Oerlikon Kimyasal Elyaf Uygulamaları ile Techtextil’de

At Techtextil in Frankfurt from May 14 to 17, 2019 in Hall 3, B06, Oerlikon will be showing chemical fiber applications made of polyester, polypropylene and Co. and what they can do in these fields.

Oerlikon Kimyasal Elyaf Uygulamaları ile Techtextil’de

Örneğin, tek bir polyester iplik, ilk başta fazla dikkat çekmiyor. Fakat kalın dokulu özel bir dokuma, yüksek mukavemetli Yüksek Katsayılı/ Yüksek Dirençli elyaflar, en derin sularda yüzen yağ platformlarını bile tutabiliyor. Bu kilometrelik “Bağlama Halatları”, 1000 tonun üzerinde koparma yüküne dayanarak, çelikten daha iyi iş görüyor. Oerlikon Barmag, onlarca yıldır dünya çapındaki müşterileri için uyarlanmış endüstriyel ipliklerin (IDY) üretimine yönelik özel çözümler sunuyor. Endüstriyel İplik ve Ar&Ge Filament İşleme Sorumlusu Teknoloji Müdürü Kimyager Dr. Roy Dolmans, “Müşterilerimize ilham vermek için bu fuarda çok sayıda yenilik sunacağız.” diyor.

GÜÇLÜ VE HAFİF KUMAŞLARLA DAHA ESNEK HAREKET İMKÂNI

“Otomotiv sektörü, kullanımdaki düşük maliyetlerle de ilgileniyor. Otomotiv sektöründe teknik tekstillerin ekonomik üretimine en güzel örneklerden biri de Yüksek Modüllü Düşük Çekmeli ipliklerden lastik kordon üretimidir. Polyesterden yapılan bu öncü ürünler, yırtılmaya karşı oldukça dirençli olduğu gibi aynı zamanda yüksek derecede elastik, ısı ve boyut bakımından da stabildirler.” İzlenirlik konusu, tekstil değer zincirinin bütün aşamalarında, özellikle otomotiv sektöründe önemli bir rol oynuyor. Roy Dolmans, “Müşterilerimize yönelik üretim ve süreç çözümlerimiz ve kendi DIN-ISO sertifikalarımız sayesinde, Oerlikon’daki üretim sürecinde izlenirlik daima sağlanmaktadır.” diye konuştu.

BEŞİNCİ NESİL YAPI MALZEMESİYLE ÜRETİLEN YÜKSEK TEKNOLOJİ ÜRÜNÜ MEMBRANLAR

Geleceğin yapı malzemeleri de nonwoven kumaşlardan oluşacak. Nonwoven kumaşları, çeşitli üretim süreçleri ve kombinasyon tekniklerine dayanan farklı özelliklerle donatılabilir. Isı ve darbelere dayanıklı, nefes alabilen ve aynı zamanda nem, küf ve sökülmeye karşı dirençli olup inşaat sektöründe; çatı kaplama, yalıtım, izolasyon ve drenajda kullanılıyor. Oerlikon Nonwoven, buna uygun makine ve sistem çözümlerini sunuyor. Fakat hepsi bundan ibaret değil: Nonwoven kumaşlar tıp alanında da, cerrahi önlükler ya da bandajlar için ekonomik bir malzeme olarak büyük bir talep görmekte, çünkü sıvı ya da bakterilere karşı bariyer işlevi görmektedir. Fakat buhar-geçirgen ve emici oldukları için birbirine yapışmıyorlar. Uygulama alanları, filtrelemeden, bebek bezine, mendil ve peçetelere, geotekstillere ve keçe halılara kadar uzanmaktadır. Oerlikon Nonwoven, bu alanda da büyük mesafe kaydetti.

Polipropilen ya da polyesterden yapılan özel dokulu kesintisiz filament iplikler de çeşitli tekstil zemin kaplamalarına uygundur: Oerlikon Neumag, uzman olarak bu alanda öndedir.

ÇOK YÖNLÜ NONWOVEN KUMAŞLAR VE AKILLI TEKSTİLLER

Akıllı tekstiller ısı, ışık ve elektrik üretebilir, ısı ve diğer hayati fonksiyonları ölçebilir, yaraları iyileştirebilir, ağrıyı azaltabilir, sektörleri modernize edebilir ve otomotiv ve inşaat sektörlerini daha güvenli ya da konforlu hale getirebilir.

İnsan yapımı bu elyafların hammadde olarak akıllı sistemlerle işlenmesi, geleceğin tekstil inovasyonları için önemli bir temel oluşturuyor. Oerlikon Manmade Fibers bölümü ve Oerlikon Barmag, Oerlikon Neumag ve Oerlikon Nonwoven gibi pazar lideri markalar da bu alanda varlık gösteriyor. Eriyikten ipliğe, elyaf ve nonwoven malzemeler gibi yenilikçi teknolojileri, burada anlatılan uygulamaların çoğunun temelini oluşturuyor ve geleceğin malzemelerine giden yolda daha yüksek performans, verimlilik ve kalite sunuyor.

 

COMMENTS