Groz-Beckert’tan Pamuk Uçuntu Birikimine Karşı Patentli Çözüm

Groz-Beckert yuvarlak örgü makineleri için yeni bir ürün piyasaya sürdü. Büyük çaplı yuvarlak örgü makinelerinde kesik elyaf ipliği çalışılırken daha az temizlik gereksinimi ve örülen kumaşlarda pamuk uçuntusundan kaynaklı çok daha az iz oluşumu sağlayan yeni, patentli özel ürün; Groz-Beckert SAN™SF iğnesi.

Groz-Beckert’tan Pamuk Uçuntu Birikimine Karşı Patentli Çözüm

Groz-Beckert, geçtiğimiz 30 yıl içinde 140 örgü elemanı icadı için patent tescil ettirdi. SAN™SF iğnesi, bu 140 icattan en yenisidir.

 Yeni İğneyi Özel Kılan Şey Nedir?

Yeni SAN™SF özel uygulama iğnesi, yapısı gereği, kesik elyaf ipliğin işlenmesinin iğne yolunda daha yüksek miktarda pamuk uçuntusu biriktireceği gerçeğini hesaba katıyor. Söz konusu etkileri azaltmak için tasarlandı ve örme işleminin, uzun süreli temizlik kesintileri olmadan daha uzun süre hatasız gerçekleştirilmesine yardımcı oluyor.

Zorluk: Kirlenme

Kesik elyaf iplikler, ayrı ayrı tanımlanmış uzunluktaki elyafların bükülmesiyle yapılıyor. Örme makinesindeki işlem sırasında bu tür iplikler sürtünmeden dolayı lif kaybediyor. Dışarıda kalan lif uçları da kırılabiliyor. Bu durum, örme makinesinin içinde ve üzerinde elyaf uçuntularının birikmesine sebep olabiliyor. Yağlama ile birlikte kirlenme meydana geliyor, bu da makinenin sorunsuz çalışmasının sağlanması amacıyla, düzenli olarak temizlenmesi anlamına geliyor.

Eğer, yağ ve elyaf karışımı iğne yoluna girerse, iğne gövdesinin altında birikerek iğneyi kaldırabiliyor ve bu durum, kancanın pozisyonunda farklılıklara yol açıyor. Sonuç: Örgüde çizgilerin oluşması ve makine üzerindeki diğer örgü elemanlarıyla temas nedeniyle iğnede olası hasar meydana geliyor.

Çözüm Groz Beckert’ta

Burada tek çare, sık sık temizlik yapmaktır. Zaman kaybına sebep olacak şekilde, makine durdurulmalı, iğneler çıkarılmalı ve kalıntılardan arındırılmalıdır.Silindir kanalları temizlenmelidir. Bu arada makine durmalı ve üretim yapılmamalıdır. Doğru değil mi?

Yanlış! Yeni Groz-Beckert SAN™SF özel uygulama iğnesi burada devreye giriyor. İğnenin özel gövde geometrisi, kirin iğnelerin altına girmesini engelliyor. Bu durum, makinenin kesik elyaf iplikleri işlerken bile, temizlik için iğneleri çıkarmaya gerek kalmadan çok daha uzun süre çalışabileceği ve aynı zamanda daha fazla kumaş üretebileceği anlamına geliyor.

Bunu nasıl yapar?

İğnenin sırt kısmı kesiksiz yani, yekparedir. Bu nedenle, tüm iğne kanalını doldurur ve kalıntıların birikmesi için yer bırakmaz. İğne orijinal pozisyonunda kalır ve yapılan saha testlerine göre, iğne kanalını üç kata kadar daha uzun süre temiz tutar.

İğne gövdesinin üst kısmında çıkıntılar mevcuttur. Bunlar, lifleri iğne kanalından çıkarmaya ve iğnenin sırt kısmından uzak tutmaya yardımcı olurlar. Ayrıca, çok çelik yollu makinelerde bitişik iğne ayağı aşırı yüklendiğinde de kanal duvarını desteklerler.

Size faydası nedir?

SAN™SF örülen kumaşta, pislik birikmesinden kaynaklanan izlerin sıklığını önemli ölçüde azaltır. Örme işletmeleri, azaltılmış temizleme gereksinimleri sayesinde daha düşük maliyetlerden ve daha yüksek verimlilikten yararlanır. Kesik elyaf ipliklerin işlenmesi için yeni özel uygulama iğnesini nasıl tanımlayabilirsiniz? Tanımı SAN™SF ile başlar. SAN, “özel uygulama iğnesi” ve SF “kesik elyaf” anlamına gelir.

 

 

 

COMMENTS