“İnanıyoruz ki Yarın Dünden Daha Güzel Olacak”

“İnanıyoruz ki Yarın Dünden Daha Güzel Olacak”

İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (İTHİB) Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Öksüz, salgın döneminde ürün çeşitliliğinin öneminin daha fazla anlaşıldığını ifade ederek “Ürün çeşitliliğimiz, ihracattaki güçlü toparlanmamızın en belirleyici etkenlerinden biri oldu.” dedi.
Türkiye’nin dünyada 331 milyar dolar büyüklüğe sahip tekstil ve ham maddeleri ihracatında dünyanın altıncı, Avrupa’nın ise ikinci en büyük tekstil ve hammadde tedarikçisi konumunda bulunduğunu aktaran İTHİB Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Öksüz, “Koronavirüs salgını, her sektörü olduğu gibi Türkiye tekstil ve hammaddeleri ihracatını da olumsuz etkiledi. Geçtiğimiz yılın ilk yarısında özellikle Nisan ve Mayıs aylarında yüzde 50’ye yakın bir gerileme olsa da sonraki süreçte sektör hızla toparlandı. Haziran ve Temmuz aylarında ise özellikle AB pazarında durdurulan siparişlerin bekleyen sevkiyatlarıyla başlayan toparlanma eğilimi, Ağustos, Eylül ve Ekim aylarında gelen yeni siparişlerle devam etti. Kasım ayında bir önceki yılın aynı ayına göre ihracat yüzde 8,6 oranında arttı.” dedi.
Öksüz, sektörün ihracat artışına en fazla katkı sağlayan ürün gruplarının; teknik tekstil, örme kumaş, elyaf ve iplik olduğunu söyledi. 2020 yılının Kasım ayında örme kumaş ihracatının yüzde 12 artarak 142 milyon dolara çıktığını paylaşan Öksüz, Beyaz Rusya, Bulgaristan, Kırgızistan ve Polonya’ya yüzde 20’nin üzerinde ihracat artışı gerçekleştiğini kaydetti.

“İhracat pazarındaki çeşitliliğimiz, sektörümüzün dinamizmini ortaya koyuyor.”
Öksüz, teknik tekstil sektörünün, her geçen ay kendi ihracat rekorunu aştığını ifade ederek 2020 yılının Kasım ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 77 artan teknik tekstil ihracatının, Ocak – Kasım döneminde yüzde 55 artarak 2,5 milyar dolara ulaştığını kaydetti.
“İhracat pazarındaki çeşitliliğimiz, sektörümüzün dinamizmini ortaya koyuyor.” diyen Öksüz, sözlerine şöyle devam etti:
“Salgın ve tüm küresel kapanmalara rağmen 197 ülkeye ihracat gerçekleştirdik. Tek pazar odaklı tedarik anlayışından uzaklaşmayı hedefleyen küresel alıcıların en yakın markajında Türkiye bulunuyor. Dolayısıyla yeniden kapanmamaların olmaması durumunda 2021 yılında rekor ihracat verilerine ulaşmayı hedefliyoruz. En nihai hedefimiz, küresel ihracattan aldığımız payı artırarak küresel ihracatta ilk 5 ülkeden biri olmak. Bunda İTHİB olarak gerçekleştirdiğimiz dijitalleşme çalışmaları kapsamında sanal ticaret heyetlerimiz ve tanıtım faaliyetlerimiz önemli bir rol oynayacak. İnanıyoruz ki yarın dünden daha güzel olacak.”

“Daha fazla ihracat için daha fazla yatırım ve istihdamı sürdüreceğiz”
Öksüz, tüm ekonomik göstergelerin, sektörün V tipi toparlanma eğiliminden artıya geçtiğini gösterdiğini ifade ederek sektörün kapasite kullanım oranlarına bakıldığında salgın döneminden bu yana en hızlı toparlanan sektörlerden birinin tekstil ve ham maddeleri sektörü olduğunu kaydetti.
Öksüz, “Kişisel koruyucu donanım ürünleri imalatındaki yoğun talep artışının da etkisiyle sektörümüzün kapasite kullanım oranı, geçtiğimiz yılın nisan ayından bu yana yüzde 74 arttı. Kapasite kulanım oranları en hızlı toparlanan ikinci sektör olduk. Kasım ayı itibarıyla sektörümüzün kapasite kullanım oranı imalat sanayinin de üstünde bir artışla 77,1 seviyesinde gerçekleşti. 2021 yılı itibarıyla sektörümüzün kapasite kullanım oranlarının yeniden yüzde 80’in üzerine ulaşacağını öngörüyoruz.” dedi.

“İstihdamımız 1 milyon 50 bine ulaştı”
İTHİB Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Öksüz, sanayi üretim endeksi verilerinin de artıya geçtiğini ifade ederek “Sektörümüzün üretim endeksi verileri, kapasite kullanım oranına benzer şekilde imalat sanayi ortalamasının üzerinde gerçekleşti. Eylül ayı imalat sanayi üretim endeksi yüzde 8,5 artarken sektörümüzün üretim endeksi yüzde 9,3 arttı. Tüm salgın koşullarına rağmen hazır giyim sektörü ile birlikte istihdamımız 1 milyon 50 bine ulaştı. Türkiye ekonomisinin lokomotif sektörü olarak daha fazla ihracat, daha fazla yatırım ve istihdam ile ülkemize hizmet etmeye devam edeceğiz.” diye konuştu.

COMMENTS