngörümüzde şuydu: Türkiye’de ve dünyada tekstil hiçbir zaman bitmez, durmaz, coğrafya değiştirir. Ama bu sefer koronavirüs pandemisi nedeniyle tekstil tüketimi de durdu. Biz ise bu durmanın ardından çok yüklü miktarda bir talebin geleceğini öngördük. Tekstilin, Türkiye’de ve diğer ülkelerde tedarik edildiği en önemli ülkelerden bir tanesi Çin’dir. Fakat Çin üretimlerine karşı negatif bir algı oluşunca diğer tekstil ülkeleri olan; Bangladeş, Hindistan, Pakistan, Mısır, Özbekistan ve Türkiye’ye, Çin’in yüzde 20 sipariş kaybetmesiyle beraber diğer ülkelerden ciddi bir oranda sipariş artışı oldu. Üretim artışını karşılayabilecek ram makinelerini en hızlı şekilde tedarik etmeye çalıştılar. Durağan dönemde, standart üretilen makineleri en hızlı şekilde son kullanıcılarla buluşturan firma olmak da bizim avantajımıza oldu. Böylece müşterilerimizde, Effe’den sipariş verdiğimiz makineyi bir hafta ya da on günde alınabileceği algısı oluştu. Ayrıca bu dönemde sadece kendimizin değil, bize tedarik yapan firmaların da stoklu çalışmasını sağladık.

Celal İri: Şartlardan dolayı yeni imalat teknikleri geliştirdik. Montaj ve sevkiyat bir arada oldu. Şu anda yurt içi ve yurt dışı olmak üzere haftada iki sevkiyat yapıyoruz. Bu da ayda sekiz makineye tekabül ediyor.

Bu aşamada bölümler arası nasıl bir iş uzmanlığı geliştirdiniz, bundan bahsedebilir misiniz?

Celal İri: Yaptığımız en önemli şey, bölümler arası koordinasyonu sağlamak oldu. Tüm idareci kadromuzun ve imalat montaj ekibinin konstrasyonunu da maksimum seviyelere getirdik. İmalat, montaj, malzeme tedarikiyle ilgili aksayan konularla ilgili çözümler ürettik. Ayrıca; özellikle yaptığı işin heyecanını yaşayan ve yaptığı işten keyif alan insanlarla çalışıyoruz.

Effe, çok tercih edilen bir marka haline nasıl geldi? Müşteriler, ram makinesi almayı düşündüğünde neden önce Effe’yi düşünüyorlar? Dört yıl gibi kısa bir zamanda bunu nasıl başardınız?

İhsan Mokanoğlu: En kısa özetle; Effe markası hakkında doğru algının oluşabilmesi için doğru işler yaparak, diyebilirim. Teknik ve ticari tecrübe, makine imalatçıları için yurt içi ve yurt dışı piyasalarda başarılı olabilmesi adına çok önemlidir. Tecrübe ile beraber, karar alma sisteminin doğru yapılandırılması ve hızlı karar alarak piyasa, müşteri ve firma beklentilerine uygun şekilde faaliyetleri yapılandırmak önemlidir.

Effe Endüstri markası kurulduğu günden itibaren ram makinesi lansmanından önce 2008 – 2016 yılları arasında Celal İri ve proje ekibinin, yurt içi ve yurt dışındaki makine imalatçılarına fason olarak ürettikleri ram makinesi ve finisaj makineleriyle ilgili parçaları ya da şu an piyasada ve de dünyada çalışan; ram, sanfor ve kurutma makinelerine yaptıkları iyileştirici modifikasyon ve revizyon çalışmaları, Effe’nin insanlar tarafından bilinir bir marka haline gelmesini sağladı. Üretimlerde, standartların üzerinde malzemeler kullanılması da bu bilinirliğe katkı sağladı. Ayrıca şunu da eklemek gerekir, üreteceğiniz makinede eğer bir fiyat ve maliyet kaygınız olursa ilk dakikadan itibaren kaybedersiniz. Çünkü her zaman daha uygun fiyatlı makine vardır. Biz ise her zaman en iyisini yapmayı hedefliyoruz. En iyisini yapmak için de en iyi ekipmanların seçilmesi gerekir. Bizim çok makine satmak gibi bir hedefimiz olmadı ama çok iyi makine yapmak gibi bir hedefimiz var. Üretimlerimiz de böylelikle kendi reklamını kendi yapmaya başladı. Tekrar eden siparişler, memnun müşteriler, fiyat ve performans olarak beklentileri karşılayan makineler, talep görmeye başladı. Bu durum, yurt içinde bu şekilde gelişti.

