4D-Örme Kumaşlar Konfeksiyon Sektöründe Yeni Tasarımlara İmkân Sağlıyor

Karl Mayer'in yeni 4D-Örme nesli çözgülü örme kumaşlar, tasarım ve ürün geliştirmede daha önce bilinmeyen olasılıklara imkân tanıyor.

4D-Örme Kumaşlar Konfeksiyon Sektöründe Yeni Tasarımlara İmkân Sağlıyor

Kumaşların çarpıcı özellikleri, ayırt edici rölyef benzeri yüzey tasarımlarıdır; makine çift çubuklu raşel tekniğine dayanıyor. Bu göz alıcı ürünleri üretmek için akıllı kılavuz çubuk düzenlemesine ve teknik konfigürasyona sahip bir RDPJ 6/2 EL kullanılıyor.

Çift iğneli çubuklu raşel makinesi, aralama için monofilamentlere sahip klasik bir ara tekstil üretmez, ancak örtü yüzeyleri arasındaki boşluk hacimli bir iplikle dolduruluyor.

Ayrıca çözgülü örme tekstillerin ön ve arka yüzlerinde farklı şekilde küçülen iplikler akıllı kombinasyonlarda işleniyor ve farklı sarma teknikleri kullanılıyor.

Terbiye işlemi sırasında bu, farklılaştırılmış belirginlikle yüksek-düşük etkilere yol açıyor. Küçük ve düz kabartmalı hacimli kumaşlar veya çeşitli motiflerle derin ve hacimli şekiller oluşturuluyor. Yüksek-düşük efektli sıkı geometrik düzenlemeler, geniş plastik dalgalı düzenlemeler, parlak meyve görünümleri ve farklı yükseklik profillerine sahip karmaşık yaratıcı tasarımlar kadar pek çok tasarım mümkün alıyor. Delik desenleri bile tekstile sorunsuz ve rahat bir şekilde yerleştirilebiliyor. Özellikle fonksiyonel giyim ve ayakkabılar, file kısımları ile nefes alabilirlik ve şık bir görünüm sağlıyor. Uygun iplikler kullanıldığında ek renk ve şekil efektleri elde edilebiliyor.

Özellikle giyim sektöründeki tasarımcılar ve ürün geliştiriciler fütüristik görünümleri ve hacimli yapısı ile bu ürünler sayesinde tamamen yeni bir alana girebilirler. Bu sayfadaki atletik ceket, ilk fırsatları gösteriyor. Şık kıyafet, farklı desen parçalarını arka tarafta tek parça halinde kusursuz bir şekilde birleştirir, giymesi rahattır ve mevsimler değiştikçe sizi sıcak tutar. Mükemmel yalıtım etkisi, plastik yapının hava ve iplik malzemesi ile doldurulmasıyla elde ediliyor. Filament iplikler, yüzeylerdeki yoğun kumaş ile çevreleniyor. Bu, yıkama sırasında birkaç mikro partikülün açığa çıkmasına neden olur. FH Niederrhein’de nonwovenlarla yapılan ilk karşılaştırmalı testler şimdiden umut verici sonuçlar sundu. Kettenwirk-Praxis sonuçları yakında rapor edecek.

 

COMMENTS