“İspanyol Firmaları, Daha Sürdürülebilir Bir Tekstil Değer Zinciri İçin Kendilerini Güncelledi”

AMEC AMTEX (İspanyol Tekstil Makineleri Üreticileri Birliği Endüstriyel ve Tekstil Teknolojisi İş Birimi Direktörü Alejandro Gallego, “Pandemi dönemi İspanyol şirketler için çok faydalı oldu, Ar-Ge departmanlarını güçlendirdiler ve yeni ürün geliştirme konusunda çok fazla çalışma imkânı buldular.” dedi.

“İspanyol Firmaları, Daha Sürdürülebilir Bir Tekstil Değer Zinciri İçin Kendilerini Güncelledi”

Alejandro Gallego, AMEC AMTEX Endüstriyel ve Tekstil Teknolojisi İş Birimi Direktörü 

AMEC AMTEX (İspanyol Tekstil Makineleri Üreticileri Birliği Endüstriyel ve Tekstil Teknolojisi İş Birimi Direktörü Alejandro Gallego ile İspanya Özel Sayımız için bir röportaj gerçekleştirdik. Gallego ile pandemi sürecinde İspanyol firmalarının belirlediği yol haritası, Covid-19 sonrası dönem için öngörülerini, tekstil makineleri sektöründeki trendleri, yenilikleri ve 2021-2022 dönemi beklentilerini konuştuk.

Üyelerinizin tüm dünyayı etkileyen pandemiye tepkisi nasıl oldu? İspanyol şirketler süreci daha az hasarla atlatmak için nasıl bir yol haritası oluşturdular?

İspanyol şirketleri tüm dünyayı etkileyen pandemi sürecine çok hızlı adapte oldular ve ilgilerini takımlarına ve çalışanlarına odakladılar. Bu endişe hiçbir zaman İspanyol şirketleri için, birçok güvenlik protokolünün hâlâ uygulandığı şu dönem olduğu kadar önemli olmamıştı.

İspanyol şirketleri, çalışanlarıyla ilgilenirken, başta müşteriler ve tedarikçiler olmak üzere paydaşlarına da odaklandılar. Müşteri taleplerine yakın olmak ve gereken değişiklikleri hızlı tepkiler ile sağlamak için müşteri hizmetleri stratejilerine daha çok önem verdiler.

İçinden geçtiğimiz bu zor zamanda tekstil makineleri sektörünün küresel durumu hakkında ne düşünüyorsunuz ve Covid-19 süreci sonrası için öngörünüz nedir?

Pandeminin en zorlu anlarında İspanyol şirketleri, dünya genelindeki müşterilerinden belirsizliği yüksek talepler ve reaksiyonlarla karşılaştı. Nihai müşterilerin satış noktalarına erişebilmesi ve uluslararası seyahatlerin açılması sayesinde talep 2019 seviyelerine göre biraz toparlanıyor. Bu seviyelerin daha da yükselerek zirveye çıkacağını ve geçmiş dönemlerden daha da yukarıda olacağını düşünüyoruz.

Pandemi dönemi İspanyol şirketler için çok faydalı oldu, Ar-Ge departmanlarını güçlendirdiler ve yeni ürün geliştirme konusunda çok fazla çalışma imkânı buldular. Aynı zamanda dijitalleşme İspanyol üretim stratejisinin odak noktası konumundadır. Şirketler dijital dünyada kendilerini geliştirdiler, hatta müşteri hizmetleri departmanları ile müşterilerinin üretim hatları arasında dijital iletişim sunabiliyorlar.

Tekstil sektörünün eski günlerine dönmeye odaklanmanın yanlış bir düşünce olduğu kanaatindeyiz, dünya değişti; tekstil üreticilerinin makinelerini kontrol etme şekli farklılaştı, satış marjları daraldı, nakliye tedarik süreleri arttı… Şirketler şu anki fiili durumda rekabetçi olmaya odaklanmalı ve amec amtex‘te üyelerimizin en rekabetçi şirketler olmalarını sağladık. Dijitalleşmelerini geliştirerek ve taleplerdeki değişiklikleri öngörerek NPD’de işbirliği yapmalarını sağladık.

İspanya tekstil makineleri sektöründe önümüzdeki yıllarda ne tür yenilikler, trendler ve ilerlemeler bekleniyor?

İspanyol tekstil teknolojisi sektörü geleceği şöyle görüyor; dijital, esnek ve son derece belirsiz. İspanyol şirketlerinin rekabet gücünü artıracak büyük bir tetikleyici bulunuyor. Firmalar Yeni Nesil Avrupa fonları çerçevesinde seçilebilecek projelere başvurabilecekler. Bu Avrupa fonları dijitalleşme ve sürdürülebilirliğe dayalı projelere yönlendirilecek. Avrupa Birliği bu eğilimlerin uluslararası endüstride ilerleme yaratacak eğilimler olduğunu gözlemliyor. Bu nedenle İspanyol şirketleri, daha dijital ve sürdürülebilir bir tekstil değer zinciri haline gelmek adına ilgi çekici projelerle kendilerini güncelledi ve uygulamaya hazır durumdalar.

“Türkiye’de Uluslararası Tanıtımı Yeniden Canlandırmak İstiyoruz”

İspanya tekstil makineleri ihracatının en son istatistiklerini bizimle paylaşır mısınız? Başlıca pazarlarınız hangi ülkeler?

Aşağıdaki grafiklerde de görebileceğiniz gibi, Covid-19 salgını nedeniyle İspanyol firmalar ihracatlarını ağırlıklı olarak Avrupa pazarlarına odakladılar. Grafiklerde ilk 10 pazarı, toplam ihracat payındaki önemini ve 2019 ile 2020 arasındaki değişimi görebilirsiniz. İspanyol şirketleri, ulaşım ve küresel hareketlilik sorunları nedeniyle Türkiye gibi geleneksel pazarların bazılarında hız kaybetti, ama biz bu pazarlarda uluslararası tanıtımı yeniden canlandırmak ve artırmak istiyoruz.

İspanya tekstil endüstrisi ve tekstil makineleri pazarı şu anda nasıl bir performans sergiliyor? İspanyol tekstil makine endüstrisi için hangi pazarlar gelişiyor ve düşüyor?

İspanyol tekstil endüstrisi pandeminin piyasayı ve pazarları en kötü sarstığı anlarda oldukça etkilendi, ancak Eylül 2020’den bu yana satış ve ihracat rakamları her ay artıyor. Mevcut duruma göre tekstil ürünleri ihracatı 2019 seviyelerinin üzerinde, tekstil makineleri ihracatı ise 2019 seviyeleri civarındadır. Önceki grafiklerde de görebileceğiniz gibi, pandemi sırasında İspanyol şirketleri ağırlıklı olarak lojistiğin daha kolay olduğu ve taleplerin Avrupa Birliği dışındaki ülkelere göre çok daha kolay karşılanabildiği Avrupa pazarlarına odaklandı.

AMEC olarak 2021 ve 2022’den beklentileriniz nelerdir?

2021 ve 2022 için beklentilerimiz çok olumlu, belirsizliğe uyum sağlayan ve ekiplerini çok verimli yöneten bir sektöre tanık oluyoruz. Bu nedenle, İspanyol tekstil makine endüstrisinin bu dönem için rakamlarını iyileştirdiğini ve tüm tekstil değer zincirini dönüştürecek yenilikleri sergilediğini görebiliyoruz.

Röportaj: Dilek Hayırlı

COMMENTS