Yurt dışındaki temsilcilerimiz ise kendi ülkelerinde yaptıkları doğru işlerle sözlerinin her zaman arkasında duran kişiler olarak kendince marka olmuş kişilerdir. Bu temsilci firmalarla iyi ilişkilerimizin olması, Celal bey ve ekibinin şartsız bir şekilde iyi makine yapacaklarına inanmaları, Effe’nin en büyük şanslarından biri oldu. Ayrıca temsilci firmalar ile uzun yıllardan bu yana ticari ilişkilerimizin olması, teknik ve ticari konulardaki karşılıklı güveni beraberinde başarıyı getirdi.

Ayrıca müşterilerimizle koordinasyonu çok iyi sağlıyoruz. İletişim imkânlarının artmasıyla birlikte dünyanın her tarafında sorun yaşayan bir müşteri, beş dakika içerisinde sorunuyla ilgili cevap alabileceği yetkililere ulaşabiliyorsa bu da firmaya başarı getiriyor. Hızlı ve direkt çözüme odaklı hizmet anlayışı, çok tecrübeli konusunda uzman teknik ve satış ekibi, hızlı karar alabilme ve uygulama dinamikleri toplam kalite anlayışının temelini oluşturdu.

Geçtiğimiz üç sene boyunca da çok doğru adımlar atıldı. Doğru partnerler seçildi ve doğru makineler yapıldı. Toplam kalite bilinci ile siparişin alınmasından başlayan ve makinenin müşteride çalışır durumda teslim edilmesini kapsayan süreç en başarılı şekilde yönetildi. Bütün bu anlattıklarım Effe’nin başarılı olmasını sağladı.

2021 yılında imalatına başlayacağınız makineler nelerdir? ITM 2021 Fuarı’nda lansmanını yapacağınız üretimleriniz olacak mı?

İhsan Mokanoğlu: ITM 2021 Fuarı’nda daha büyük bir alanda, daha fazla makine tanıtımı yapacağız. Kauçuklu sanfor hatları, kurutma makinesi, buharlama makinesi, kurutma – ram – sanfor’un bir arada olacağı üçlü proje ve kaplama makinelerine yönelik projelerimiz bulunuyor. Ayrıca yaş terbiye makineleri ve boyama makinelerinde Effe’nin artık bir yatırım yapması ve sahaya çıkması gerektiğini düşünüyoruz. Effe, hangi makineyi imal ederse etsin, fiyat kaygısı yaşamadan kaliteye odaklanarak fark yaratmaya devam edecek.

Celal İri: Kauçuklu sanfor makinesinin projesi bitti. Hatta dört adet sipariş aldık. Dokuma kumaşlar için de yeni sanfor hattı yapacağız. Ayrıca hem dijital baskıcıların hem rotasyon baskıcıların kullandığı buharlama makinesi projemiz için de şu anda dört sipariş aldık. Bunlarla beraber esas projemiz dediğimiz; kurutma, ram ve sanfor makinelerinin üçünün bir arada olacağı yeni bir makine üreteceğiz. Bu makinemizi, ITM 2021 Fuarı’nda tanıtacağız. Bu makine, bir kumaşla ilgili istenen her şeye cevap verebilecek. Ayrıca son derece ekonomik ve enerji tasarrufu sağlayan bir makine olacak. Bu projemiz haricinde çok fazla talep gördüğümüz kaplama hatları projemiz de bulunuyor. Bu hatlar, bağımsız kullanılabildiği gibi ram makinesi ile beraber de kullanılabiliyor. Üretiminde uzmanlaşmış olduğumuz ram makinesinde de yapılacaklar hâlâ bitmedi. Daha önümüzde bu konuda çok proje ve Ar-Ge çalışması olacak. Bizi izlemeye devam edin.

Röportaj: Z. Seda DEMİRDELEN

Düzenleme: Kübra KARACA

COMMENTS